[Recenzja] Nadajnik / Odbiornik Xbox 360 do PC

Dzisiaj będzie krótko i na temat ponieważ opisywany sprzęt także jest bardzo konkretny. Od kiedy mam w domu Xboxa 360, dołączony do niego Pad stał się moim nieodłącznym towarzyszem każdej rozgrywki. Okazało się, że nie dość że bardzo szybko się do niego przyzwyczaiłem, to jeszcze granie na klawiaturze komputera stało się dla mnie mało wygodne. Zacząłem więc poszukiwać sposobów na podłączenie Pada do PC'ta i znalazłem odbiornik / nadajnik Microsoft Xbox 360. Postaram się go przedstawić w kilku poniższych akapitach.

Kilka tygodni temu odwiedził mnie kurier z paczką, w której znajdowało się opisywane urządzonko. Składając zamówienie byłem uprzedzony o tym, że jest ono sprzedawane jako OEM, czyli bez opakowania, nie spodziewałem się jednak, że zabraknie polskiej instrukcji, tym bardziej że jest to sprzęt firmowany logo Microsoft. Okazało się jednak, że nie jest to żaden problem, instrukcja obrazkowa z obcojęzycznymi opisami mimo, że nienajlepszej jakości pokazała mi co zrobić aby mój kontroler od Xboxa 360 zaczął współpracować z moim laptopem. Instalacja sterowników i oprogramowania z dołączonej płytki przebiegła bardzo szybko, podobnie synchronizacja urządzeń. Po kilku minutach Pad był gotowy do gry.

Na pierwszy ogień poszła gra "Grid", która od razu po uruchomieniu wykryła, że do komputera podłączony jest pad od Xboxa 360 i automatycznie przestawiła się na predefiniowane dla niego ustawienia. Podejrzewam, że wszystkie klawisze zostały przypisane do funkcji identycznie jak w konsolowym odpowiedniku, mimo że nie zdarzyło mi się w niego grać.

Kolejną testowaną grą był "Medal of Honor" (wydanie z 2010 roku). Tutaj niestety nie było już tak różowo, mimo że podobnie jak "Grid", także został wydany na Xboxa 360. Gra wykryła pada jako zwykły zewnętrzny kontroler i nie potrafiła przypisać do niego wszystkich funkcji, przez co nie dało się np. używać noktowizora. Próbowałem samodzielnie zmienić domyślne ustawienia, okazało się jednak że jest zbyt wiele funkcji a zbyt mało klawiszy na padzie.

Mimo wpadki z "Medal of Honor" Wydaje mi się, że większość PC'towych tytułów, mających swoje odpowiedniki na konsoli Xbox 360, będzie posiadała predefiniowane ustawienia dla kontrolera.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to urządzenie jest mniejsze niż przeciętna mini myszka do laptopów. Wykonane jest z plastiku i niestety nie posiada żadnej gumowej podstawki, przez co lubi wędrować po biurku przez zbyt długi kabel USB, którym jest podłączone do PC'ta lub laptopa. Od spodu znajdziemy przycisk służący do synchronizacji z kontrolerem oraz lampkę sygnalizującą pracę urządzenia.

Oprogramowanie zostało ograniczone do minimum. Składa się ze sterownika, elektronicznego podręcznika oraz sygnalizatora ilości podłączonych padów, podobnego do tego znanego z konsoli.

Opiszę jeszcze rozwiązanie pewnego problemu o którym czytałem w sieci przed zakupem Xbox 360 Receiver a mianowicie ktoś się wypowiadał na jakimś forum, że nadajnik popsuł mu pada, który po wykryciu przez PC'ta nie chce już współpracować z konsolą. Faktycznie też trochę spanikowałem gdy problem wystąpił także u mnie, ale poszedłem po rozum do głowy i pomyślałem, że skoro Pad zsynchronizował się z nadajnikiem, to może ponownie trzeba go sparować z Xboxem. Oczywiście rozwiązało to problem, nie mniej jednak szkoda, że przełączając się między konsolą a PC'tem za każdym razem trzeba przeprowadzać ponowną synchronizację.

Ile kosztuje przyjemność grania na PC'cie za pomocą kontrolera Xbox 360? Okazuje się, że mniej niż można by się spodziewać, bo tylko około 35 - 40 zł. Jeśli ktoś często gra w gry na PC i posiada pada od Xboxa 360 to obowiązkowo powinien się zaopatrzyć w takie urządzenie. Wiadomo, że nie ma lepszego kontrolera do gier niż ten od Xboxa 360 (chyba, że jego nowsza odsłona będąca w zestawie z konsolą Xbox One).

Plusy:

+ Wrażenia z konsoli przeniesione do PC'ta - bezcenne
+ Prosta instalacja
+ Bardzo przystępna cena

Minusy:

- Brak polskiej instrukcji
- Przydałaby się gumowa podstawka zapobiegająca ślizganiu się
- Zbyt długi plączący się na biurku kabel USB
- Ciągła potrzeba ponownych synchronizacji między Xboxem 360 a PC'tem

Testowany produkt: Microsoft Xbox 360 Wireless Receiver