r   e   k   l   a   m   a
reklama

Zbliża się GNOME 3.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Wreszcie znamy datę premiery długo oczekiwanej trzeciej wersji środowiska graficznego GNOME. Nowe GNOME ma ujrzeć światło dzienne w kwietniu 2010 roku.

Jedną z najistotniejszych zmian w nowej wersji jest modyfikacja interfejsu użytkownika. Dzięki GNOME Shell, tradycyjny pasek zadań, zostanie zastąpiony paskiem bocznym, który przedstawiał będzie ostatnio używane aplikacje i umożliwi prosty dostęp do nich. Udostępni także prostą wyszukiwarkę oraz pozwoli na zarządzanie obszarami roboczymi i prostą nawigację pomiędzy oknami.

Gnome Zeitgeist to narzędzie mające za zadanie uprościć wyszukiwanie i dostęp do wcześniejszych używanych plików i wyświetlanych stron internetowych. Oferuje bogate możliwości zarządzania nimi. Umożliwia grupowanie, filtrowanie względem określonych kryteriów, przeglądanie, tagowanie, wyszukiwanie. Posiada także wsparcie dla metody przeciągnij i upuść.

Prócz tego, planowane są porządki w platformie programistycznej środowiska. Usunięte zostaną przestarzałe biblioteki oraz powstanie platforma przeznaczona dla starych bibliotek, ale nie oferujących wystarczającej gwarancji w ich implementacji. Dotyczy to między innymi efektów trójwymiarowych i geolokalizacji, a także zmiany sposobu wykorzystania pewnych zależności.

Plany zakładają, że wersją 3.0 ma stać się wydanie 2.30, którego premiera nastąpi po 2.28 przypadającym na wrzesień tego roku. Oznacza to, że przy zachowaniu półrocznego cyklu wydań, GNOME 3.0 pojawi się nie wcześniej niż w 2010 roku, tuż przed Ubuntu 10.4 LTS.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial