Spikit 1.1.0.0

Spikit to oprogramowanie oferujące wyjątkowy sposób komunikacji z komputerem. Program usprawnia wykonywanie większości zadań związanych z obsługą systemu operacyjnego za pomocą mechanizmu krótkich, naturalnie brzmiących, poleceń głosowych wydawanych w języku polskim.

Możliwości programu są naprawdę ogromne i ogranicza je wyłącznie wyobraźnia użytkownika.

Czytelnicy programują ;)

HotZlot zbliża się wielkimi krokami. Organizatorzy (prawdopodobnie) nie śpią po nocach i dokładają wszelkich starań, aby i w tym roku wszystko było zapięte na ostatni guzik. Ileż trudu i wysiłku (ba, ile funduszy) należy włożyć w organizację tak wspaniałej imprezy? Pewnie sporo... :)

Podziękujmy Redakcji w wyjątkowy sposób, zgodny z tematyką wortalu jaką jest promocja legalnego oprogramowania. Stwórzmy dla niej oprogramowanie - legalne, bezbłędne, takie "w sam raz", które choć na chwilę pozostanie w pamięci fundatorów imprezy, a i przydatne na co dzień będzie.

Tata programista...

Praca na własny rachunek niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość częstszego przebywania bliżej rodziny (o ile takową posiadamy). Praca na własny rachunek w charakterze programisty nakłada obowiązek posiadania co najmniej jednego komputera, który współdzielimy (bądź nie) z pozostałymi domownikami. Jeżeli tymi domownikami są małe dzieci - oj, strzeżcie się pliki i foldery, albowiem wasze dni zostały policzone.

Sam mam dwójkę pociech, synka i córeczkę.

Programowanie wielo-UI-wątkowe

Możliwość tworzenia aplikacji wykorzystujących wątki robocze (ang. Worker Threads) w .NET to żadna nowość. Istnieje wiele dobrze udokumentowanych sposobów radzenia sobie z tak zdefiniowanym zagadnieniem wielowątkowości:Threading in C# by Joseph Albahari

Jednakże prawie wszystkie dostępne w sieci artykuły poruszają (i opisują) zagadnienie wielowątkowości wyłącznie w kontekście wątków wykonujących żmudne (czyt.

Handle Unhandled, czyli .NET'owa obsługa krytycznych błędów w kilku krokach

W programowaniu, jak w codziennym życiu, pojawiają się sytuacje całkiem nieprzewidziane. Sytuacje, czy też zdarzenia, na które nie mieliśmy gotowych odpowiedzi na etapie projektowania programu. Lecz człowiek to nie maszyna. O ile w prawdziwym świecie na każde nieprzewidziane zdarzenie mamy szansę choćby "jakoś", nawet prowizorycznie, zareagować (nie dotyczy tragicznych zdarzeń losowych skutkujących definitywnym wyjściem z nieskończonej pętli

Zmiana paradygmatu, czyli o GUI słów kilka

Mały paradoks oprogramowania

Kiedykolwiek programista pragnie uszczęśliwić stałego użytkownika, oferuje mu bądź ulepszoną funkcjonalność produktu bądź nowy, "ulepszony" a zarazem urzekający interfejs graficzny (ang. GUI, Graphical User Interface). Czasami dochodzi do sytuacji, w której funkcjonalności rozszerzyć się nie da. Czasem też jakakolwiek próba pójścia w tym kierunku mogłaby nawet zostać stanowczo odrzucona przez zagorzałych użytkowników-tradycjonalistów. Coż w takich sytuacjach może zrobić biedny twórca?...

Vista to nie Vista, 7-ka to nie 7-ka

I stało się... Dziś, po raz pierwszy od dłuższego czasu straciłem "programistyczną cierpliwość". Nie będę jednak wylewał tu swoich żalów - nie. Przecież nikomu nie jest to do szczęścia potrzebne. Ale każdą ludzką złość i frustrację można, przy odrobinie kombinatoryki, przedstawić w sposób nieco przyjemniejszy, z pożytkiem dla świata zawsze-młodych-duchem programistów.

Rzecz dotyczy wersji systemu Windows, jego komponentów, i takich tam...

Na potrzeby wykonywanego zawodu wybrałem system operacyjny Windows 7 Enterprise.

O wydajności w aplikacjach .NET cz. 3

W poprzednim odcinku cyklu O wydajności w aplikacjach .NET omawialiśmy mechanizm Opakowywania i Rozpakowywania (ang. boxing/unboxing), czyli przekształcania pewnych typów danych w typ bazowy (tu Object) i z powrotem. Dziś zajmiemy się kwestią bardziej przyziemną, doskonale znaną wszystkim programistom... Ale czy na pewno?

Operacje na ciągach znaków

Środowisko .NET Framework udostępnia nam typ danych System.String na potrzeby reprezentowania ciągów znaków.

O wydajności w aplikacjach .NET cz. 2

Na wydajność nowotworzonego oprogramowania ma wpływ wiele czynników. Nie będę tu podejmował kwestii stosowanych algorytmów, ponieważ temat ten jest już dogłębnie opisany w wielu pozycjach książkowych. Poza tym każdy problem wymaga indywidualnego podejścia. W czym zatem, jak nie w algorytmice, szukać upragnionej wydajności? W rozwiązaniach uwzględniających specyficzną konstrukcję platformy .NET i jej wiodącego języka (C#).

Dziś, w ramach kontynuacji rozważań będących przedmiotem poprzedniego wpisu Wydajność w aplikacjach .NET