r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Zypr — jedno API do wszystkiego

Strona główna Aktualności

Od dziś działa stworzona przez firmę Pioneer platforma Zypr. Wygląda na to, że firma z Kawasaki próbuje podążać za twórcami Siri w poszukiwaniach Graala komunikacji językiem naturalnym.

Od strony technicznej Zypr oferuje jednolite API, które łączy usługi z urządzeniami. Tak więc z jednej strony mamy adaptery do konkretnych usług dostępnych w Internecie (serwisy społecznościowe, serwisy z mapami, usługi muzyczne i radia internetowe, wyszukiwarki, sklepy internetowe, wypożyczalnie filmów i co tylko przyszło twórcom do głowy), a z drugiej możliwość podłączenia różnych klientów (wiadomości, nawigacja, zakupy, multimedia, pogoda, kalendarz, kontakty...) przez eksponowanie konkretnych funkcji zebranych w grupy. Kluczem do sukcesu jest oczywiście kontrola głosowa. Nie mamy tu do czynienia ze sztuczną inteligencją, jak w przypadku Siri, a jedynie z zestawem około 200 komend, ale i tak zapowiada się nieźle. Pozostaje poczekać na test praktyczny.

Zypr pozwoli więc na budowanie aplikacji niewrażliwych na zmiany API pewnych dostawców usług, a nawet zdejmie z barków deweloperów wybór odpowiednich dostawców i przetwarzanie otrzymanej treści. Ba, nie będą musieli się martwić, jeśli dostawca, z którego usług korzystają, po roku splajtuje i zniknie z sieci, bo to Zypr zajmie się poszukiwaniem następcy. Co więcej, aplikacja wykorzystująca Zypra może powstać na dowolne urządzenie z dostępem do Internetu. Będzie więc można poprosić samochód o wykonanie zakupów, telewizor o sprawdzenie pogody, a zestaw kina domowego o wytyczenie drogi do domu kogoś z listy kontaktów. Na każdym urządzeniu w ten sam sposób, identycznymi komendami i (oby) z tak samo dobrym skutkiem teraz i za 10 lat. Użytkownik z kolei nie będzie musiał zaprzątać sobie głowy pochodzeniem otrzymanych informacji, choć oczywiście można zaprojektować aplikacje tak, aby takie informacje również eksponowały.

r   e   k   l   a   m   a

Póki co Zypr skupiony jest wokół zbudowania przyjemnego ekosystemu dla twórców oprogramowania i dostawców usług i treści, którzy już nawiązali współpracę z Pioneerem. Lista nie jest zamknięta. Wręcz przeciwnie, twórcy Zypra mają nadzieję wciągnąć na nią jak najwięcej serwisów. Oczywiście projekt nie jest charytatywny i zyski z korzystania z API mają być podzielone między deweloperów aplikacji i Zypr. Źródłem dochodów mają być reklamy, sponsorowane wyniki wyszukiwania, kupony zniżkowe i subskrypcje. W dalszym planie jest również wydanie własnej aplikacji Zypr na Androida i iOS, ale terminów jeszcze nikt nie podał.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.