Żegnaj Firefoksie, witaj Feniksie. Pierwsze mockupy nowej mobilnej przeglądarki Mozilli

Strona główna Aktualności
Feniks nie z popiołów. Źródło: Depositphotos
Feniks nie z popiołów. Źródło: Depositphotos

O autorze

Mozilla opracowuje zupełnie nową przeglądarkę internetową dla systemu Android, Fenix, która ma docelowo zastąpić oferowanego aktualnie Firefoksa.

Osoby korzystające z Firefoksa dla systemu Android zapewne zauważyły, że ostatnimi czasy rozwój przeglądarki wyraźnie zwolnił. Aktualizacje wydawane są co prawda dość regularnie, ale dotyczą głównie optymalizacji i bezpieczeństwa. Nowych funkcji nie uświadczymy.

To dlatego, że programiści odpowiedzialni za mobilnego Firefoksa pochłonięci są przez projekt Feniksa, nowej przeglądarki bazującej na komponentach Androida i silniku GeckoView.

Liczba dostępnych informacji o tym projekcie przez długi czas była bardzo znikoma, a jednak producent wreszcie uchylił rąbka tajemnicy. Opublikowano zbiór mockupów, prezentujących projekt interfejsu, choć sami twórcy zastrzegają, że wiele może się jeszcze zmienić.

Jak ukazują grafiki, największą zmianą na poletku estetyki wydaje się przeniesienie paska adresu i menu na dół ekranu. Mobilny Firefox wyświetla obydwa te elementy na górze (przynajmniej w klasycznej wersji, bo już przeznaczony dla słabszych urządzeń Firefox Lite/Rocket ma w górnej części UI wyłącznie pasek adresu, podczas gdy menu pozostaje na dole).

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na czytelnie przedstawiające się aplety z aktywnymi zakładkami i ostatnimi sesjami. Wyglądają tak, jakby miały otwierać się z nową kartą.

Trzeba przyznać, przedstawiony projekt może wpaść w oko. Ale póki co, to jedynie niezobowiązująca zajawka, więc warto podejść do przedstawionego materiału z dużą dozą dystansu.

© dobreprogramy
s