Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

[Recenzja] Samsung UE46ES8000S

Jako tegoroczny uczestnik HotZlotu, podobnie jak w roku ubiegłym miałem szansę zapisać się na testy sprzętu marki Samsung. Nie robiłem sobie jednak zbytnich nadziei na znalezienie się w gronie szczęśliwców, którzy otrzymają maila z informacją o wysyłce sprzętu. W zeszłym roku nie "załapałem się" a tym razem uczestników chcących wziąć udział w testach było jeszcze więcej. Od zlotu minęły ponad dwa miesiące i właściwie zapomniałem już o tym, że moje dane leżą gdzieś na serwerach firmy Samsung. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, gdy zobaczyłem w swojej skrzynce odbiorczej maila z prośbą o określenie typu sprzętu, który mnie interesuje i przesłanie danych do wysyłki.

I tak już po kilku dniach w moim pokoju stał telewizor Samsung UE46ES8000S. Wybrałem go ponieważ na co dzień korzystam z budżetowego modelu EH6030W i zastanawiało mnie jak duża jest różnica między telewizorem z tzw. półki „HighEnd” za około 7000 zł a tym kosztującym niecałe 2000 zł oraz czy warto dopłacać do tego droższego. Pisząc tę recenzję nie będę się skupiał na parametrach technicznych, są one podane bardzo dokładnie na stronie producenta (a dokładnie tutaj). Postaram się za to zwrócić uwagę na to jak wygląda zwykłe użytkowanie sprzętu, na który niewiele osób może sobie pozwolić i podkreślę dlaczego niedługo się to zmieni.

Wygląd zewnętrzny.

Telewizor prezentuje się bardzo estetycznie. Zmniejszona do minimum srebrna ramka wokół matrycy wizualnie powiększa ekran i jednocześnie nie przeszkadza w codziennym, wielogodzinnym oglądaniu telewizji. Bardzo nowocześnie prezentuje się kamerka wystająca nieznacznie nad ramkę oraz podświetlony napis „Samsung” pod ekranem (podświetlenie można wyłączyć całkowicie lub na czas oglądania telewizji). Podstawa wydaje się być bardziej funkcjonalna niż ta z tegorocznej serii F ponieważ bez względu na wielkość podłoża będzie zawsze bardzo stabilnie utrzymywała telewizor we właściwej pozycji a jednocześnie da możliwość postawienia na tym samym poziomie np. odtwarzacza Blu-Ray, który nie przysłoni nam ekranu (Xbox 360 niestety jest już zbyt wysoki co widać na zdjęciach). Trzeba także dodać, że telewizor jest niezwykle smukły dzięki czemu bez względu na to czy powiesimy go na ścianie, czy ustawimy na podstawie przy niej, czy może na środku pokoju - zawsze będzie się dobrze prezentował.

Kilka cennych ulepszeń

Czas teraz wspomnieć o tym, co składa się na tak wysoką cenę telewizora czyli co tak naprawdę otrzymujemy dopłacając do modelu z półki HighEnd.

Pierwsza funkcja dzięki której właściwie prawie przestałem korzystać z pilota to sterowanie głosowe. Słyszałem o tym, że działa ono całkiem sprawnie jednak nie spodziewałem się, że aż tak bezproblemowo będzie rozpoznawało dosłownie każdy głos bez względu na to czy to damski, czy męski i czy z wadą wymowy czy bez (mam problemy z wymawianiem litery R). Testowałem także to, jak sterowanie głosem będzie się sprawowało w czasie, gdy w tym samym pokoju z radia internetowego będzie grała audycja klubowa na średnim poziomie głośności. Okazało się, że telewizor potrafił bezbłędnie rozróżnić polecenia głosowe od ogólnego hałasu. W związku z tym zastanawia mnie jedno – dlaczego Samsung nie zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych poleceń głosowych sterujących np. funkcją SmartHub czy odpowiadających za wykrywanie słów znane chociażby z Androida. Dzięki temu nie musielibyśmy np. używać pilota do wpisywania adresów internetowych w przeglądarce co jest, mimo wielu usprawnień, dość uciążliwe. Nie mniej jednak do codziennego używania telewizora można spokojnie zrezygnować z pilota. Poleceniami głosowymi włączymy telewizor, zmienimy kanały czy głośność, uruchomimy najważniejsze funkcje w tym Skype’a a po zakończonym seansie wyłączymy go.

