Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"Because you speak to it", czyli Spikit :)

Zainteresowanie programem Spikit, służącym do rozpoznawania poleceń głosowych, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Dziękuję wszystkim Czytelnikom dobrychprogramów, którzy uszanowali warunki regulaminu akcji promocyjnej i dokonali rejestracji. Licencje są już w drodze. Poszczególne bajty ustawiają się w kolejce w profilach użytkowników, tworząc spójną całość, więc odrobina cierpliwości jest tu jak najbardziej wskazana.

Dziękuję także wszystkim tym, którzy pozytywnie odebrali Spikit i zauważyli jak potężnym może być to narzędzie rozpoznawania mowy w rękach doświadczonego użytkownika. Będzie jeszcze lepiej!

W tym miejscu chciałbym rozwiać kilka wątpliwości związanych zarówno z uszczypliwymi komentarzami jak i z przyszłym kierunkiem rozwoju oprogramowania.

W kwestii uszczypliwości słów kilka...

  1. Niechciana poczta nie będzie pojawiała się u Was w skrzynce. Koniec, kropka.
  2. Prawem niech się zajmą prawnicy. Warto zapoznać się ze źródłem, przed wydaniem negatywnej opinii w kwestii zgodności bądź nie danego fragmentu umowy licencyjnej z obowiązującym prawem. Koniec, kropka.

W kwestii pozostałych pytań słów kilka...

  1. Tak, tak. Będzie wersja Spikit na system operacyjny Windows XP SP3, ale nie mogę zdradzić konkretnej daty.
  2. Program zadziała na maszynie wirtualnej, ale nie polecam wykorzystywania do tego konkretnego celu VirtualBox'a z uwagi na problemy z mikrofonem (testowałem na Windows 7, może się okazać, że pod Linuksem będzie działać bez zarzutu). Nie miałem natomiast problemów z produktami VMware.
  3. Program powinien działać na innej, niż rodzima, wersji językowej systemu Windows. W razie problemów proszę o kontakt.
  4. Wersja demonstracyjna programu działa nieznacznie wolniej od płatnej edycji i przeznaczona jest wyłącznie na użytek domowy. Poza tym mankamentem wersja demonstracyjna to pełnowartościowy produkt.
  5. Kolejne wersje programu nie będą wymagały zainstalowanej przeglądarki IE9, ale ze względów programistycznych taki wymóg w obecnej wersji jest.

Not quite bug free

Kilka osób (można policzyć na palcach jednej ręki) doświadczyło niekontrolowanego zamknięcia aplikacji. Od początku byłem świadomy istnienia pewnego błędu związanego z obsługą mikrofonu, lecz pozostawiłem go tam celowo, aby przetestować mechanizm raportujący błędy. Mam nadzieję, że ten grzech zostanie mi odpuszczony z chwilą udostępnienia kolejnej wersji programu. Jednocześnie proszę wszystkich o umieszczanie opisu sytuacji, w której dochodzi do problemów z oprogramowaniem. Dzięki temu szybciej uporam się z analizą problemu. Taka sytuacja nie musi być opisana wyszukanym językiem, wystarczy "kliknąłem tu i buum!". Ważne natomiast, abym dowiedział się gdzie te "tu" miało miejsce...

Krótki plan wydawniczy

Jak w przypadku każdego oprogramowania - reorganizacja kodu, mogącego stanowić potencjalne źródła błędów, stanowi najważniejszy aspekt rozwoju aplikacji. Może się więc okazać, że zmiany nie będą spektakularne (czyt. widoczne gołym okiem). Postaram się natomiast zredukować zapotrzebowanie na zasoby systemowe w kilku newralgicznych miejscach i zmusić aplikację do współpracy z poczciwym XP, co już widoczne pewnie będzie :D

Zapraszam wszystkich zainteresowanych dalszym rozwojem programu do wnoszenia konstruktywnych uwag dotyczących dokumentacji Spikit, ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystko, co w niej zawarte, może być na pierwszy rzut oka zrozumiałe. Pewnym uzupełnieniem dokumentacji programu będą krótkie filmy instruktażowe, które już niebawem pojawią się na stronie projektu.

Aktualizacje oprogramowania, wydawane w odstępach jedno- lub dwumiesięcznych, dostępne będą do pobrania ze strony projektu www.spikit.pl oraz z bazy dobrychprogramów (ukłon w stronę Redakcji).

Wszystkim stawiającym pierwsze kroki z programem życzę sukcesów!

