Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O bezpiecznym szyfrowaniu danych profilu Gadu-Gadu

W domu, pomimo większej liczby komputerów, tylko jeden posiada dostęp do internetu. Z racji nieinstalowania oprogramowania antywirusowego na tym komputerze oraz braku innych zabezpieczeń, typu wiele kont użytkowników, sam dbam o bezpieczeństwo swoich danych. Stosuje najprostszą zasadę, nie można uzyskać dotepu do tego, czego nie ma. Więc cały katalog profilu oznaczony numerem gg wycinam z c:\Documents and Settings\komputer\Dane aplikacji\Gadugadu 10 i przenoszę na swoją pamięć przenośną (pendrive). Pewnego razu, kiedy tak te dane przenosiłem na pamięć zauważyłem, że komputer informuje mnie (okienko kopiowania windows xp) o kopiowaniu plików graficznych, które w nazwie mają numery gg moich znajomych. Coś było dla mnie nie tak, więc postanowiłem sprawdzić co znajduje się w folderze c:\Documents and Settings\komputer\Dane aplikacji\Gadugadu 10\*mój zakonspirowany numer gg*\Avatar cache.

Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu okazało się, że szyfrowanie profilu gadugadu, aby ukryć listę kontaktów jest bezsensowne. W folderze Avatar cache znajdowały się Avatary wszystkich osób na mojej liście kontaktów w gg podpisane ich numerami gg. Jak by tego było mało, nawet te osoby, które nie miały Avatara na gg występowały w tym folderze jako obrazek standardowego Avatara z numerem gg. W przypadku standardowych avatarów nie było jeszcze tak łatwo rozpoznać, czyj to numer. Niestety, ludzie w większości przypadków, a w szczególności kobiety w pole avatar na gg wstawiają zwykle zdjęcia przedstawiające ich twarz co skutecznie umożliwia zidentyfikowanie numeru gg osoby, której numer gg niekoniecznie chcielibyśmy pozostawiac na wyciągnięcie reki potencjalnej osoby zainteresowanej tą informacją, jak np wścibskie rodzeństwo z Linuksem w wersji LiveCD (mowa oczywiście o mnie;).

E-mail do gadugadu wysłałem, już kilka miesięcy temu (straciłem rachubę), niestety, jak dotąd nie dostałem na niego żadnej odpowiedzi.

Piszę o tym, bo chcę się przekonać czy wreszcie zostanie to zmienione i jak dużo osób o tym wie, bo jak dotąd, w google nie znalazłem żadnych informacji na ten temat.

Pod tym adresem znajduje się ankieta, w której, jeśli osoba czytająca ten artykuł wiedziała lub nie o problemie w nim przedstawionym proszona jest o oddanie głosu. 

Komentarze

0 nowych
  #1 20.02.2011 11:22

Jest tak, ale co z tego? Na liście kontaktów możesz mieć nawet Wałęsę, ale nie oznacza to, że z nim rozmawiasz. Szyfrowanie profilu ma na celu blokadę dostępu do archiwum i ustawień. Nie ma co robić afery.

PanQrixPL   1 #2 20.02.2011 11:37

Jest tak, ale... co z tego? Na liście kontaktów możesz mieć Wałęsę nawet, ale nie oznacza to, że z nim rozmawiasz. Szyfrowanie profilu ma na celu zablokowanie dostępu użytkownikowi do archiwum i do samego "komunikatora". Zabezpieczenie jest dla tych samych osób, dla których dedykowany jest ten program - dla gimnazjalistów. Ludzie spoza tego pokemoniastego targetu i tak odczytają te dane - są gotowe programy do łamania hasła do profilu, odczytu hasła do serwera i wielu innych. Pobieranie awatarów da się wyłączyć (lub zablokować). A tak przy okazji używasz starej wersji ;)

webnull   9 #3 20.02.2011 11:42

Ja jeszcze dodam - jak możesz używać tego komunikatora skoro zajmuje Ci połowę miejsca na ekranie?

webnull   9 #4 20.02.2011 11:44

No i gratuluję też pokemonowego opisu czyli "GGadam z nowego GG"

niewyżytyzwierz   3 #5 20.02.2011 14:14

"Na liście kontaktów możesz mieć Wałęsę nawet, ale nie oznacza to, że z nim rozmawiasz"

nie przechowuje numerów gg na swoim komunikatorze do osób, z którymi nie rozmawiam i których nie znam, bo po co ?

"Ja jeszcze dodam - jak możesz używać tego komunikatora skoro zajmuje Ci połowę miejsca na ekranie?"
"No i gratuluję też pokemonowego opisu czyli "GGadam z nowego GG""

do zaprezentowania problemu założyłem dodatkowe konto, więc i rozmiar okna, i opis był standardowy - taki, jaki jest po pierwszym uruchomieniu, nie miałem potrzeby zmieniania opisu czy wielkości okna, bo już po napisaniu tego posta to konto skasowałem. Niektórzy lubią robić coś zbędnego tylko po to, aby ładnie wyglądało - gratuluje, ja nie.

"A tak przy okazji używasz starej wersji ;)"

W nowej wersji gg również jest tak, jak to opisałem.

"Jest tak, ale... co z tego?"
może to, że do odczytania tych numerów nie trzeba ściągać i łamać żadnego hasła jak już zauważyłeś, ani nawet deszyfrować profilu, bo wystarczy otworzyć folder gadugadu,
więc zabezpieczenia nie są dla gimazjalistów

"Szyfrowanie profilu ma na celu zablokowanie dostępu użytkownikowi do archiwum i do samego "komunikatora"."

zdecydowałem się założyć hasło główne na komunikatorze tylko dlatego, żeby nie można było odczytać mojego archiwum i listy kontaktów, a odczytanie listy kontaktów jest możliwe w znacznym stopniu, więc już traci to sens

"zabezpieczenie jest dla tych samych osób, dla których dedykowany jest ten program - dla gimnazjalistów. "
ja myślałem, że jest dla osób, które chcą się komunikować ze sobą, no widać inaczej postrzegam komunikator