Znamy specyfikację Tegry 4?

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Układ Tegra 3 NVIDII dla urządzeń przenośnych ma ogromne możliwości, ale to nie znaczy, że trzeba na nim poprzestać. NVIDIA jest jedną z tych firm, które zawsze są krok do przodu przed rynkiem, nie dziwi więc, że w Internecie znalazła się specyfikacja układu rzekomo będącego następcą Tegry 3.

Na Weibo (chiński serwis mikroblogowy), a potem na ChipHell pojawiła się grafika przedstawiająca specyfikację układu o nazwie Wayne, co zgadza się z nazewnictwem przyjętym przez NVIDIĘ (firma nawiązuje do nazwisk osób wcielających się w superbohaterów: Kal-El, czyli Clark Kent, potem Bruce Wayne, Logan i Tony Stark). Slajd wygląda więc całkiem autentycznie…

Załóżmy więc, że przedstawiona specyfikacja to rzeczywiście Tegra 4. W układzie, podobnie jak w obecnej teraz na rynku generacji, znajdą się 4 rdzenie ARM Cortex-15 (Tegra 3 ma Cortex-9) i piąty oszczędzający energię. Układ graficzny ma mieć 72 jednostki wykonawcze, co ma dać moc 6 razy większą niż Tegra 3 i 20 razy większą niż Tegra 2. Nowe moduły odpowiedzialne za wideo pozwolą kodować i dekodować klatki o rozmiarze 1440p (2560 x 1440 pikseli), zaś na ekran będzie można wyświetlić obraz o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, a przez HDMI 1.4 nawet o rozdzielczości 4k. Przeznaczeniem tego układu mają być tablety, supersmartfony i netbooki, ale trafi pewnie również do urządzeń potrzebujących głównie imponującej mocy do przetwarzania obrazu.

Warto zaznaczyć, że układ ten jest pod względem możliwości graficznych mocniejszy, niż wcześniej przewidywano — i nic dziwnego, bo konkurencja nie śpi. W laboratoriach już są składane urządzenia z układem Exynos 5 (choćby wspomniany wczoraj 5-calowy Sony Yuga), wciąż dobrą opinią cieszy się bardzo mocny Snapdragon S4 Pro. Na CES swój SoC H13 (podobno porównywalny z Exynosem 5) pokaże również LG.

Więcej o Tegrze znanej jako Wayne, oraz już zapowiedzianym układzie SoC znanym jako Grey z wbudowanym modułem LTE/HSPA+, dowiemy się więcej podczas przyszłorocznych targów CES.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNowość w Mapach Google. Nawigacja będzie skuteczniejsza