Zbyt gorąca czternastka szansą dla AMD? Intel zrezygnuje z regulatorów napięcia w następcach Broadwelli

Strona główna Aktualności

O autorze

Brak realnej konkurencji dla Intela musiał w końcu do tego doprowadzić. Problemy z litografią 10 nm zmusiły firmę do przesunięcia premiery procesorów Cannonlake na czas nieokreślony – kilka tygodni temu świat obiegła wieść, że następcą 14-nanometrowych procesorów Skylake będą również 14-nanometrowe czipy Kaby Lake. To oznacza przerwanie nieustającego od 2007 roku cyklu tik-tak, w którym co drugą generację czipów Intel miniaturyzował poprzednią architekturę. Jednak i 14 nm wygląda na trudne dla Intela. Pojawiły się pogłoski, że zarówno ze Skylake jak i Kaby Lake znikną zintegrowane regulatory napięcia (FIVR).

Wprowadzenie w pełni zintegrowanych regulatorów napięcia do procesorów Haswell było przedstawiane jako znaczący krok naprzód w zwiększeniu efektywności zasilania czipu, istotnej szczególnie dla użytkowników laptopów i sprzętu mobilnego. Wcześniej płyty główne musiały dostarczać do procesora pięć różnych napięć – Vcore, Vgpu, VCCSA (System Agent Voltage), VCCIO (I/O Voltage) i PLL (CPU Phase Locked Loop), co znacznie komplikowało konstrukcję, ale zarazem dawało pole do popisu dla overclockerów. Zrobienie z regulatora napięcia integralnej części układu SoC, choć wiązało ręce overclockerom, pozwalało Intelowi zoptymalizować zużycie energii przez układ. Efekt był łatwy do przewidzenia – wciąż wielu ekspertów od podkręcania woli stare, dobre czipy Ivy Bridge (Intel Core trzeciej generacji) od Haswelli i Broadwelli. Rekordziści potrafią podkręcić je nawet do stabilnych 7 GHz (oczywiście nie obyło się bez dolewania ciekłego azotu).

Z informacji przedstawionych przez serwis hardwareluxx.com wynika jednak, że dwie kolejne generacje procesorów Core, czyli Skylake i Kaby Lake, zostaną pozbawione wbudowanego regulatora napięcia, i to wcale nie z powodu petycji fanów podkręcania. Powód jest nieco zaskakujący – TDP całego pakietu okazało się zbyt duże, więc trzeba było z czipu coś usunąć.

Wykonane w 14-nanometrowej litografii Kaby Lake, które należałoby postrzegać raczej jako Skylake Refresh, niż nową architekturę, nie przynosi bowiem niczego zaskakującego. Planowane na desktopy procesory byłyby w pełni kompatybilne z gniazdkiem LGA1151 i dostępne w wersjach o TDP 35 W, 65 W oraz dla entuzjastów, 91 W. Dwu- i czterordzeniowe procesory miałyby być wyposażone w zintegrowaną grafikę GT2, kilka modeli pojawić się też ma z lepszą grafiką GT4, mającą zintegrowane własne 64 MB eDRAM. I to właśnie zapewne ze względu na wzmocnienie zintegrowanej grafiki pojawiła się konieczność wyrzucenia regulatora napięcia, gdy okazało się, że niemożliwe będzie wykonanie kolejnej generacji w procesie 10 nm.

Sam czipset Intel 100 też rewolucji nie zapowiada – ot 20 pasm PCIe 3.0, sześć portów SATA-3, liczne porty USB 3.1 i 2.0, a jeszcze mniej zmian można spodziewać się w segmencie mobilnym, gdzie czipset nie będzie miał nawet własnego kontrolera USB 3.1. Dostaniemy 12 pasm PCIe 3.0, USB 3.0 i 2.0, kontroler pamięci DDR3L oraz LPDDR3. Procesory budowane z myślą o laptopach będą miały minimalne TDP na poziomie 4,5W (seria Y), ale gros oferty zajmą czipy z TDP 15-45 W, w tym jednostki wyposażone w grafiki GT3 i GT4.

Taki stan rzeczy to nadzieja dla zapóźnionego w swoim procesie technologicznym AMD, zmuszonego do produkcji procesorów wciąż w procesie 28 nm. Jeśli czerwonym uda się w przyszłym roku pokazać zadowalającej wydajności rdzenie Zen w czipach wykonanych w procesie 16/14 nm (od TSMC czy Samsunga), możemy wrócić do słodkich lat 90, kiedy to Intel musiał się liczyć ze swoim głównym rywalem na scenie x86, nierzadko oferującym wtedy układy tańsze i porównywalnie wydajne.

© dobreprogramy
s