JPEG & PNG Stripper, czyli o pozbywaniu się metadanych

Nie każdego użytkownika komputerów interesuje jak wszystko wygląda od wewnątrz, z czego i w jaki sposób zostało zbudowane, co zawiera. Ta nieświadomość czasem przeszkadza, czasem jednak można żyć sobie spokojnie w błogiej nieświadomości.

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad przydatnością metadanych w moich plikach jpeg. Okazało się, że w niektórych przypadkach są one całkowicie zbędne, a ich brak może być pożyteczny, na przykład zdjęcia wrzucane na forum, tak zwane bezpieczne publikowanie zdjęć na serwisach społecznościowych czy aukcjach.

Postanowiłem je pousuwać, choć w przypadku systemu linuks to bardzo proste i nie wymaga nic poza umiejętnością obsługi konsoli (jak to mi wytłumaczył kolega) to w Windowsie to nie takie proste (tu też on mnie z tym zaznajomił). Postanowiłem więc znaleźć jakiś lekki, wygodny w obsłudze i o przyjaznym interfejsie graficznym, program do pozbywania się meta danych z plików JPEG.

Mój wybór, nieprzypadkowo, padł na JPEG & PNG Stripper. Nieprzypadkowo, bo zainspirował mnie do tego temat na forum dobrych programów - jak usuwać metadane z obrazu jpeg.

Brak tego programu w bazie dobrych programów zwrócił moją uwagę, gdyż to był pierwszy program jaki znalazłem na google, był polecany na forum dobrych programów i co najważniejsze faktycznie jest to program, który świetnie nadaje się do obcinania metadanych plików jpeg.

Interfejs programu jest bardzo prosty w obsłudze, graficzny i bez specjalnej znajomości jego obsługi od razu wiedziałem co zrobić. Wystarczy przenieść i upuścić plik w białe pole, a potem nacisnąć clear/wyczyść. Dodatkowo można wybrać czy Stripper mimo wszystko ma zachować datę i czas powstania pliku.