Zmarł Jacek Karpiński

Zmarł Jacek Karpiński

22.02.2010 12:43, aktualizacja: 22.02.2010 12:54

W wieku 82 lat odszedł Jacek Karpiński, jeden z najwybitniejszych polskich informatyków, elektronik, twórca pierwszego polskiego minikomputera K-202, maszyn liczących, żołnierz Szarych Szeregów, wielokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Jacek Karpiński (1927-2010) był niezwykle utalentowanym polskim informatykiem, ale także ofiarą komunistycznego systemu. W 1951 r. uzyskał dyplom mgr inż, w 1957 skonstruował maszynę AAH do prognoz pogody, a dwa lata później AKAT-1, który był pierwszym analizatorem równań różniczkowych korzystającym z tranzystorów. Karpiński był także twórcą Perceptronu, jednej z pierwszych na świecie maszyn uczących się. Za pomocą kamery rozpoznawała ona ruchy otoczenia.

Jednym z największych dokonań polskiego informatyka był minikomputer K-202. Urządzenie zostało zaprojektowane przez Karpińskiego w latach 1970-73. K-202 przewyższał prawie 100-krotnie ówczesne komputery, pracował z szybkością 100 mln operacji na sekundę, czyli szybciej niż komputery osobiste wprowadzone na rynek dekadę później. Minikomputer wyposażony był w pamięć stałą, a także operacyjną, którą można było rozszerzać. K-202 był najbardziej zaawansowanym urządzeniem w tamtych czasach, dorównywały mu tylko amerykańska Super-Nowa i Modular One z Anglii. Niestety, mimo zawiązania angielsko-polskiej spółki mającej zająć się produkcją urządzenia, powstało tylko 30 egzemplarzy K-202.

Karpiński był szykanowany przez ówczesne władze, usunięto go z kierownictwa Zakładu Mikrokomputerów, gdzie powstał K-202, odmawiano podróży za granicę. W wyniku szykan polski twórca komputerów w 1978 r. zrezygnował z pracy, w 1980 r. wyemigrował do Szwajcarii. Za granicą Karpiński nie zaprzestał swojej działalności. Był twórcą robota sterowanego głosem, a także skanera przeznaczonego do odczytywania tekstu. W 1990 r. wrócił do kraju, gdzie został doradcą ds. informatyki - pracował m.in. dla Leszka Balcerowicza i Andrzeja Olechowskiego. Mimo szeregu zasług był ostatnio praktycznie zapomniany.

Twórca minikomputera K-202 chorował na zanik mięśni. Zmarł we wrocławskim szpitalu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)