Tak jak wspomniałem z pilota „prawie” przestałem korzystać. Nie jest on jednak całkiem zbędny. I tutaj niespodzianka – w zestawie otrzymujemy dwa urządzenia tego typu. Zacznę od tego standardowego. To co go wyróżnia spośród konkurencji to… podświetlenie. Mimo tego, że telewizor, który posiadam współpracuje z niemal identycznym modelem, to podświetlenie było niezwykle pomocne w przypadku nocnego oglądania telewizji. Poszczególne klawisze są duże i dobrze opisane więc nawet starszym osobom podstawowa obsługa telewizora nie sprawi problemu. Przejdę jednak do opisu tego drugiego, dużo ciekawszego modelu. Mimo, że jest on znacznie mniejszy to możemy nim uzyskać dostęp do wszystkich funkcji telewizora. Dodatkowo posiada gładzik, odpowiednik komputerowego TouchPada, dzięki któremu niezwykle wygodne staje się korzystanie chociażby ze wspomnianego już ekranu SmartHub, przeglądarki internetowej oraz poszczególnych aplikacji. Dodatkowo będziemy mogli nim sterować np. odtwarzaczem Blu-Ray lub dekoderem. Wszystko to dzięki odbiornikowi IR Blaster, który odpowiada za obsługę tego urządzenia. Pilot ten ma niestety jedną wadę – wysuwaną pokrywę baterii, która lubi się rozsunąć w czasie intensywnego korzystania z gładzika. Zostało to prawdopodobnie naprawione w nowszym odpowiedniku, który dołączany jest m.in. do zestawu EvolutionKit o którym napiszę na końcu.

Dzięki aktywnym okularom bez problemu obejrzymy wszystkie dostępne na rynku produkcje 3D. Technologia ta znacznie różni się od pasywnej – okulary są mniej designerskie, cięższe i droższe ale za to sama jakość 3D jest wg mnie zdecydowanie lepsza. Oczywiście miałem okazję przetestować zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie i obraz w przypadku okularów pasywnych wydaje się być bardziej podatny na nienaturalne zniekształcenia powstałe w wyniku zmiany pozycji widza.

Tak jak jestem zachwycony sterowaniem głosowym, innowacyjnym pilotem z gładzikiem i zastosowaną technologią 3D, tak zawiodłem się na sterowaniu gestami. Tę funkcję można traktować jako miły dodatek, z którego można korzystać np. w dobrze, naturalnie oświetlonym pomieszczeniu i to w dodatku przy założeniu, że telewizor nie zawsze prawidłowo wykryje nasze machające w powietrzu dłonie. Oczywiście nie spodziewałem się czułości na poziomie np. Kinecta, jednak wydaje mi się, że jest to funkcja, która będzie potrzebowała jeszcze dopracowania ze strony producenta.

Ostatnią rzeczą jaką chciałem opisać są aplikacje. Korzystając z bogatych i dobrze wyselekcjonowanych zasobów SamsungApps możemy dobrać sobie takie jakie będą nam najbardziej potrzebne. Szczerze się przyznam że najczęściej korzystałem z dosłownie kilku: Skype, WebBrowser, RMFOn, Demotywatory, TVN Player, VOD TVP. Rozmowy przez Internet dzięki Samsungowi serii 8 faktycznie wchodzą na niejako wyższy poziom. Zachwycająca przede wszystkim jest jakość obrazu i dźwięku. Doceniła je m.in. moja babcia rozmawiająca z mieszkającym w Anglii wnukiem i jego żoną, którzy chwalili się swoją kilkumiesięczną córką. Co do przeglądarki internetowej, działa poprawnie aczkolwiek nie jest aplikacją bez wad. Miała problem z obsłużeniem kilku „cięższych” stron w tym m.in. dobreprogramy.pl (wyskakujący błąd widać na zdjęciu). Pozostałe aplikacje działały absolutnie bez zarzutu.

