Znamy termin premiery telefonów z Firefox OS-em. Polska kluczowym dla Mozilli rynkiem

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla najwyraźniej docenia znaczenie polskiego rynku dla Firefoksa. Podczas inauguracji konferencji D: Dive Into Mobile, Gary Kovacs, dyrektor zarządzający Fundacji, przedstawił plany dotyczące premiery nowego mobilnego systemu operacyjnego Firefox OS. Fani z naszego kraju mają powody do zadowolenia.

Przypomnijmy: Firefox OS to zbudowany na bazie jądra Linuksa i niektórych komponentów Androida system operacyjny dla telefonów, w którym główną rolę odgrywa silnik renderujący Gecko z zestawem webowych interfejsów programowania, zapewniających aplikacjom pisanym w HTML5/JavaScripcie dostęp do warstwy sprzętowej urządzenia – kamery, telefonu czy akcelerometru.

Pierwsze modele deweloperskie telefonów, opracowane we współpracy z hiszpańską Telefoniką, Mozilla już zademonstrowała. Aplikacje, które pobierać będzie można z otwartego sklepu, testować można też na nowych Firefoksach z rozszerzeniem Firefox OS Simulator. Nic więc dziwnego, że cieszący się sympatią mediów i użytkowników producent nowego mobilnego OS-a od niemal początku zasypywany jest pytaniami, kiedy nowe telefony otrzymają do rąk użytkownicy.

Teraz już wiadomo: urządzenia z Firefox OS-em pojawią się już w czerwcu, na kluczowych obecnie dla Mozilli rynkach: Hiszpanii, Wenezueli, Brazylii – i Polsce, gdzie znajdą się w ofercie T-Mobile. Do końca tego roku telefony pojawić się mają na 11 kolejnych rynkach, a w 2014 roku w USA. Kovacs wyjaśnia, że taki harmonogram jest podyktowany specyfiką amerykańskiego rynku, zdominowanego przez drogie, bardzo mocne urządzenia. W innych krajach sytuacja jest odmienna, spotyka się tam głównie telefony o znacznie mniej wyśrubowanych parametrach. Dlatego dla Mozilli nie ma sensu wydawać pierwszych urządzeń z Firefoksem OS w USA, lepiej skoncentrować się na bardziej obiecujących rynkach wschodzących.

Jak te nowe urządzenia ocenią potencjalni klienci? Komentatorzy z krajów anglojęzycznych nieustannie porównują Firefox OS-a do iOS-a i Androida – pojawiają się stwierdzenia, że system Mozilli to powrót do czasów sprzed iPhone'a, gdy twórcy aplikacji musieli się męczyć z wieloma telekomami i wieloma mechanizmami dystrybucji aplikacji, oszczędności na niedrogich urządzeniach zostaną przyćmione przez koszty transmisji danych dla pozostających zawsze online webowych aplikacji Firefox OS-a, a piractwo sprawi, że nikomu nie uda się zarobić na pisaniu aplikacji na tę platformę. W krajach hiszpańskojęzycznych o Firefox OS-ie pisze się cieplej, podkreślając, że wcale nie musi on konkurować z topowymi telefonami z systemem Google'a i Androida.

I wydaje się, że ta perspektywa jest naszemu rynkowi bliższa. W końcu wciąż na naszym rynku całkiem nieźle sprzedają się „ficzerfony” pokroju Samsunga Avila. To właśnie z nimi mogą skutecznie konkurować telefony z systemem Mozilli. W końcu marka Firefox jest jedną z najlepiej rozpoznawanych w Polsce marek internetowych, nawet wśród ludzi, którzy za wiele z technologiami internetowymi nie mają wspólnego.

© dobreprogramy

Komentarze