reklama

ZwCAD 2007 - IntelliCAD made in China

Strona główna Aktualności

O autorze

Nasz dział Programy wzbogacił się o następny program do projektowania - ZwCAD. Jest to kolejny produkt stworzony na bazie IntelliCAD'a, na który warto zwrócić uwagę ze względu na większą szybkość oraz lepszą stabilność działania od innych produktów z rodziny IntelliCAD.

ZwCAD to program do wspomagania projektowania stworzony na bazie IntelliCAD'a przez chińską firmę ZwCAD Software. Analogicznie jak w przypadku innych odmian IntelliCAD'a tworzonych przez firmy zrzeszone konsorcjum ITC (IntelliCAD Technology Consortium), ZwCAD wyróżnia się bardzo dobrą kompatybilnością z formatem DWG wykorzystywanym przez lidera w branży - AutoCAD.

Przypomnijmy, że przez długi czas Autodesk trwał na niezagrożonej pozycji lidera w branży programów typu CAD. Konkurencyjne firmy nie posiadały wiedzy o formacie DWG wykorzystywanym przez program AutoCAD, w efekcie czego jego obsługa przez konkurencyjne produkty była niedoskonała. Sytuacja ta odmieniała się w 1997 roku, kiedy to dziewięciu programistów Autodesku zrezygnowało z pracy i przeszło do firmy Visio. Tak się akurat złożyło, że byli to ludzie odpowiedzialni za prace rozwojowe nad programem AutoCAD i bardzo dobrze znali specyfikację formatu DWG... Ich wiedza zaowocowała stworzeniem programu o nazwie IntelliCAD charakteryzującego się pełną obsługa formatu DWG. To spowodowało, że aplikacja odniosła wielki sukces i ogromny udział w rynku amerykańskim. W 1999 roku prawa do programu IntelliCAD zostały sprzedane konsorcjum ITC , które skupia obecnie firmy zajmujące się dalszym rozwojem produktu. Każda z firm wchodzących w skład ITC dzięki wnoszonym opłatom ma dostęp do kodu źródłowego IntelliCAD. Na bazie tego kodu firmy opracowują własne wersje aplikacji, które podobnie jak swój pierwowzór wyróżniają się świetną obsługą formatu DWG.

Jedną z takich firm jest właśnie ZwCAD Software. Oprócz wspomnianej już, bardzo dobrej kompatybilności z formatem DWG, ZwCAD cechuje się także zbliżonym do AutoCADa interfejsem, linią komend oraz obsługą języka AutoLISP. Program umożliwia wczytywanie obrazów rastrowych, uruchamianie skryptów VBA, naprawę uszkodzonych plików, a także (tylko w wersji Professional) tworzenie i edycję brył ACIS. W wersji 2007 znacznie rozbudowano opcje wydruku - program obsługuje "Style wydruku" oraz umożliwia zapis wszystkich ustawień drukowania do pliku. Możliwy jest także import ustawień z istniejącego pliku DWG, DWT i DXF (jeśli ten plik posiada zapamiętane ustawienia).

Warto podkreślić, że producent ZwCAD'a wprowadził do programu szereg poprawek dzięki czemu działa on wyraźnie szybciej i stabilniej od innych odmian IntelliCAD'a, choć do ideału jeszcze trochę brakuje (szczególnie przy większych projektach zdarzają się czasami problemy). Wyraźnie niższa jest też cena - ZwCAD w wersji Standard kosztuje 850 zł netto, a w wersji Professional 1050 zł netto. Konkurencyjne produkty takie jak BricsCAD to wydatek odpowiednio około 1380 i 1750 zł, ArCADia-IntelliCAD polskiego INTERsoftu - 950 i 1150 zł netto. Produkt INTERsoftu oferuje jednak wymierną wartość dodaną - ale o tym wspominamy już w kolejnym materiale. Dla porządku dodajmy, że w vortalu udostępniamy także bezpłatną (do zastosowań niekomercyjnych) wersję programu ProgeCAD.

Polskojęzyczną wersję testową programu ZwCAD można pobrać w dziale PROGRAMY -> Grafika -> Programy do projektowania CAD

© dobreprogramy

Komentarze

reklama