Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Porządek na pulpicie (Mac OS X)

Kiedy masz bałagan na pulpicie, a chcesz, żeby twoje biurko było nie zaśmiecone to warto napisać skrypt, który będzie za nas segregował pliki do odpowiednich folderów. Jest to bardzo pomocne, ponieważ wszystko będzie zautomatyzowane i po każdym zalogowaniu widzimy piękny, czysty pulpit.

Zacznij od otwarcia AppleScript Editor (Script Editor w systemach starszych od Snow Leopard). Znajduje się w folderze Narzędzia wewnątrz katalogu Aplikacje (w starszych systemach od Snow Leoparda jest w Aplikacjach). W oknie, które się pojawi, wklej następujące trzy wiersze:

tell application "Finder" move items of (ścieżka do pulpitu) to folder (ścieżka do dokumentów) end tell

Jeśli klikniesz przycisk Uruchom, wszystkie pliki zostaną przeniesione do Dokumentów. Wybierz polecenie Zapisz jako z menu Plik, podaj nazwę skryptu (np. Czyszczenie) i zmień format pliku jako aplikacja. Zapisz go w bezpiecznym miejscu, gdzie ktoś przypadkowo nie usunie. Osobiście mam wewnątrz katalogu Dokumenty katalog o nazwie Skrypty, w którym trzymam wszystkie moje "skrypciki" :-).

Następnym krokiem jest sprawienie, aby skrypt uruchamiał się za każdym razem kiedy wyłączamy komputer. Jest to dość trudne do wykonania, a polega na wykorzystaniu wielu komend terminalowych. Zamiast tego, jest dużo łatwiejszy sposób, aby uruchomić skrypt podczas logowania. Nie ma to dużego znaczenia czy podczas uruchamiania czy przy zamykaniu ;) Wystarczy przejść do Ustawień systemowych i kliknąć na Konta. Wybierz konto z listy po lewej, a następnie kliknij kartę Uruchamianie. Możesz teraz kliknąć przycisk plus (+) przycisk i znaleźć skrypt lub po prostu przeciągnąć skrypt z okna Findera na listę.

Teraz przy każdym włączeniu komputera, cały bałagan na Pulpicie zostanie automatycznie przeniesiony do folderu Dokumenty.

Powyższy skrypt jest bardzo prymitywny. Oto pomysł na wersję bardziej skomplikowaną. Zamiast dumpingu wszystko do katalogu dokumentów, skrypt tworzy folder, który w nazwie zawiera dzisiejszą datę (np. "Pulpit 13/01/2010") i umieszcza pliki w tym folderze.

set foldername to ("Pulpit " & short date string of (current date)) set docsfolder to (ścieżka do dokumentów) as string tell application "Finder" if not (exists folder (docsfolder & foldername)) then make new folder at docsfolder with properties {name:foldername} end if move items of (ścieżka do pulpitu) to folder (docsfolder & foldername) end tell

Alternatywnie, skrypt sprawdza rozszerzenia plików na pulpicie, i przenosi je do katalogu filmów, zdjęć, aplikacji czy dokumentów, np. pliki ".doc" przeniesie do Dokumentów. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zmodyfikować skrypt, pod twoje widzimisię (ustawić dodatkowe rozszerzenia, dodać nowe foldery).

tell application "Finder" set desktopFolder to (ścieżka do pulpitu) set musicFolder to (ścieżka do muzyki) set appsFolder to (ścieżka do aplikacji) set picsFolder to (ścieżka do zdjęć) set moviesFolder to (ścieżka do filmów) set docsfolder to (ścieżka do dokumentów) set musicExt to {".mp3", ".aac"} set appsExt to {".dmg", ".sit", ".app"} set picsExt to {".jpg", ".gif", ".tif", ".png", ".psd"} set moviesExt to {".avi", ".mpg", ".mov", ".m4v"} set docsExt to {".pdf", ".txt", ".doc", ".xls", ".key", ".pages"} set allFiles to files of desktopFolder repeat with theFile in allFiles copy name of theFile as string to FileName repeat with ext in musicExt if FileName ends with ext then move theFile to musicFolder end if end repeat repeat with ext in appsExt if FileName ends with ext then move theFile to appsFolder end if end repeat repeat with ext in picsExt if FileName ends with ext then move theFile to picsFolder end if end repeat repeat with ext in docsExt if FileName ends with ext then move theFile to docsfolder end if end repeat repeat with ext in moviesExt if FileName ends with ext then move theFile to moviesFolder end if end repeat end repeat end tell

To już wszystko, mam nadzieję, że skrypt będzie pomocny.
Pozdrawiam! 

Komentarze

0 nowych
flaszer   10 #1 16.06.2010 11:33

Ciekawy artykuł. Osobiście nie mogę się zebrać na taką automatyzację pod Windows ;D Jak znajdę czas to napiszę, jak wykonać powyższe czynności za pomocą skryptów .bat w systemie Windows.

borzole   4 #2 16.06.2010 21:40

Mnie bardziej ciekawi, poco Apple stworzyło taki język skryptowy i jakie są jego możliwości.

adi_rucio   4 #3 20.06.2010 15:41

Po to, zeby było łatwiej. On jest bardzo prosty w nauce. Dla mnie nawet prostszy niż Turbo Pascal. W 10 minut można napisać skrypt, który wejdzie w przeglądarkę na daną stronę, znajdzie wyrazy, które mu tam wskażemy do znalezienia i skopiuje całe zdanie z tym wyrazem do TextEditora i zapisze pod daną nazwą na pulpicie :) Tak więc możliwości ogromne :D

adi_rucio   4 #4 21.06.2010 15:55

Tu macie trochę więcej o AppleScript: http://en.wikipedia.org/wiki/AppleScript

adi_rucio   4 #5 21.06.2010 15:56

Oj, trochę złe porównanie zrobiłem z tym Pascalem :/