Uwaga

Z uwagi na to, że docierają do mnie informacje o nieprawidłowym klasyfikowaniu oprogramowania przez jeden, specyficzny program AV, zamieszczam odnośnik do wyniku skanowania dokonanego przy pomocy usługi VirusTotal:SpikitSetup1.0.2.0.exe 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
kamil_w   11 #1 18.07.2012 12:26

Szkoda, że uczestnicy HotZlotu nie otrzymywali darmowej licencji automatycznie. A może jest jeszcze na to szans?

Wolfgar   7 #2 18.07.2012 12:59

Jako bardzo średnio zaawansowany użytkownik komputera uważam, że program jest dosyć nie intuicyjny.

alucosoftware   7 #3 18.07.2012 13:03

@kamil_w
Tak jak zaznaczyła Redakcja w aktualizacji newsa, w kolejnym wpisie chciałbym omówić różne aspekty korzystania z programu.

Zastanowię się nad możliwością przekazania darmowej licencji osobie lub osobom, które rzetelnie (czyt. w pełni i obiektywnie) zrecenzują program na łamach portalu, bądź przygotują we własnym zakresie inny materiał promujący Spikit (np. przedstawią innym użytkownikom mechanizm tworzenia Reguł głosowych z własnej perspektywy).

Ja, z oczywistych względów, nie mogę być obiektywny ;)

alucosoftware   7 #4 18.07.2012 13:04

@Wolfgar
Możesz podzielić się tutaj swoimi uwagami wraz z uzasadnieniem.

djfoxer   19 #5 18.07.2012 13:42

Zacznę od tego, że szkoda, że nie mogłeś być na HotZlocie. :)

Program udało mi się jakoś zarejestrować na Zamku. Nie mogę od ręki przetestować, bo pracuję na XP. Postaram się zainstalować najszybciej jak to możliwe. Ciesze się, że wyszedłeś z taką inicjatywą. Długo pracowałeś nad tą aplikacja?

alucosoftware   7 #6 18.07.2012 13:52

@djfoxer
Możesz spróbować przez VMware i trail Windows 7 Enterprise ;)

Za miesiąc, może trochę dłużej, postaram się wydać wersję współpracującą z XP. W kwestii ostatniego pytania - stanowczo za długo :) Projekty "pozapracowe" ciągną się miesiącami...

Ale mogę ją dowolnie zmodyfikować i zaadaptować do nowego środowiska w ciągu kilku chwil ;)

Wolfgar   7 #7 18.07.2012 13:57

Oczywiście :)
1. Od początku jak korzystam z komputerów nie czytałem instrukcji. W tym wypadku nie dało się inaczej.
2. Dostarczyłem pełno śmiechu mojej dziewczynie mówiąc do komputera bez efektu. (okazało się, że opcje trzeba uaktywnić )
3. Program po dwukliku na ikonie w tray powinien pokazywać interfejs (klikanie prawym itd. trwa za długo)
4. Każdy klik w reguły myszką powoduje wyłącznie owych. (Po co? Nie można ustalić że każda zmiana w regułach powoduje jej wyłączenie) \
5. Czy nie warto by było dodać "tutka" na początku programu który pokazywał jak się pracuje z programem i jak dodaje się reguły.
6. Taki sposób ukazywania reguł mogą powodować, że użytkownikowi się może zdarzyć definiowanie dwa razy tej samej reguły. Moim zdaniem w tym oknie się one po prostu zlewają ze sobą.

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #8 18.07.2012 14:20

Dziękuje za darmową licencję:)
Widzę, że nie tylko ja wydawałem polecenia głosowe nie aktywując wcześniej programu.
Program ma sporo możliwości i dlatego popieram dodanie "tutka", by żyło się lepiej ;)

alucosoftware   7 #9 18.07.2012 14:32

@Wolfgar
1. Spikit to nie jest edytor tekstu, czy odtwarzacz muzyki. To jest program, który przyjmuje polecenia głosowe (zdefiniowane przez użytkownika) i podejmuje pewne czynności (zdefiniowane przez użytkownika). Cała idea programu koncentruje się na tym, że każde polecenie w programie można i należy stworzyć samodzielnie. Reguły domyślne to wyłącznie dodatek. Słowa wykorzystywane na etapie tworzenia polecenia głosowego nie grają roli, ponieważ nie posiadają znaczenia. Jak więc, bez przeczytania dokumentacji chciałbyś utworzyć jakiekolwiek polecenie głosowe? Jakie polecenia chciałeś wypowiadać po uruchomieniu programu? Jak zaznaczył qbap w swoim wpisie - Siri także posiada pewien zestaw poleceń głosowych, który trzeba w jakiś sposób poznać.

