5 polecanych filmów związanych z informatyką


Szukałem ostatnio filmów poświęconych informatyce. Mogę polecić jedynie 5 z nich – żadnej fantasy jak w przypadku np. Polskiego Hakera, to było dno. Wszystko oparte na faktach, od 1999 roku po 2011.
Zacznijmy od najstarszego:

1.

Piraci z Krzemowej Doliny(1999 rok) - Film biograficzny opowiadający wczesne losy założycieli dwóch firm komputerowych: Apple`a – Amerykanina żydowskiego pochodzenia Steve` Jobsa i polskiego pochodzenia Steve Wozniaka, oraz Microsoftu Billa Gatesa, Paula Allena i później Steve`a Ballmera. Film nie jest młody jak na te czasy, ma już co prawda 13 lat, ale jest na prawdę bardzo dobry. Gdy go oglądałem gubiłem się czasem, kto jest kto. Moja ocena co do tej produkcji 9/10.

2.

Obława/Takedown(2000 rok) - Oglądając ten film od razu nasuwa się porównanie z „Hackers” i tu film nie spełnia takich oczekiwań, gdyż jest bardzo realistyczny. Historia Kevina jest prawdziwa chociaż kilka rzeczy nie miało miejsca (dla przykładu Kevin i Shimomura nigdy nie spotkali się w życiu) to pomimo to wart jest obejrzenia. Spisana historia Kevina zmieniała się w miarę upływu lat jak i jego wizerunek bezuczuciowego przestępcy oparty jednostronnie na książce i relacjach Shimomury i Markoffa pokazujący ich punktwidzenia. Jednak scenarzysta John Markoff korzystający i z innych źródeł obiektywnie przedstawia go jako człowieka , nie potwora. Tylko jedną scenę poddano surowej krytyce, mianowicie scenę gdzie Kevin próbuje rozprowadzać nowy program Shimomury (S A T A N) . Zobacz ten film, oceniłbym go na 9/10, ale w niektórych scenach jest za bardzo przesadzone i daję mu maksymalnie 8/10.

3.

The Social Network( 2010 rok) – Film opowiadający o założycielu słynnego portalu społecznościowego Facebook. Jesień 2003 roku. Mark Zuckerberg jest genialnym programistą studiującym na Harvadzie. Pewnego wieczoru zrywa z nim jego dziewczyna, Erica . Po powrocie do akademika Mark szuka sposobu odegrania się na niej. W ciągu kilku godzin, wraz z Eduardo Saverinem i Dustinem Moskovitzem , tworzy stronę facemash.com, na której można dokonać porównania dziewczyn studiujących na Harvardzie. Strona błyskawicznie staje się popularna wśród studentów. Po czterech godzinach sieć Harvardu nie wytrzymuje napięcia. Władze uczelni wyciągają konsekwencje i zawieszają Marka na pół roku. Jego wyczyn nie przeszedł jednak niezauważony. Wkrótce z Markiem kontaktuje się trzech starszych studentów. Chcą, by pomógł im w tworzeniu dużego portalu społecznościowego. Zuckerberg rozpoczyna jednak pracę nad stroną thefacebook.com, która uczyni go jednym z najmłodszych miliarderów w historii. Film świetnie wyreżyserowany i daję mu ocenę 10/10.

4.

Za kulisami: Google(2010 rok) – Dokument opowiadający o firmie Google, stworzony przez National Geographic Channel. Był realizowany w biurach Google w Chinach, Rosji, a nawet w niekonwencjonalnym Googleplexie położonym w Dolinie Krzemowej w USA, gdzie mieści się centrala i dowództwo tej potężnej i znanej każdemu przeglądarki.National Geographic Channel daje widzom niepowtarzalną szansę dokładnego przyjrzenia się z bliska, w jaki sposób działa to, czego wszyscy używamy co najmniej kilka razy dziennie. Google pozwala nam(przyp. autora NGC) ujawnić filozofię firmy, która wyróżnia ją na tle innych korporacji. Program zaintryguje nawet tych, którzy rzadko korzystają z Internetu. Oryginalność Googla na pewno Was zaskoczy.Bardzo bardzo polecam wam ten dokument, oglądałem go parę razy i do teraz jestem zaskoczony jak ta firma działa.Moja ocena co do tego filmu to 10/10.

5.

iGenius How Steve Jobs Changed the World(2011 rok) - Steve Jobs był technologicznym wizjonerem, który na nowo zdefinowałrelacje społeczne. Jako współzałożyciel i prezes firmy Apple Computer na masową skalę wprowadził komputery osobiste. W konsekwencji zmianie uległy kontakty międzyludzkie, pojawiły się nowe możliwości w pracy, nauce i odbiorze rozrywki. Choć Jobs nie wymyślił odtwarzacza MP3, smartphone, czy tabletu to dopiero w jego rękach stały się one kultowymi i przełomowymi symbolami naszych czasów.Wielka szkoda że już nie żyje, ale takie jest życie. Bardzo dobry film i stawiam mu ocenę 10/10.

Wszystkie filmy które Ci podałem są na bardzo wysokim poziomie, to co się w nich znajduje jest w 100% prawdą.