Migracja danych na inny dysk twardy

Nie musimy tracić zgromadzonych danych, a nawet reinstalować systemu operacyjnego. Do przeprowadzania tej operacji użyto darmowego narzędzia EaseUS Todo Backup Free. 

Jest ono darmowe i możliwe do pobrania ze strony producenta. Nie trzeba instalować płatnej wersji, do sklonowania dysku w zupełności wystarczy wersja darmowa. Program w trakcie instalacji będzie chciał zainstalować McAffee WebAdvisor, lepiej tego nie instalować, szkoda miejsca na dysku! 

Interfejs programu jest bardzo prosty. Przed migracją danych z dysku warto kupić specjalny kontroler SATA -> USB lub coś, co moim zdaniem i tak później się przyda: obudowę USB na dysk 2,5”. Zawiera on taki sam kontroler, a poza tym przyda się, jeśli będziecie chcieli w przyszłości korzystać z tego dysku jak z dysku zewnętrznego. Kosztuje niewiele.

Szybkość wykonania całej operacji jest zależna od kilku czynników. W naszym przypadku zależy od dość powolnego dysku HDD. Po zainstalowaniu oprogramowania uruchamiamy Ease us Todo Backup Free, wybieramy w menu opcję System | Klonowanie. Następnie wybieramy nośnik docelowy. 

Nie wybieramy nośnika do sklonowania, bo ten jest automatycznie wybrany. Jest nim dysk, na którym zainstalowany jest uruchomiony właśnie Windows, wybieramy natomiast dysk podłączony do USB kontrolera.Aby podłączyć dysk 2,5” SATA do USB, można użyć specjalnego kontrolera lub czegoś, co i tak pewnie wykorzystamy później: kieszeni zewnętrznej z USB.Dalej całość powierzamy programowi. Jego prędkość działania jest uzależniona od kilku czynników, przede wszystkim jednak od prędkości obydwu dysków.

Po sklonowaniu dysku mamy więc na obydwu dyskach (starym i nowym) identyczne wersje Windows 7. Dla Windows 8, 8.1 czy 10 proces ten będzie przebiegał identycznie.