Zmiany w Fedorze

Strona główna Aktualności

O autorze

Fedora Core

to rozwijana przy współpracy z firmą Red Hat dystrybucja Linuksa. Bill Nottingham z Red Hata ogłosił niedawno decyzję o dość istotnej zmianie w repozytoriach projektu.

Siódma wersja Fedory, która światło dzienne ma ujrzeć pod koniec kwietnia, nie będzie już rozbita na dwa główne repozytoria: Core i Extras, które zostaną połączone w jedno duże. Prócz tego, nieco wzorując się na Ubuntu, postanowiono o stworzeniu trzech wersji instalacyjnych płyt ISO. Dostępne będą edycje Fedora Desktop, Fedora Server i Fedora KDE. Płyty LiveCD będą teraz wydawane tuż po premierze "zwykłej" wersji, a nie tak jak dotychczas, po dwóch miesiącach.

W nowej Fedorze powinniśmy także znaleźć lepsze sterowniki kart sieciowych Wi-Fi, kart graficznych NVidii, szybkie przełączanie użytkowników i szyfrowanie plików. System ma się szybciej niż dotychczas uruchamiać i zamykać, sprawniejsza ma być także obsługa pakietów RPM.

Do końca stycznia powinna ukazać się pierwsza wersja testowa Fedory, a do końca lutego programiści planują zamrożenie funkcjonalności i wydanie Test2. Miesiąc później powinien zakończyć się proces tłumaczenia, a do 26 kwietnia - poprawiania krytycznych błędów. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie twórców. Przypominamy też, że w kwietniu ma być także wydana kolejna wersja Ubuntu.

© dobreprogramy
s