[Recenzja] Samsung BD-F6900

Tym razem otrzymałem do testów sprzęt dość kontrowersyjny jak na dzisiejsze czasy. W końcu kto w erze rozkwitu szeroko pojętej dystrybucji cyfrowej decyduje się na zakup odtwarzacza BluRay? Osoby obeznane z internetem kupują filmy w dobrej jakości, w wirtualnych wypożyczalniach. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zakup płyt w stacjonarnych sklepach. Firma Samsung przewidziała, że sama opcja odtwarzania BluRay może nie wystarczyć i dołożyła do swojego sprzętu trochę więcej funkcji, które przemawiają za jego zakupem. Jakie to funkcje? Zapraszam do recenzji.

Tym razem mimo tego, że sprzęt dostałem na dwa tygodnie, zajmowałem się nim tylko 5 dni. Stwierdziłem, że nie jest to tak rozbudowane urządzenie, które trzeba testować przez tak długi czas. Interesowało mnie natomiast zdanie moich krewnych, dlatego BD-F6900 odwiedził także mojego wujka, który fascynuje się wszelkimi nowinkami sprzętowymi.

Zestaw i wygląd

Zacznijmy jednak od początku. W kartonie poza odtwarzaczem znajdziemy kabel antenowy, pilot, baterie, zasilacz oraz komplet instrukcji. To co mnie od razu odrzuciło to wykończenie w stylu "Piano Black" i tutaj paradoksalnie pojawiło się pierwsze pozytywne zaskoczenie. Mimo tego, że dotykając urządzenie zostawiamy na nim odciski palców, to po chwili stają się one nie widoczne. Po kilku dniach pojawia się za to inny problem - wszechobecny i bardzo rzucający się w oczy kurz. Częste przecieranie niestety nas nie ominie. Sam sprzęt jest bardzo lekki a co za tym idzie, spokojnie można go postawić np. na dekoderze (o ile ten nie ma odpływu ciepła poprowadzonego ku górze). Niestety na F6900 już niczego nie postawimy ze względu na umieszczony na górze panel dotykowy odpowiadający za sterowanie podstawowymi funkcjami.

Funkcji nam nie zabraknie czyli za co płacimy

Co oferuje nam odtwarzacz BD-F6900? Jego podstawową funkcja jest oczywiście odtwarzanie filmów z płyt BluRay i to zarówno tych FullHD jak i 3D. I w pierwszym, i drugim przypadku urządzenie sprawdza się świetnie. Różnica jakości między testowymi materiałami ściągniętymi z sieci a filmami z płyt BluRay jest znacząca, na korzyść tych drugich oczywiście. Warto też zwrócić uwagę na to, że w przypadku filmów na tradycyjnych płytach DVD, obraz jest skalowany do wyższych rozdzielczości bez utraty jakości. Jedyne czego można się doczepić to kultura pracy urządzenia. Niestety zastosowany odtwarzacz płyt nie należy do najcichszych.

Nie samymi filmami jednak człowiek żyje i firma Samsung doskonale o tym wie, dlatego zaimplementowała w F6900 funkcje SmartTV. Podobnie jak w przypadku telewizorów mamy dostęp do przeglądarki internetowej a także wszystkich aplikacji dostępnych w SamsungApps. Dzięki temu będziemy mogli korzystać m.in. z programów VOD, TVN Player, TVP Player, Ipla a także przeglądać Facebooka. Aplikacje działają bardzo sprawnie, nie zawieszają się i nie widać spadków płynności ich działania. Wadą niestety jest to, że aby z nich korzystać trzeba podłączyć F6900 do routera kablem, ponieważ nie posiada on Wi-Fi.

Właściwie posiadając F6900 można by zrezygnować z tradycyjnej telewizji oraz drogich abonamentów, ale po co skoro urządzenie ma wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej. Co więcej - filmy z TV będziemy mogli zapisywać w wysokiej jakości na podłączonym przez port USB dysku zewnętrznym. F6900 rozpoznaje także większość popularnych formatów filmowych, dzięki czemu obejrzymy na nim także filmy z nośników zewnętrznych podłączonych do portu USB. Ciekawą funkcją jest opcja zgrywania płyt Audio. W ciągu kilku minut urządzenie jest w stanie przetworzyć całą płytę do formatu MP3.

Pilot... nie, nie ten z samolotu

Jeśli chodzi o pilot to jest to trochę większa odmiana standardowych urządzeń marki Samsung. Znajdziemy na nim wszystkie niezbędne funkcje a dodatkowo będziemy mogli z jego pomocą sterować telewizorem. Prawdopodobnie jest jednak jeden warunek - musi być on także marki Samsung. Sprawdzałem kompatybilność z urządzeniami marek Panasonic i Fuji i zarówno w jednym jak i drugim przypadku pilot nie chciał z nimi współpracować. Nie miał natomiast problemu z moim Samsungiem EH6030.

Czy to sprzęt dla Ciebie?

Samsung BD-F6900 jest świetną propozycją dla osób mających w domach starsze lub budżetowe modele telewizorów bez funkcji SmartTV czy tunera cyfrowej telewizji naziemnej. Gdyby posiadał dodatkowo dwie istotne dla mnie funkcje tj. łączność bezprzewodowa i możliwość nagrywania obrazu ze złącza HDMI (F6900 nagrywa tylko ze złącza antenowego), to pewnie mając trochę wolnej gotówki kupiłbym go bez zastanowienia. Napęd mógłby także być trochę bardziej wyciszony. Poza tym sprzęt spełnia swoje zadania idealnie.

Mój wujek miał bardzo podobne spostrzeżenia do moich. Niedługo planuje zakup kina domowego i zastanawia się czy jego podstawą nie będzie właśnie Samsung BD-F6900.

Plusy, minusy czyli podsumowanie

Plusy:

+ Całkiem ładny design

+ Wysoka jakość odtwarzanych filmów

+ Funkcje SmartTV

+ Możliwość nagrywania transmisji antenowych na zewnętrznym nośniku pamięci

+ Wbudowany tuner DVB T

+ Duży, intuicyjny pilot

+ Możliwość ripowania płyt Audio

Minusy:

- Bardzo szybko zbiera na sobie kurz

- Dość głośny napęd BluRay

- Brak Wi-Fi

- Brak możliwości nagrywania sygnału ze złącza HDMI

Oficjalna strona produktu: http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-audio-video/audio-video/blu-ray-...

Więcej zdjęć