Zdjęcia Google poprawią Twoje filmy, od razu na smartfonie

Strona główna Aktualności

O autorze

Aplikacja Zdjęcia Google wyrasta na multimedialny kombajn dla fotografów i filmowców. W nadchodzącej wersji 2.13 aplikacji znalazła się między innymi możliwość stabilizacji obrazu w już nagranych filmach.

Stabilizacja obrazu na nagraniach filmowych była zapowiadana od dłuższego czasu przez osoby, które zajmują się „zaglądaniem do środka” aplikacji. Funkcja ta jest banalnie prosta – wystarczy w aplikacji Zdjęcia Google otworzyć zapisany film w trybie edycji i włączyć stabilizację. Efekt można podejrzeć od razu i nie trzeba go zapisywać. Stabilizacja w aplikacji działa na kolejnych klatkach i nie powinna trwać długo (zależy to oczywiście od rozdzielczości i długości filmu).

Algorytmy znajdują charakterystyczne punkty, umieszczają je w stałych punktach kadru, przycinają zbędne fragmenty obrazu lub trochę go rozciągają by dać wrażenie, że najważniejszy obiekt jest wciąż w tym samym miejscu. Efekty możecie zobaczyć na poniższym filmie, nagranym podczas spaceru. Widać wyraźnie, że chodnik blisko osoby idącej nieco faluje, ale widoczne w oddali drzewa są wciąż w tym samym miejscu. Poza zmianą kadru da się zauważyć także delikatną zmianę kolorystyki, prawdopodobnie będącą efektem ubocznym przeróbki.

Poza stabilizacją obrazu na filmach, co z pewnością przyda się nagrywającym „z ręki” albo w ruchu, w nowej wersji Zdjęć Google znalazła się też nowość niepokojąca. Zmiany wskazują na powrót do zapomnianej platformy spłecznościowej Google+. Nic jeszcze nie zostało uruchomione, ale w aplikacji znaleziono kod odpowiedzialny za ściąganie danych bezpośrednio z aplikacji Google+. Miejmy nadzieję, że Google nie zepsuje dobrej aplikacji próbując na siłę integrować ją ze społecznościówką.

Przy okazji warto też zajrzeć do zaawansowanych kontrolek edycji koloru przy poprawianiu zdjęć. Od kilku wersji znajduje się tam suwak „Głęboki błękit”, który świetnie uwydatnia wodę i niebo. Idealne rozwiązanie do wiosennych zdjęć, zrobionych w plenerze.

Aplikacja Zdjęcia Google powinna zostać zaktualizowana automatycznie. Jeśli jednak nie macie jej na swoich telefonach, znajdziecie ją w naszej bazie programów.

© dobreprogramy