Złamano zabezpieczenia Blu-ray z filmami 4K? Dziesiątki kluczy są już w Sieci

Strona główna Aktualności

O autorze

Odkąd upowszechniły się telewizory 4K, wzrosło też zainteresowanie treściami wideo dostępnymi w ultrawysokiej rozdzielczości. Z perspektywy producentów treści z Hollywood, jedyną słuszną drogą jest sięgnięcie po Netflixa i jego kolekcję filmów, ewentualnie kupienie filmu na płycie Blu-ray, zabezpieczonej szyfrowaniem AACS 2.0. Oczywiście piraci na ten temat mają inne poglądy, ale powiedzmy sobie szczerze, z dostępnością spiraconych wysokiej jakości treści 4K w sieciach P2P jest kiepsko, a na streamingach nie ma ich prawie wcale. Już niebawem sytuacja może jednak radykalnie się zmienić. Ktoś upublicznił 72 klucze do nowych filmów na Blu-ray UHD, pozwalajace na ich zripowanie do wolnego od zabezpieczeń formatu.

Nie jest to pierwszy raz, gdy mówi się o złamaniu zabezpieczeń AACS 2.0. W zeszłym roku rosyjska firma Arusoft stworzyła narzędzie DeUHD, pozwalające na zripowanie już ponad stu filmów z oryginalnych nośników Blu-ray – a lista ta rośnie z miesiąca na miesiąc. Sęk w tym, że nie wiadomo, czy to narzędzie naprawdę działa. Niektórzy z tych, którzy zdecydowali się kupić sześciomiesięczną licencję za przynajmniej 125 euro, donosili, że to nie działa, mimo że postępowali zgodnie z oficjalną instrukcją. Inni jednak chwalili się przynajmniej częściowym sukcesem.

Tak czy inaczej DeUHD nie było tym rozwiązaniem, na jakie czekałaby lubiąca „darmochę” społeczność, tym bardziej że i wydajność dekodowania pozostawiała tu wiele do życzenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z wyciekiem, do którego doszło na forum Doom9. Opublikowane tam 72 klucze AACS 2.0 dostępne są dla każdego, pozwalając odbezpieczyć płyty Blu-ray i przekonwertować je do formatu MKV, np. za pomocą narzędzia MakeMKV.

Katastrofalnego dla Hollywood wycieku zatkać już się nie da, listę skopiowano na wiele innych forów. Co więcej uzupełniana jest ona o kolejne klucze dla nowych filmów. Czyżby ktoś znalazł sposób na ich wydobycie z pamięci odtwarzacza? Niewykluczone, że w tej sytuacji studia filmowe będą zmuszone do dalszego wzmacniania mechanizmów DRM. Warto przypomnieć, że sam standard AACS 2.0 zawiera tryb rozszerzony, w którym przed rozpoczęciem odtwarzania filmu odtwarzacz musi nawiązać połączenie z serwerem DRM i pobrać z niego unikatowy klucz potwierdzający autentyczność nośnika i służący do odszyfrowania zawartych na nim danych.

© dobreprogramy