Zmarł Douglas Engelbart, twórca myszki komputerowej

Zmarł Douglas Engelbart, twórca myszki komputerowej

Marcin Paterek
04.07.2013 14:47

W wieku 88 lat zmarł Douglas Engelbart — człowiek, któremu zawdzięczamy wynalazek myszki komputerowej. Przyczyną śmierci była niewydolność nerek.

Engelbart od samego początku był zaangażowany w rozwój komputerów. W 1960 r. założył Augmentation Research Center przy Instytucie Badawczym Stanforda. Cztery lata później wpadł na pomysł przesuwanego po blacie stołu urządzenia, które służyłoby do wskazywania elementów na graficznym wyświetlaczu. Miałem dość wiedzy i doświadczenia by rozumieć, że jeśli komputer potrafi dziurkować karty lub drukować na papierze, to może też wyświetlić dowolną rzecz na ekranie — wspominał po latach. Pierwszy prototyp myszki w niewielkim stopniu przypominał to, co większość z nas obecnie trzyma w dłoni — dwa metalowe wałki umieszczone były w drewnianym bloku, z którego wystawał trzy czerwone przyciski. Zaprezentowany dopiero w 1968 r. wynalazek wzbudził ogromne zainteresowanie, gdy za jego pomocą Engelbart demonstrował sposoby edytowania tekstu w czasie rzeczywistym, przeprowadzania wideokonferencji czy korzystania z kilku okien i hipertekstu. Dwa lata później naukowiec zdobył patent na „wskaźnik pozycji X-Y”. Pod koniec ubiegłego wieku wynalazca przyznał, że nie pamięta, który z jego kolegów wymyślił nazwę „mysz”.

Obraz

Interesujące, że o rewolucyjnym wynalazku zapomniano na długie lata. Sam Engelbart zaangażował się w rozwój sieci ARPANET (uznawaną dziś za zalążek współczesnego Internetu), którą pomagał budować jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. O myszce przypomniał sobie dopiero Steve Jobs, dzięki czemu debiutujący w 1984 r. komputer Macintosh był w nią wyposażony. Choć Engelbart twierdził, że jego wynalazek może mieć nawet 10 guzików, szef Apple podjął decyzję o pozbyciu się wszystkich poza jednym. W ten sposób nie można wcisnąć złego — argumentował.

Douglas Engelbart przez długi czas pozostawał niedoceniany, a jego prawa do wynalazku wygasły w 1987 r. Dopiero 10 lat później został odznaczony przez prezydenta medalem National Medal of Technology, przyznawanym za wkład w rozwój technologii, oraz Nagrodą Turinga za inspirującą wizję przyszłości interaktywnych komputerów i wymyślenie kluczowych rozwiązań, które pozwoliły ją zrealizować. W tym samym roku Engelbart został uhonorowany nagrodą Lemelson-MIT Prize i czekiem na 500 tys. dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)