ZombiE Przepisy 1.1.1

Strona główna Windows Dom Książki kucharskie
P​obierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

ZombiE Przepisy to prosta książka kucharska, stworzona przez Grzegorza Drozda. Umożliwia ona wygodne notowanie oraz przeglądanie ulubionych przepisów kulinarnych, a także ich wydruk w przejrzystej i estetycznej formie.

Domyślnie w programie nie znajdziemy niestety żadnych przepisów. Po instalacji aplikacji użytkownik musi je dodać ręcznie. Operacja ta nie jest w żaden sposób skomplikowana i ogranicza się jedynie do wpisania w odpowiednich polach tekstowych informacji na temat ilości składników i sposobie przyrządzenia dania. Dodatkowo użytkownik określić może liczbę porcji oraz ilości kalorii, jaką posiadało będzie przygotowane jedzenie. Kolejne pola przeznaczone są do wpisania informacji o autorze przepisu, a także wczytania zdjęcia potrawy w formacie JPG.

Do dyspozycji użytkownika oddano również wyszukiwarkę, pozwalającą sprawnie odnajdywać interesujące na przepisy (zgodnie z określonymi kryteriami). Ciekawą funkcją jest podgląd wydruku, który poza swoim pierwotnym przeznaczeniem służyć może również do wygodnego przeglądania zawartości naszej bazy przepisów. ZombiE Przepisy oferuje kilka prostych i czytelnych stylów prezentacji gotowych przepisów.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Prosty i przyjazny interfejs, intuicyjna obsługa, bezpłatny, język polski
Program nie rozwijany, nie rozpoznaje liter ze znakami diakrytycznymi, brak możliwości ściągnięcia gotowych przepisów z Internetu
ocena użytkownika
08.12.2019 17:16 • Recenzja do wersji 1.1.1

Po uporządkowaniu domowej kolekcji nagrań muzycznych i książek przyszedł mi do głowy analogiczny pomysł uporządkowania zbioru przepisów kulinarnych. Mam je wprawdzie zapisane jako pliki tekstowe w programie MS Office Word 2007, ale pomyślałem, że byłoby dobrze zgromadzić je w ramach jakiegoś programu. I tu wpadł mi w oko ZombiE Przepisy, wersja 1.1.1., przewidziana dla systemów operacyjnych: Windows 98, Me, 2000, XP, 2003 i Vista, ale działająca również pod Windowsem 7 (jak w moim przypadku).

Interfejs tego programu jest prosty: w górnej części mamy pasek z wyszukiwarką przepisów i ustawieniami, a pod nim pasek menu z zakładkami pozwalającymi na zwijanie lub rozwijanie drzewa kategorii oraz zapisanie przepisów w formacie .html i wydrukowanie ich.
Poniżej mamy okno edycyjne, podzielone na dwie części, na wzór Eksploratora Windows: w lewej są kategorie (katalogi) grupujące poszczególne rodzaje potraw (np. zupy, dania mięsne, desery, itp.), a w prawej – okno edycyjne zawierające konkretny (już istniejący lub właśnie tworzony) przepis ze składnikami i sposobem przygotowania, które to dane można wpisać samodzielnie lub skopiować z Worda (jak w moim przypadku) czy z Internetu. Opis można zilustrować zdjęciem (koniecznie w formacie .JPG). Nowe kategorie tworzymy klikając w lewym polu prawym przyciskiem myszy zakładkę: Utwórz nową kategorię. Analogicznie tworzymy w ramach kategorii nowy przepis. I to cała wiedza, potrzebna do obsługi tego programu.

Teraz trochę o jego wadach: program nie rozpoznaje liter ze znakami diakrytycznymi wstawiając zamiast nich znak zapytania, nie ma też możliwości ściągnięcia gotowych przepisów z internetowych baz danych. Ale pomimo tych zastrzeżeń wydał mi się interesujący i przydatny jako domowa książka kucharska; szkoda tylko, że już nie jest rozwijany. W tym miejscu jedna uwaga: autor opracował również jego nowszą wersję, 2.0 wersja beta, dla Windowsów od XP do 10 (działającą, jak zapewnia). Z ciekawości pobrałem ją i zainstalowałem (obie wersje są niezależne od siebie). Po uruchomieniu okazało się, że wersja ta (w sumie bardzo podobna do 1.1.1.) jednak nie działa; można co prawda utworzyć kategorię, ale w momencie tworzenia nowego przepisu otwiera się z prawej strony wyszukiwarka Bing, której nie daje się w żaden sposób zamknąć. Nie działa też Menu Pomocy. Wygląda na to, że i ta wersja została przez jej autora porzucona. Szkoda. Ostatecznie daję programowi 3 gwiazdki, głównie za pomysł.