Z drugiej strony, z programu mają korzystać osoby, którym nie jest potrzebny kombajn przyciskowo-zakładkowy, który swoim bogactwem opisuje się sam. Wobec powyższego, nie mogę się zgodzić z tym, że dokumentacja programu to tylko taki nic nie znaczący dodatek.

2. Ponieważ nie przeczytałeś dokumentacji, rozdział 4. Szybki start, w którym napisane jest wyraźnie: włącz wybraną funkcję programu i gotowe.

3. Może masz rację, ale z drugiej strony, w dokumentacji programu masz wyraźnie napisane jakiego klawisza myszki używać na ikonie. Poza tym, z pewnością wielu użytkowników nie byłoby świadomych szeregu opcji wyświetlanych w trayu, gdyby program reagował na kliknięcie lewym przyciskiem myszy na ikonie. Naprawdę trwa to za długo?

4. Tak, zgadza się. Z programistycznego punktu widzenia jest to dobre rozwiązanie. To jest pole tekstowe z bardzo dużą ilością znaków (niech będzie ich nawet milion). Czy za każdym naciśnięciem klawisza powodującym zmianę mam obsługiwać zdarzenie "użytkownik nacisnął klawisz" -> "wyłącz regułę jeśli ta jest włączona"? Mogę, ale to jest bez sensu. Poza tym, raz zdefiniowana reguła nie będzie zbyt często aktualizowana, chyba że się mylę ;)

5. Zaznaczyłem we wpisie, że takie filmy instruktażowe przygotuję.

6. Interfejs graficzny jest bardzo prosty, spójny i wyraźny, posiada aż 5 przycisków. Każda zakładka/funkcja powinna mieć inny kolor tła? Naprawdę nie rozumiem tego zarzutu.

Potrafię krytycznie podchodzić do swojej pracy, ale nie mogę sprawić, aby każdy był zadowolony. Jeśli te drobne mankamenty programu dyskwalifikują go, lub nadają mu etykietę nieintuicyjnego - warto wybrać inne rozwiązania programowe :)

alucosoftware   7 #10 18.07.2012 14:33

@mordzio
I taki z pewnością się pojawi :)

Jaro070   17 #11 18.07.2012 14:57

Moja licencja także dotarła. Dziękuję! Skoda, że przetestować ją będę mógł dopiero za jakiś miesiąc jak laptopa kupię.

Pozdrawiam.

underface   14 #12 18.07.2012 15:36

niestety miałem się zarejestrować ale jakoś podczas godzinnych rozmów podczas Zlotu wypadło mi to z głowy

wojtekadams   19 #13 18.07.2012 15:56

Licencję otrzymałem, ale jeszcze nie zainstalowałem - brak czasu, jak zainstaluje to na pewno się spostrzeżeniami podzielę :) dzieki @alucosoftware

kamil_w   11 #14 18.07.2012 16:00

Jeśli będzie można dostać licencję za opisanie tworzenia reguł to ja na coś takiego reflektuję. Czy zrobię to dokładnie? Postaram się. Jako rekomendacja niech służy mój ostatni wpis na tym blogu:
http://www.dobreprogramy.pl/kamil_w/How-To-Lama-czyli-automatyzowanie-Androida,3...

jajek46   3 #15 18.07.2012 16:06

ktoś wie, jak tą licencję otworzyć i wkleić do programu?

  #16 18.07.2012 16:13

Gdzie ja byłem, że o akcji nie słyszałem :/ Szkoda, bo fajny program przeszedł koło nosa :)

FaUst   13 #17 18.07.2012 16:57

@gowain - tomekb wspominał o tym podczas któreś z sesji :)

Wolfgar   7 #18 18.07.2012 17:18

@alucosoftware - Oj proszę nie traktować mojej listy jako prztyczek w nos. Jest to tylko moja opinia którą pozwoliłem sobie napisać tutaj w komentarzach ponieważ miałem nadzieje/a może i nie, że ktoś się pod tymi uwagami podpisze/albo i nie. I będą one coś warte/albo i nie ;) Mam nadzieje, że to wyjaśnia kwestie ,że absolutnie nie mam złych intencji wobec autora. Nie ma co ukrywać, że nawet nie jestem potencjalnym nabywcą takowego oprogramowania. Wiem tylko, że ergonomia ergonomii nie równa i każda uwaga jest coś warta.
1. Tutaj bym zachęcał do definiowania choćby 1-2 reguł już na poziomie instalacji aby od razu zaznajomić potencjalnego użytkownika z programem.
2. W tym punkcie mamy impas ;)
3. W traju mam 14-16 aplikacji i tylko spikit nie reaguje na lewy przycisk myszy. (przed chwilą skrupulatnie sprawdziłem)
4. Jeżeli takie rozwiązanie zmniejsza użycie zasobów (jakichkolwiek) to może nawet zostać.
5. I tutaj wracam jeszcze do punktu 1 .
6. Tutaj się nie zrozumieliśmy chodzi mi wyłącznie o pole gdzie reguły się wpisuje. Można by wprowadzić kolorowanie jak programowaniu. Ponieważ tekst ze znakami | { } ( ) itd zdaje się trochę zlewać ze sobą nie rozgraniczając gdzie jest nowa reguła a gdzie stara. Może pisanie reguł w nowych liniach? Temat do dyskusji :)

