Zend Framework 1.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się wersja 1.0 oprogramowania Zend Framework, przeznaczonego do tworzenia w PHP rozwiązań klasy enterprise.

Zend Framework jest produktem firmy Zend Technologies mającym być konkurencją dla dwóch wiodących obecnie platform dla rozwiązań webowych: JavaEE oraz .NET. Prace rozpoczęto w październiku 2005 roku a w marcu 2006 pojawiła się pierwsza publiczna wersja. Od tego czasu Zend Framework został ściągnięty ponad milion razy a w jego rozwój zaangażowało się ponad 230 programistów. Projekt zyskał wsparcie IBM i Google. Natomiast sama firma Zend Technologies jest jednym z głównych komercyjnych sponsorów PHP. Co ciekawe w rozwoju projektu uczestniczyły nie tylko osoby dostarczające kod ale także twórcy dokumentacji, jest ona obecnie dostępna w 16 językach.

Najważniejszymi komponentami są te, które ułatwiają i przyspieszają tworzenie aplikacji webowych i korzystają z Web Services. Komponent GData umożliwia tworzenie tzw. mash-ups, czyli aplikacji webowych korzystających z wielu źródeł danych. Pozwala też lepiej wykorzystać te komponenty Google, które też z niego korzystają. Zend Framework wspiera także API dostarczane przez Amazon, Flickr i Yahoo za pomocą modułu Zend_Service.

Zend ma nadzieję, że jego Framework szybko się rozpowszechni i będzie dostępny w każdej większej dystrybucji Linuksa, tak jak teraz PHP. Dzięki współpracy z Microsoftem powstaje też wersja dla Windows. W przyszłości ma się też pojawić wsparcie dla technologii AJAX.

© dobreprogramy