Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zdjęcia w internecie - jak pomniejszyć, by wyszło dobrze (?)

Witajcie. W dzisiejszych czasach, hmm.. ciekawie brzmi :P jak można zauważyć w parametrach aparatów rozmiary zdjęć sięgają, no cóż - wielkich rozmiarów. Niezbyt ciekawie w intranecie prezentowałoby się Twoje zdjęcie w rozmiarze 8MPix czy 14MPix. Dlaczego?

- duże zdjęcie długo się wczytuje, a sam wiesz jak ważny jest czas. Sam pewnie się denerwujesz, jak Ci się coś długo wczytuje.
- czy lubisz oglądać zdjęcie od razu w całości, czy powiększać do oryginalnego rozmiaru jeździć myszką w lewo i prawo ? Chyba nie, zapewne lubisz obejrzeć fotografię od razu w całej okazałości.

Jak zatem dobrze pomniejszyć zdjęcie, by było ładne i ciekawe? Czy potrzeba do tego super wyrafinowanych umiejętności? Hmm... nie, nie trzeba. Wystarczy odrobina chęci i GIMP - co niektórych może zdziwić :) No to zaczynamy...

Pomysł nie jest mój, bo dość dawno temu przeczytałem w internecie artykuł o tym i tam właśnie znalazłem jakby to ująć, "wytyczne" dotyczące tematu. Jednak ostatnio oglądając foto w internecie i czekając masę czasu na załadowanie zdjęcia, które w wielkim rozmiarze nie prezentowało się dobrze postanowiłem pokazać ów sposób, może ktoś skorzysta :)
Najpierw może parę słów o tym co będziemy robić. Zerknij na obrazek. Oczywiście nie jest to jakaś żelazna zasada, po prostu jest to pomocny sposób na ciekawe zmniejszenie zdjęć.

Pokazuje on kolejne kroki jakie opiszę przy pomniejszaniu zdjęcia. Staraj się pomniejszać zdjęcia o 50% dłuższego boku.
Zgodnie z rysunkiem 2590x1280 => 128x960=> 640x480 (nasz obraz wynikowy).
Dzięki temu nie stracisz kontroli nad jakością zdjęcia. Będziesz mógł zobaczyć kiedy coś staje się niewyraźne, a kiedy nie.

Jak pomniejszać?Skaluj obraz (Obraz => Skaluj obraz) za każdym razem o 50% wartości większego boku. Oczywiście nie rób tego na jednej warstwie - na tym polega sztuczka. Po każdym pomniejszeniu (Obraz => Skaluj obraz) duplikuj warstwę* (PPM na warstwie => Duplikuj warstwę) i ją wyostrzaj (Filtry => Uwydatnianie => Wyostrzenie).

*Okno warstw: (CTRL+L)

Wyostrzanie To już zależy od zdjęcia. Nie ma chyba konkretnego przepisu. Zależy jak duże jest zdjęcie. Możesz np. wyostrzyć pierwsze skalowanie o 60, drugie o 30, trzecie o 15. postaraj się, by każde kolejne skalowanie (pamiętając o warstwach) wyostrzać o połowę poprzedniej wartości - podobnie jak to ma miejsce przy skalowaniu.

Po co te warstwy? Ciągle warstwy i warstwy. Już mówię po co .Pamiętasz zdanie "Będziesz mógł zobaczyć kiedy coś staje się niewyraźne, a kiedy nie."? Otóż do tego przydadzą Ci się warstwy. Gdyby jakiś z elementów był za mocno wyostrzony, na ostatnim obrazku, możesz za pomocą gumki go wytrzeć i dzięki temu pokazać to co jest z tyłu - ten sam obszar, ale o mniejszym wyostrzeniu. Dzięki temu możesz kontrolować i pokazywać bardziej wyostrzone te elementy, wtedy, kiedy uważasz to za stosowne.

I po co tyle zachodu? Na koniec może pokażę, co poprzez chwile czasu i chęci można zmajstrować. Po lewej zdjęcie ze skalowane od razu do wymiary 640x480, a po prawej skalowane stopniowo.

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób. 

Komentarze

0 nowych
luqass   13 #1 29.05.2011 19:50

może jestem trochę zmęczony, ale nie widze różnicy

  #2 29.05.2011 21:07

Różnica jest. Niezbyt ogromna, ale jest i to się liczy.

  #3 29.05.2011 21:08

A czy można prosić o instrukcję jak powyższe zastosować na kilkuset zdjęciach?

iluzion   5 #4 30.05.2011 22:20

@PavloAkaLogan

Jeśli korzystasz z Linuksa to zapewne masz zainstalowanego Pythona. Doinstaluj bibliotekę PIL (możliwe, że masz ją już zainstalowaną, jeśli korzystasz np. z Inkscape).

Zapisz te kilka linijek w pliku .py http://paste.pocoo.org/show/397895/, dostosuj wartości liczbowe (ewentualnie format graficzny) do potrzeb i odpal ten plik w katalogu ze zdjęciami. Po kilku chwilach (w zależności od wielkości zdjęć i ich ilości) otrzymasz pomniejszone do wybranego rozmiaru fotki (pomniejszone z opcją antialiasingu i wyostrzone).

Ja stosuję tę metodę, bo efekty otrzymuję zanim uruchomi się Gimp;) Jeśli interesuje cię takie rozwiązanie to więcej informacji na temat PIL znajdziesz w jednym z moich wpisów na blogu.

iluzion   5 #5 30.05.2011 22:25

Przecinek przykleił się do linku. Wklejam ponownie: http://paste.pocoo.org/show/397895/

januszek   22 #6 31.05.2011 14:48

Do szybkiego zmniejszania obrazków używam: http://imageresizer.codeplex.com/releases/view/30247 a do dobrego algorytmów Adobe z Photoshop Elements... ;)

tomimaki   6 #7 31.05.2011 18:32

Przyda się. Dzięki. :)

  #8 01.06.2011 13:06

@iluzion
Dzięki za kod, ale w każdym razie musiałem coś sknocić. Pobawię się z tym w weekend.

sla17   7 #9 01.06.2011 20:54

Potężne dzięki, nie wiedziałem :D

arlid   16 #10 02.06.2011 14:04

@PavloAkaLogan

Można by było pokusić się napisać plugin do GIMPa, wykonujący te operacje, lecz to by się tyczyło raczej jednego zdjęcia i dla każdego byś musiał ów plugin uruchamiać, choć może się mylę - i mógłby on wykonywać operacje np. na zdjęciach w danym katalogu. Nie wiem, nie zagłębiałem się aż tak w tematykę skryptów.

Dziękuje za komentarze, nie przypuszczałem, że na co tu dużo mówiąc, raczkowaniu na łamach bloga dostanę jakieś komentarze. jeżeli macie jakieś pytania, piszcie - może ktoś ma jakieś inne pytania dotyczące, nie wiem np. wykonania efektu bokeh na ostrym zdjęciu czy coś innego to piszcie, z chęcią przeczytam to co napiszecie, a być może natchni mnie to do napisania na jakiś temat. Pozdrawiam.