Dlaczego nie działa scroolowanie w okienu z regułami?

  #19 18.07.2012 17:22

@MrFaUst... hmm... wydawało mi się, że żadnej sesji nie opuściłem :P Może gdzieś na samym początku, jak jeszcze nie zdążyłem wejść, no nic, trudno się mówi :)

kamil_w   11 #20 18.07.2012 18:46

@gowain
Tomek wspomniał o tym pod koniec ostatniej sesji, gdy niektórzy już zaczęli wychodzić na turniej siatkówki.

foreste   16 #21 18.07.2012 18:51

Ja bym dodał do programu kilka funkcji
1 Rozpoznawanie głosu właściciela pc z porównaniem próbki głosu.
2 Kontrola uprawnień według próbki głosu tzn chodzi ze program po analizie głosu przydziela uprawnienia osobie zdefiniowane przez głównego użytkownika.
3 Zamiana mowy w tekst, bo ten systemowy nie nadaje się i nie rozumie jeżyka Polskiego :)
4 W przyszłości może stworzyć wersje na linuxa :))) .
B.dziękuje za licencje na ten program m am nadzieje ze ułatwi mi obsługę pc :).

Autor edytował komentarz.
alucosoftware   7 #22 18.07.2012 19:28

@Wolfgar
Trudno mnie wyprowadzić z równowagi i nie odbieram tego jako prztyczek w nos. Pomysł z definiowaniem reguł na etapie instalacji jest ciekawy, ale kiedy przedstawić użytkownikowi dość skomplikowaną (prostą!) składnię?

Kolorowanie składni (podobnie do zapisu w dokumentacji) będzie jedną z przyszłych poprawek do programu. Sam przygotowywuję reguły w innym edytorze ;)

@foreste
Takiej funkcjonalności (poza rozpoznawaniem mowy ciągłej) program nigdy mieć nie będzie. To jest narzędzie przeznaczone do wykonywania konkretnych zadań i nie jest przystosowane do pracy grupowej.

Autor edytował komentarz.
alucosoftware   7 #23 18.07.2012 19:45

@kamil_w
W takim razie weź temat na tapetę. W razie problemów możesz się ze mną skontaktować drogą mejlową. Postaram się wyjaśnić wszelkie niezrozumiałe kwestie. Możesz oprzeć się we wpisie na wersji demonstracyjnej. Jak już to wielokrotnie zaznaczałem - po prostu działa wolniej ;)

Może pokażesz użytkownikom jak stworzyć własny, kompletny zestaw reguł głosowych od początku do końca z perspektywy nowego użytkownika programu. Taki zestaw ogólnego przeznaczenia w połączeniu z poleceniami dla ulubionego bądź wykorzystywanego często programu (polecenia -> skróty klawiszowe, funkcja Klawisze).

pysiu   13 #24 18.07.2012 21:00

w nortonie ustawiłem żeby plik przywrócił z kwarantanny i go pomijał :)

alucosoftware   7 #25 18.07.2012 21:04

@pysiu
I słusznie, za to mój Windows Defender na pokładzie podjął poprawną decyzję w sprawie Spikit ;)

djfoxer   19 #26 19.07.2012 09:03

A czy na Windows 8 ktoś próbował instalować?

alucosoftware   7 #27 19.07.2012 09:19

@djfoxer
Nie próbujcie takich eksperymentów... To nie ma sensu.

djfoxer   19 #28 19.07.2012 10:26

@alucosoftware
W domu zainstaluje na lapku z Vistą i przetestuje. Program wygląda smakowicie :) Dużo licencji "poszło" poprzez promocję na portalu?

alucosoftware   7 #29 19.07.2012 11:36

@djfoxer
Bardzo, bardzo dużo. Bo program jest smakowity. Zachęcam do zakupu oprogramowania wszystkich tych, którzy się nie załapali na licencję, ale jest ciężko...

