Zip zipowi nie równy

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydaje się, że odkąd tylko powstały komputery PC, zip był i jest najpowszechniejszym formatem kompresji plików. Jedną z jego największych zalet jest możliwość użycia go praktycznie na każdej platformie.

Od niedawna jednak sprawa kompatybilności zaczęła się komplikować i to nie z powodu walki pomiędzy systemami operacyjnymi, a metod zabezpieczeń archiwów używanych przez czołowych producentów implementacji dla Windows. PKWare, firma założona przez twórcę formatu zip, Phila Katza, dotychczasowy wyznacznik standardu, wprowadziła możliwość zabezpieczenia archiwum algorytmem AES, jednak nie udostępniła dokumentacji sposobu zabezpieczeń. Producent WinZipa, nie mogąc czekać na wyprzedzenie przez konkurencję, wprowadził w wersji beta dziewiątego wydania własne zabezpieczenie bazujące na tym samym algorytmie, jednak produkuje archiwa niezgodne z PKWare. Specyfikacja zabezpieczeń WinZipa została już podana do publicznej wiadomości, podczas gdy firma PKWare pracuje ponoć nad stworzeniem własnej.

Przyczyny tej zwłoki są do końca niejasne, jednak jeśli drogi producentów się rozejdą, popularność formatu może się zmniejszyć. Postawieni w ciężkiej sytuacji będą zarówno inni twórcy programów kompresujących, zmuszeni do wyboru jednego z podyktowanych formatów, jak również użytkownicy końcowi, nie mogący otworzyć części zipów swoimi programami.

© dobreprogramy
s