Zbliża się koniec Photoshopa CS6, a przynajmniej pracy z Camera Raw [Aktualizacja]

Strona główna Aktualności

O autorze

Koniec Photoshopa CS6 zbliża się nieuchronnie. Firma Adobe powiadomiła, że nie będzie już wydawać dla tej wersji programu wtyczki Camera Raw, która umożliwia wywoływanie RAW-ów z aparatów cyfrowych w Photoshopie.

Wersja 9.1.1, czyli najbliższe wydanie modułu, będzie ostatnim, który działa z Photoshopem CS6. To zwiastun nieuchronnego końca „pudełkowego” Photoshopa, który straci wygodny sposób otwierania plików RAW z nowych aparatów fotograficznych i zapewne już pod koniec roku pojawią się na rynku produkty, których nie otworzy.

Dodatek będzie wciąż rozwijany, ale nowsze niż 9.1.1 wersje będą dostępne już tylko dla programów z Creative Cloud. Adobe zachęca do przesiadki na subskrypcję i zakup planu dla fotografów, w którym znajduje się na bieżąco aktualizowany Photoshop CC i Lightroom CC.

Adobe nie zostawia jednak użytkowników starszych programów na lodzie – z pomocą przyjdzie im narzędzie Adobe DNG Converter, dostępne dla Windowsa i OS X 10.7 i nowszych.

Z jego pomocą można przekonwertować pliki RAW z ponad 350 aparatów fotograficznych do uniwersalnego, otwartego formatu DNG, czyli „cyfrowego negatywu”. Praca z nim jest identyczna jak z RAW-ami, a konwerter może zadbać o kompatybilność nawet z pierwszą wersją Lightrooma i Photoshopem CS2.

Aktualizacja, 30.07.2015:

Camera Raw 9.1.1 i DNG Converter 9.1.1 zostały już wydane.

© dobreprogramy
s