Codzienne oglądanie

Opisze teraz to co najważniejsze czyli jak to wszystko sprawuje się w codziennym użytkowaniu Samsunga ES8000S. Jest to pierwszy SmartTV z którego przyszło mi korzystać dłużej niż parę godzin. Po kilku dniach doszedłem do wniosku, że posiadając taki wachlarz możliwości jakie daje ten telewizor można właściwie zrezygnować z tradycyjnej telewizji, która staje się tylko niepotrzebnym dodatkiem. Dzięki aplikacjom VOD możemy oglądać prawie każdy program, serial czy nawet koncert kiedy tylko mamy na to ochotę, jednocześnie nie pomniejszając dochodów dostawców telewizji z reklam (których w aplikacjach mimo wszystko jest znacznie mniej). Telewizor obsługuje także większość dostępnych na rynku typów plików wideo oraz audio. Do tego dochodzi masa różnego typu złącz – od USB, przez HDMI, głośnikowe itd. Bez względu na to ile mamy w domu urządzeń podłączanych do TV – wejść i wyjść nam nie zabraknie. To co mnie zdziwiło to osobne złącze USB na dysk twardy o większym napięciu niż standardowe USB. Rozwiązuje to problem kilkudziesięciu modeli, które do stabilnego działania wymagały zajęcia aż dwóch portów. Wszystko to oczywiście nie miałoby zastosowania gdyby nie matryca. Jej możliwości tj. 800Hz, to aż za dużo dla przeciętnego widza. Przyznam że ciężko było mi zauważyć różnicę w płynności obrazu między 200Hz oferowanymi przez mojego Samsunga EH6030W a testowanym modelem. Była ona jednak zauważalna w jakości obrazu, szczególnie jeśli chodzi o gry. W ES8000S obraz jest zdecydowanie ładniejszy, mniej „pikselowaty” a jednocześnie bardziej ostry. To co najbardziej przypadło mi do gustu a czego brakuje konkurencji to możliwość regulacji płynności obrazu dzięki funkcji MotionPlus. Jeżeli nasze oczy są przyzwyczajone do tradycyjnego obrazu i drażni nas tzw. „efekt teatru” widoczny w większości nowych telewizorów, to bez problemu możemy się go pozbyć nie tracąc na jakości. Jeżeli chodzi o dźwięk to odniosłem wrażenie, że projektanci musieli pójść na kompromis między smukłością konstrukcji a jego jakością. Według mnie zdecydowanie brakuje mu niskich tonów jednak nie każdy je lubi w nadmiarze więc nie jest to wada.

Czy lepiej kupić zeszłoroczny ES8000S czy tegoroczny F8000SL?

Już na początku tego akapitu warto wspomnieć o kolejnej innowacji, którą wprowadził Samsung do swoich telewizorów a mianowicie o Evolution Kit. Posiadając telewizor z zeszłorocznej serii 7, 8 lub 9 możemy zaopatrzyć się w urządzenie, które unowocześni nasz model o podzespoły i rozwiązania programowe zawarte w tegorocznej edycji (a nawet nowy pilot z gładzikiem). Z wyliczeń wynika że zyskujemy dzięki temu około 1000 – 2000 zł w zależności od tego czy kupujemy telewizor nowy czy używany. Dlaczego w takim razie mielibyśmy inwestować w telewizor z tegorocznej serii F? Cóż… zmianie uległa między innymi matryca np. w serii 8 podniesiono jej częstotliwość działania z 800 do 1000Hz. Oczywiście Evolution Kit nam tego nie zmieni, nie mniej jednak wydaje mi się, że jest to raczej kosmetyka niezauważalna dla oka. Unowocześnieniu poddana została także podstawa, choć wg. mnie ta z zeszłorocznej serii jest dużo bardziej praktyczna. Podejrzewam, że zmian jest więcej i osobiście miałbym duży dylemat, który telewizor wybrać, ale z racjonalnego punktu widzenia bardziej opłacalny jest ES8000S z pakietem Evolution Kit.

Bardzo szybko minęły mi te dwa tygodnie, które miałem na przetestowanie możliwości jakie daje Samsung ES8000S. Bez wątpienia były to przyjemne testy. Na początku recenzji zadałem pytanie „Czy warto dopłacać?”. Odpowiedź wydaje się prosta – warto, o ile Cię stać na taki luksus.

A na zakończenie kilka zdjęć z unboxingu

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
CezaR83   11 #1 02.10.2013 15:04

Ciekawa recenzja, zwróciłeś uwage na kilka szczegółów ale tez sporo pominąłeś (np mozliwości konfiguracyjnych w Menu ale były chyba opisywane w inne recenzji wiec bez żalu) ;)
Ja posiadam od roku ES8000 tylko ze w 40 calach, od siebie dodam ze po kilku juz aktualizacjach firmware Aplikacje, strerowanie głosowe i gestowe poprawiło zdecydowanie przyjemność korzystania z tych funkcji. ;)
Aaaa jedynie do czego bym sie przyczepil i z czym sie Totalnie nie zgadzam to zachgwyt nad pilotem z pseudo touchpadem ja po roku nadal nie moge poprawnie wybrac funkcji poprzez niego, zawsze cos przeskakuje lub zle wybierze :/ Ten w KITcie wyglada na zdecydowanie lepszego :p

CezaR83   11 #2 02.10.2013 15:13

Za modelem tegorocznym F moze przemiawiac do niektorych fakt ze Przeglądarka obsługuje HTML5 i Nowszą wersje FlashPlayera czego w ES8000 nawet po aktualizacji sie nie doczekalem (dopiero cały KIT przynosi spora korzysc) ale zachwycać sie nad przegladarką w ES8000 tez nie można ;) Probowałem w ciagu roku korzystac z roznych aplikacji i gier ale do przegladania www zdecydowanie polecam PC/TABLET a nawet smartphone :P
Obrazu FHD jeszcze nie widzialem na tym ekranie ale zakup BluRay już jest w planach i 3D też bedzie testowane.... ;)

andrewi   15 #3 02.10.2013 15:35

CezaR83 faktycznie, pominąłem kwestię mnogości ustawień, ale potwierdzam jest ich bardzo dużo a większość z nich opisałem bodajże w recenzji EH6030W :)

Co do pilota, ja nie zauważyłem z nim żadnych problemów, właściwie już drugiego dnia korzystałem tylko z niego i sterowania głosowego.

