Złośliwy wietnamski pakiet językowy Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Na szczęście raczej nie dotyczy to polskich użytkowników, ale trzeba o tym wspomnieć - Mozilla przyznała, że w jednym z plug-inów do przeglądarki Firefox znajdował się niechciany "dodatek" w postaci złośliwych skryptów będących efektem działania trojana o nazwie Xorer. Konkretnie chodzi o wietnamski pakiet językowy i jego pliki pomocy.

Rzecz jest o tyle nieciekawa, że Mozilla zorientowała się dopiero teraz, podczas gdy pakiet językowy był dostępny do pobrania od 18 lutego. Trudno ustalić liczbę użytkowników, których systemy zostały zainfekowane - jedyne dostępne statystyki mówią, że od listopada 2007 paczkę z tym językiem pobrano ponad 16 tysięcy razy.

Do infekcji doszło, ponieważ komputer tłumacza - autora pakietu językowego był zarażony i trojan po prostu skopiował skrypty do plug-inu. Autor przyznał się do błędu i nic nie wskazuje na to, że zrobił to celowo. Udostępniona została już czysta wersja.

Mozilla tłumaczy, że skanuje wszystkie swoje pliki przed wydaniem ich do użytkowników. W tym przypadku trojan okazał się jednak niewykrywalny dla programów antywirusowych przez kilka miesięcy od publikacji pliku.

© dobreprogramy