Brak wsparcia finansowego wiadomo czym się zwykle kończy. Gdyby natomiast takie się znalazło, mogę wykonać polski odpowiednik Siri.

arlid   16 #30 19.07.2012 13:38

Wygląda niesamowicie, jednak nie skorzystałem z możliwości rejestracji, gdyż nie posiadam sprzętu do sterowania tymże cudeńkiem. Po prostu brak mikrofonu, czy kamery. Nie robiłem się "kolejki", niech korzystają Ci co im się przyda. Gdy zdobędę sprzęcicho, to z chęcią przetestuje. Sam program jednak wydaje się być bardzo ciekawy, mówić do komputera, może edycja dla kawalerów?:P

alucosoftware   7 #31 19.07.2012 13:51

@arlid
Nie trzeba mieć wysokiej jakości mikrofonu, wystarczy z Tesco za 30 zł ;) Z kolei ten z kamery internetowej nie jest odpowiedni. Doceniam fakt, że nie skorzystałeś z promocji - bo dają :)

Pozdrawiam

alucosoftware   7 #32 19.07.2012 13:53

@djfoxer
Mógłbyś koledze zrecenzować program ;) Albo chociaż "płytkę" przesunąć w odpowiednie wg. Ciebie miejsce.

djfoxer   19 #33 19.07.2012 14:16

@alucosoftware
A wiesz, że to ciekawy pomysł :) Postaram się w weekend przyjrzeć się Twojemu dziełu bliżej i dodać jakiś opis na blogu :)

cygnus   3 #34 19.07.2012 17:33

Świetny program, swoje spostrzeżenia nadesłałem już jakiś czas temu na maila, mam jednak pytanie, czy licencje dalej są wysyłane? Gdyż chyba mnie ominęło : )

alucosoftware   7 #35 19.07.2012 18:32

@cygnus
Zgodnie z regulaminem akcji, warunkiem otrzymania licencji było podanie imienia oraz nazwiska uczestnika. Wiele osób nie spełniło tego wymogu, nie rozumiem z jakich przyczyn...

alucosoftware - nazywam się Mirosław Sztramski, mam 26 lat, z wykształcenia jestem fizykiem, z zawodu programistą. Jestem szczęśliwym ojcem dwójki pociech, Mikołaja (dwa i pół roku) i Michaliny (pół roku).

Cóż w tym trudnego?

max1234   11 #36 19.07.2012 20:21

Program bardzo ciekawy, lecz brakuje mi jednej funkcji - coś a'la Show Numbers w Windows Speech Recognition (http://www.youtube.com/watch?v=yNr7CshHrgs). Nie zauważyłem jej w dokumentacji, a byłbym bardzo wdzięczny, gdyby takowa się pojawiła w następnej wersji ;)

alucosoftware   7 #37 19.07.2012 20:39

@max1234
Taki ficzer na pewno się pojawi w przyszłości, dzięki za przypomnienie. W zasadzie jest to bardzo proste do zaimplementowania.

Autor edytował komentarz.
cygnus   3 #38 20.07.2012 01:53

@alucosoftware
A.. to wszystko jasne. Pewnie ta część nie lubi wysyłać w świat swoich personaliów w tym także i ja.

mordzio   15 #39 20.07.2012 09:59

@cygnus
Aby otrzymać licencję o wartości 184 zł wystarczyło podać tylko imię i nazwisko, przecież to nie są newralgiczne dane osobowe (jak np. nip, PESEL)

alucosoftware   7 #40 20.07.2012 10:53

@mordzio
Tak naprawdę rzeczywista wartość licencji jest o wiele mniejsza. Zapomniałeś nadmienić, że Skarb Państwa (US, ZUS, itp.) też trzyma rękę na pulsie... no, ale na to już nic nie poradzę ;)

Autor edytował komentarz.
kwpolska   7 #41 12.08.2012 14:30

@alucosoftware:
> Siri także posiada pewien zestaw poleceń głosowych, który trzeba w jakiś sposób poznać.

do Siri mówi się przecież jak do człowieka. Aby dowiedzieć się, kto jest najlepszym kucykiem:

MaxDemage, Siri, inny człowiek: “Who is best* pony?”
Spikit: “otwórz przeglądarkę i wpisz w pole szukania ‘Who is best pony?’ i wciśnij enter”**

* “the” zwyczajowo się w tym wyrażeniu pomija.
** nie testowałem, zapewne nawet gorsza składnia

robcio270569   2 #42 26.08.2012 04:41

Witam, apka jest super i działa na win8 normalnie... Pozdrawiam