Spikit 1.1.0.0


Spikit to oprogramowanie oferujące wyjątkowy sposób komunikacji z komputerem. Program usprawnia wykonywanie większości zadań związanych z obsługą systemu operacyjnego za pomocą mechanizmu krótkich, naturalnie brzmiących, poleceń głosowych wydawanych w języku polskim.

Możliwości programu są naprawdę ogromne i ogranicza je wyłącznie wyobraźnia użytkownika. Poprawnie przygotowany zestaw poleceń głosowych umożliwia codzienną pracę z komputerem tylko przy pomocy głosu – bez potrzeby korzystania z myszki lub klawiatury.

Program udostępniłem w dwóch wersjach, z których ta bezpłatna wymaga odrobinę więcej cierpliwości. Bezpłatna edycja programu Spikit działa z pewnym losowym opóźnieniem. Tyle słowem przypomnienia.

Co nowego?

Zgodnie z wcześniej daną obietnicą użytkownicy systemu Windows XP z dodatkiem Service Pack 3 mogą od tej chwili cieszyć się oprogramowaniem Spikit, przynajmniej w 32-bitowej wersji tego systemu. Program testowałem na maszynie wirtualnej.

Od wersji Spikit 1.1.0.0 nie jest już konieczne posiadanie zainstalowanej przeglądarki Internet Explorer 9 (nie jest wymagana w ogóle), co z pewnością ucieszy wielu entuzjastów technologii Microsoftu :P

Aktualizacja programu wprowadza wiele kluczowych zmian, choć większości nie sposób zobaczyć gołym okiem. Z widocznych usprawnień, o których warto tu wspomnieć jest - obecnie bardzo proste, ale wystarczające - kolorowanie składni Reguł głosowych. Funkcjonalność "edytora Reguł głosowych" może pozostawiać wiele do życzenia, ale od razu zaznaczę, że element ten będzie tematem dysputy przy okazji kolejnej wersji programu. Osoby zainteresowane sposobem implementacji tego rodzaju komponentów informuję, że wykorzystywana czcionka może być czcionką o zmiennej szerokości (!) - w odróżnieniu od całej gamy powszechnie dostępnych rozwiązań bazujących na Scintilla.

Narzędzie raportowania błędów

Od czasu akcji promocyjnej na dp miałem nieprzyjemność otrzymać kilka raportów o błędach w oprogramowaniu. Nie było ich wiele i zazwyczaj dotyczyły tej samej sytuacji. Fixed. Dziękuję wszystkim tym, którzy przesłali raport.

Reguły głosowe

Niewątpliwą zaletą programu Spikit jest możliwość wykorzystania polskiego słownictwa i polskiej mowy w ogóle. Chciałbym jednak zwrócić szczególną uwagę na mechanizm zapisu tych poleceń w programie.

Jeśli domyślny zestaw poleceń nie jest wystarczający, każdy użytkownik może rozbudować bazę komend głosowych bardzo małym nakładem sił. Wystarczy umiejętność czytania ze zrozumieniem - mam tu na myśli umiejętność czytania Dokumentacji programu. W związku z brakiem konstruktywnej krytyki tego składnika aplikacji śmiem twierdzić, że czyta się ją jak poezję ;)

Najpóźniej w dniu jutrzejszym na stronie projektu zaprezentuję film instruktażowy poruszający temat integracji Spikit z zewnętrznymi aplikacjami na przykładzie komunikatora Skype. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby za pomocą własnego głosu nawiązywać połączenia telefoniczne i/lub wideokonferencyjne z wybranymi użytkownikami Skype.

Spikit oferuje multum możliwości. Jeśli program przypadł Wam do gustu to zachęcam, aby podzielić się z innymi użytkownikami swoimi sugestiami dotyczącymi tworzenia własnych poleceń głosowych lub nietypowego wykorzystania tego narzędzia rozpoznawania mowy w zastosowaniach domowych lub biznesowych. Sam jestem otwarty na wszelkie sugestie, które mogłyby przyczynić się do rozwoju projektu.

Przydatne linki

Osoby, które nie miały wcześniej styczności z programem odsyłam do źródła, czyli strony internetowej projektu www.spikit.pl.

Ze strony tej można (a nawet trzeba!) pobrać aktualną wersję programu. Osoby posiadające imienny klucz licencyjny instalują tę samą wersję (wersję demo).

Autora można także wspomóc dzieląc się informacją o programie ze znajomymi za pośrednictwem strony na Facebooku.

Dodane

Zgodnie z zapowiedzią umieszczam krótki film ukazujący jedno z możliwych zastosowań programu.