r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Zebuntu Beta 3

Strona główna Aktualności

Wydano trzecią betę nowej linuksowej dystrybucji Zebuntu.

Jak wskazuje sama nazwa, bazuje na Ubuntu, jednak jej autorzy czerpali inspirację z różnych systemów. Do wyboru są środowiska graficzne KDE, GNOME oraz Xfce. Ze względu na wydajność zrezygnowano z Firefoksa i wybrano przeglądarkę epiphany. Pakietem biurowym jest tradycyjnie OpenOffice.org, dodano też organizer podobny do Outlooka. Do odtwarzania flashowych animacji użyto Gnash. Do dyspozycji programistów dostępne są narzędzia do tworzenia aplikacji w Basicu, Javie, C/C++, Pythonie i innych. Jest też Mono. Interoperacyjność zapewnia Wine oraz VirtualBox. Nie zabrakło także GIMPa. Wykorzystywanym systemem plików jest JFS. Autorzy chwalą się, że na testowym sprzęcie Zebuntu bootuje się w 30 sekund podczas gdy Vista w 65.

Zebuntu nie jest jednak tylko kolejnym klonem Ubuntu. Wyróżnia go ciekawy cel, jaki mają zamiar osiągnąć jego twórcy: natywne uruchamianie aplikacji dla BeOSa, Haiku i Zety. Ma być możliwe także tworzenie oprogramowania dla tych platform. Obsługiwany będzie też system plików BFS wykorzystywany przez BeOSa i Zetę.

Strona internetowa projektu jest w chwili obecnej dostępna jedynie w języku niemieckim, wersja angielska ma się pojawić wkrótce.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.