Zgrywanie i kompresja ścieżek CD-Audio w programie foobar2000 cz. 1

Wstęp
Do napisania tego tekstu skłoniły mnie pojawiające się co jakiś czas pytania na forach o sposób zgrywania płyt audio do różnych formatów kompresji dźwięku. Jako że sam wykorzystuję do tego celu darmowy program foobar2000, postanowiłem pokazać na jego przykładzie jak zgrać (zripować) i skompresować ścieżki znajdujące się na płycie z naszą muzyką.

Oprogramowanie

Oczywiście do całej operacji potrzebny nam będzie wspomniany wyżej foobar2000. Najnowszą wersję znajdziemy na:
-oficjalnej stronie programu -> zakładka Download -> wybieramy ostatnią stabilną wersję programu (Latest stable version);
-stronie vortalu dobreprogramy, podobnie wybierając wersję stabilną.
Program działa na wszystkich nowszych Windowsach (Windows XP - SP2 albo nowszy, Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2003, Windows Server 2008).
Procesu instalacji nie będę opisywał szczegółowo, zwrócić trzeba jednak uwagę na komponenty dodatkowe (Optional Features) instalowane wraz z programem, gdyż część z nich jest niezbędna bądź zalecana przy zgrywaniu i kompresowaniu ścieżek płyt audio. Polecam więc wybranie opcji instalacji Full i ewentualnie poniżej odhaczenie opcji związanych ze skrótami według własnej preferencji (w Portable installation oczywiście skrótów żadnych nie mamy).
Tekst ten bazuje na najnowszej obecnie wersji 1.1.5, opcja instalacji Full.

Ustawienia związane z napędem

Przed przystąpieniem do zgrywania dobrze jest najpierw ustawić opcje związane z naszym napędem optycznym. Klikamy File -> Open audio CD... -> Drive settings i pojawia nam się okno Drive settings:


Read offset correction - pole wymagane przy weryfikacji zgranych ścieżek przy pomocy AccurateRip. Offset, czyli względne przesunięcie położenia startu odczytu, jest różny dla różnych napędów optycznych. Aby dowiedzieć się jakie przesunięcie ma nasz napęd, klikamy przycisk auto i jeżeli nasz napęd znajduje się w bazie AccurateRip, wartość tego pola zostanie ustawiona automatycznie, jeżeli nie (np. za sprawą złej nazwy), wchodzimy na stronę bazy napędów optycznych, szukamy swojego modelu i przepisujemy znalezioną obok wartość Correction Offset do tego pola.
W przypadku mojego napędu auto nie wykryło przesunięcia, ale w bazie napędów odnalazłem Slimtype - DVD A DS8A2S a obok +6 co też wpisałem do tego pola.

Ripping security - bezpieczeństwo zgrania, czyli ile razy odczytywana i porównywana jest ta sama część ścieżek. Ustawiamy: disabled dla płyt dobrej jakości i gdy szczególnie zależy nam na czasie; standard spowoduje odczytania każdego fragmentu dwa razy i porównanie ze sobą obu tych odczytów, opcja standardowa (zalecana) pozwalająca wykryć nieprawidłowości w odczycie z płyty, wydłużając jednak nieco czas zgrywania; paranoid dla płyt bardzo złej jakości lub gdy chcemy mieć prawie 100% pewność, że ścieżki zgrane są idealnie, fragmenty odczytywane są wielokrotnie, przez co mamy większą szansę na poprawne zgranie ścieżek, jednak kosztem czasu.
Ustawiłem standard.

Limit drive speed while reading - zaznaczamy gdy mamy do czynienia ze złej jakości płytą, bądź napęd wpada w wibracje, opcja wydłuża czas zgrywania ścieżek, ale może zmniejszyć ilość niepoprawnie odczytanych fragmentów.
Opcję pozostawiłem odhaczoną.

Przygotowanie do zgrania ścieżek

Wkładamy wybraną płytę (CD-Audio), którą chcemy zgrać, do napędu optycznego, klikamy File -> Open audio CD... -> Rip i pojawia nam się okno Rip Audio CD:


Czasami Album information i Track information są już uzupełnione danymi odczytanymi z samej płyty, zazwyczaj jednak danych tych nie ma w ogóle lub są niepełne bądź niepoprawne. Jeżeli więc chcemy sami wprowadzić informacje na temat danej płyty (albumu) i poszczególnych ścieżek, zwyczajnie klikamy w odpowiednie pola i dodajemy/modyfikujemy dane. Możemy jednak proces ten przyspieszyć i skorzystać z bazy danych informacji o albumach i ścieżkach. W tym celu klikamy znajdujący się w Information lookup przycisk Lookup i po pomyślnym odpytaniu bazy danych ukazuje się nam okno tagger z wyborem zestawu informacji:

Z listy Matches wybieramy zestaw informacji najlepiej pasujących do naszej płyty, jak widać moja płyta: koncerty Brandenburskie została właściwie rozpoznana, a po sprawdzeniu ich dodajemy brakujące informacje oraz korygujemy ewentualne błędy i klikamy przycisk Update files, dzięki czemu w oknie Rip Audio CD mamy uaktualnione informacje na temat albumu i ścieżek.
Gdy nie znajdziemy jednak w domyślnej bazie freedb informacji o naszej płycie, możemy próbować szukać w innych bazach danych (przycisk Settings... w oknie tagger) lub ręcznie uzupełniamy pola.

Opcja Verify with AccurateRip okna Rip Audio CD pozwala na automatyczne sprawdzenie poprawności zgrania ścieżek, pod warunkiem że dana płyta znajduje się w bazie danych AccurateRip, a pole Read offset correction w oknie Drive Settings jest uzupełnione o właściwe przesunięcie jakie trzeba zastosować dla naszego napędu optycznego. Warto mieć zaznaczoną tę opcję.
Opcję zahaczyłem.

Klikając przycisk Proceed to the Converter Setup dialog przechodzimy do okna Converter Setpu w którym ustawiamy opcje związane z konwersją zgranych ścieżek... ale to temat na drugą część wpisu. :)