Zbliża się nowy GIMP

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj ukazała się pierwsza wersja kandydująca serii 2.4 popularnego darmowego programu do edycji grafiki rastrowej GIMP, co oznacza, że już niedługo możemy spodziewać się premiery wersji stabilnej.

Od ponad dwóch lat stabilne wersje programu pochodziły z gałęzi 2.2, więc pojawienie się 2.4 będzie oznaczało bardzo dużą liczbę oczekiwanych od dawna zmian i nowości. Pierwsze, co rzuca się w oczy po uruchomieniu najnowszej testowej wersji to odświeżony, przyjemny dla oka interfejs z nowymi ikonami i czytelniejszym układem menu oraz szybszy start aplikacji.

Prócz tego, możemy modyfikować rozmiar zaznaczenia po nałożeniu go na obraz, pobierać kolory z całego ekranu, nie tylko z obrazów, łatwiej edytować tekst i umieszczać go na krzywych (podobnie jak w programach do grafiki wektorowej). Z przyjemnych usprawnień wymienić jeszcze należy możliwość skalowania wielkości pędzla bez konieczności tworzenia nowych pozycji w edytorze pędzli i automatyczne usuwanie niewidocznych warstw podczas spłaszczania obrazu.

Profesjonalistów ucieszy możliwość używania profili kolorów .icc i .icm., a wszystkich nowe wtyczki do wyodrębniania tła i usuwania efektu czerwonych oczu.

Więcej informacji na temat niestabilnych wersji programu GIMP znaleźć można na stronie twórców.

© dobreprogramy

Komentarze