AMD i MediaTek spotkają się w sądzie. Chodzi oczywiście o własność intelektualną

Strona główna Aktualności
Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos

O autorze

AMD pozwało MediaTeka za naruszenie kilku swych patentów. Według firmy z Sunnyvale, tajwański producent bezprawnie wykorzystuje własność intelektualną w zakresie APU i kart graficznych do wytwarzania licznych telewizorów i innych smart urządzeń.

Jak wynika z raportu Bloomberga, sprawa jest bezpośrednio powiązana z raportem, jaki w 2017 roku AMD złożyło do Międzynarodowej Komisji Handlu USA (ITC – ang. U.S. International Trade Commission). MediaTek był wówczas jednym z kilku azjatyckich producentów, którym AMD zarzucało kradzież własności intelektualnej. W sierpniu 2018 r. ITC wyraziła poparcie dla „czerwonych”, deklarując pomoc podczas ewentualnej batalii sądowej. Oto efekty.

Patenty dotyczące kart graficznych

Patrząc z technicznego punktu widzenia, chodzi o trzy patenty dotyczące budowy czipów graficznych: zrównoleglania potoków, zunifikowanych jednostek cieniujących i architektury umożliwiającej ich implementację. Z czego dwie licencje pochodzą jeszcze z czasów poprzedzających wchłonięcie ATI, a tylko jedna stanowi całkowicie autorskie (natywne) rozwiązanie AMD.

Co zrozumiałe, „czerwoni” domagają się uiszczenia opłat licencyjnych, ewentualnie zaprzestania stosowania ich rozwiązań przez MediaTeka. W innym razie będą postulować o dodatkowe kary. Mając na uwadze werdykt ITC, mało prawdopodobne wydaje się, aby MediaTek poszedł na wymianę ciosów, a jeśli nawet tak się stanie, to na pewno nie na terenie Stanów Zjednoczonych. Eksperci podejrzewają raczej, że tajwańskie przedsiębiorstwo wystąpi o ugodę. A jak będzie, zobaczymy wkrótce.

© dobreprogramy
s