Zend Framework 1.6 wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Zend Framework to środowisko programistyczne, służące do tworzenia w języku PHP rozwiązań klasy enterprise. Ukazała się pierwsza stabilna wersja z gałęzi 1.6.

Zend Framework jest produktem firmy Zend Technologies mającym być konkurencją dla dwóch wiodących obecnie platform dla rozwiązań webowych: JavaEE oraz .NET. Prace nad nim rozpoczęto w październiku 2005 roku, a w marcu 2006 pojawiło się pierwsze publiczne wydanie. Od tego czasu, do finalnej wersji 1.0, Zend Framework został pobrany ponad milion razy, z kolei w jego rozwój zaangażowało się ponad 230 programistów. Projekt zyskał wsparcie IBM i Google. Sama jednak firma Zend Technologies jest jednym z głównych komercyjnych sponsorów PHP. Co ciekawe w rozwoju projektu uczestniczyły nie tylko osoby dostarczające kod ale także twórcy dokumentacji, która jest obecnie dostępna m.in. w języku angielskim, niemieckim, francuskim, japońskim, rosyjskim, czy chińskim.

W programie pojawiła się możliwość zapisywania plików indeksu w formacie Lucene 2.3 oraz wsparcie dla zapisywania różnego rodzaju tzw. danych sesyjnych w postaci tabel bazy danych. Dodano wsparcie dla Figlet - napisów w różnych czcionkach, zawierających litery stworzone w oparciu o znaki ASCII, a także wprowadzono usługę ReCaptcha, wraz z możliwością stosowania zabezpieczenia Captcha w formularzach. Prócz tego udoskonalono wysyłanie plików, zaimplementowano również obsługę atrybutów Zend_Config_Xml, dzięki czemu możliwa się stało się zapisywanie plików konfiguracyjnych w XML.

Szczegółowe informacje na temat nowej gałęzi Zend Framework można znaleźć na stronie twórców. Zend ma nadzieję, że jego Framework szybko się rozpowszechni i będzie dostępny w każdej większej dystrybucji Linuksa, tak jak teraz PHP.

© dobreprogramy

Komentarze