Zoetrope - nowy internetowy wehikuł czasu

Strona główna Aktualności

O autorze

Adobe i Uniwersytet Waszyngtoński pracują nad projektem, który umożliwi użytkownikom internetową "podróż w czasie" i zapoznanie się z poprzednimi wersjami witryn internetowych. Zoetrope, bo tak projekt został nazwany, ma być jednak czymś więcej niż Google Cache czy inne podobne, już istniejące dzisiaj usługi. Zoetrope nie ograniczy się bowiem tylko do prezentowania poprzednich wersji stron - dostępne będą gotowe i proste narzędzia analityczne do porównywania danych na stronach w ujęciu historycznym.

Członkowie zespołu pracującego nad Zoetrope są zgodni, że serwisy oferujące dzisiaj podgląd poprzednich wersji stron mają bardzo ograniczoną bazę witryn, a jej przeszukiwanie nie należy do najłatwiejszych. Jako przykład podają Internet Archive nie kryjąc, że liczą na wcielenie jej bazy do swoich archiwów. Zoetrope obecnie zbiera dane z tysiąca witryn na godzinę. Ideałem, do którego dążą twórcy, oczywiście niemożliwym do stuprocentowego wykonania, jest pokrycie całego Internetu. System ma również decydować samodzielnie, jak często archiwizować daną witrynę w zależności od częstotliwości jej aktualizacji.

Klient Zoetrope ma się pojawić w połowie przyszłego roku, całkiem prawdopodobnie będzie on dostępny bezpłatnie i będzie występować także jako plug-in do przeglądarek. Projekt finansują National Science Foundation, College Scientists Foundation oraz Washington Research Foundation. Demonstrację działania aplikacji można zobaczyć na stronach Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

© dobreprogramy