r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Znane firmy pozwane za łamanie GPL

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Software Freedom Law Center, organizacja zajmująca się opieką prawną twórców wolnego oprogramowania, wystąpiła z pozwem przeciwko 14 producentom elektroniki użytkowej, którzy jej zdaniem złamali postanowienia licencji GPL.

Jak możemy przeczytać w treści pozwu, firmy takie jak Best Buy, Samsung, JVC czy Western Digital sprzedawały swoje produkty z zainstalowanym na nich oprogramowaniem BusyBox z naruszeniem licencji GNU General Public License (GPLv2). SFLC złożyło swój pozew w imieniu organizacji Software Freedom Conservancy dbającej o rozwój BusyBox oraz głównego programisty projektu, Erika Andersena. Zdaniem kancelarii oskarżone firmy nagminnie lekceważyły obowiązek dołączania kodu źródłowego do aplikacji tworzonych w oparciu o licencję GPLv2 i wprowadziły na rynek prawie 20 produktów łamiących warunki licencji.

To nie pierwszy przypadek, gdy SFLC pozywa firmy dołączające do swoich produktów oprogramowanie FOSS z naruszeniem licencji GPL. Od 2007 r. organizacja wytoczyła procesy sześciu spółkom takim jak Verizon czy Cisco.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.