Dodam jeszcze że pierwsze co zrobiłem po włączeniu telewizora to aktualizacja oprogramowania także testowałem na najnowszej wersji (bez EvolutionKit oczywiście) a mimo to sterowanie gestami jakoś nie chciało ze mną współpracować a próbowałem z różnych odległości, przy różnym ustawieniu kamerki i tylko w miarę dobre efekty były przy naturalnym oświetleniu gdy kamerka była wycentrowana a ja byłem w odległości nie wiem... 60 - 80 cm choć i wtedy zdarzały się błędy w wykrywaniu dłoni.

CezaR83   11 #4 02.10.2013 17:07

Jeśli chodzi o Gesty to przy uruchomieniu pierwszym nie wiem czy robiłeś testy środowiska, jesli nie to w Menu/System możesz to powtórzyć. Gesty dobrze działają nawet przy sztucznym oświetleniu (ale nie pol mroku) i nie z odległości 80cm tylko przynajmniej te 1,5-2m :)) Pozdr.

andrewi   15 #5 02.10.2013 18:00

Robiłem wszystkie testy, zarówno te odnośnie poziomu szumów do sterowania głosem jak i środowiska do sterowania gestami. Nie wiem, być może w otrzymanym przeze mnie do testów modelu kamerka była jakaś wadliwa (choć w rozmowach na Skype działała bez zarzutu).

Dziękuję Ci za wszystkie uwagi i spostrzeżenia.

sgj   12 #6 02.10.2013 22:52

@"Cóż… zmianie uległa między innymi matryca np. w serii 8 podniesiono jej częstotliwość działania z 800 do 1000Hz"

CMR to nie jest żadna czestotliwośc działania matrycy tylko sztuczny współczynnik płynności obrazu.

command-dos   18 #7 03.10.2013 06:11

@CezaR83 - @andrewi miał zaledwie 2tyg. na sklecenie czegoś. Ja miałem sprzęt od samsunga przez pół roku i ciężko mi było jakoś zabrać się za opisanie go ;)

@andrewi - "Nie robiłem sobie jednak zbytnich nadziei na znalezienie się w gronie szczęśliwców, którzy otrzymają maila z informacją o wysyłce sprzętu." - no masz go dzięki mnie :) w tym roku nie zapisałem się na testy, bo brałem w nich udział z zeszłorocznego HZ. Pomyślałem, że może inni skorzystają i... voila ;) z resztą mnie by już pewnie nie wybrali ;)

andrewi   15 #8 03.10.2013 07:01

@sgj być może :) nie mniej jednak uległo to zmianie :P

@command-dos och dzięki Ci :D a tak serio... jaki fajny sprzęt miałeś aż przez pół roku? :)

arlid   16 #10 03.10.2013 20:10

Hm... załóżmy. Włączamy sterowanie gestem głosem. Czy tv wyłapuje słowa np. z filmu? Lub takie podczas rozmowy? Co jeżeli na jego "linii" ktoś ustanie i mimowolnie zacznie gestykulować?

command-dos   18 #11 03.10.2013 20:43

@arlid - dokładnie tak - dlatego u nas zarówno sterowanie gestem, jak i mową były wyłączone. Telewizor reagował czasem nawet na brzydkie słowa ;) a podczas gry na kinkiecie menu wariowało i psuło rozgrywkę. Czasem nawet nie dało się zjeść obiadu przed tv bez włączenia menu dla gestów... IMHO porażka, zbędny bajer, mało precyzyjne i kłopotliwe sterowanie. Poza tym głupio się czuję machając lub gadając do kawałka plastiku - nie dla mnie.

andrewi   15 #12 04.10.2013 17:52

@arlid nie wiem czemu to tak dziwnie działało u command-dosa, ale u mnie telewizor genialnie potrafił rozróżnić co jest dźwiękiem z filmu a co komendą głosową, zresztą podobnie tak jak opisałem było z ogólnym szumem (w moim wypadku audycją klubową). Nie było absolutnie żadnych problemów, ani razu telewizor się nie pomylił. Jedyna komenda, którą trzeba było wypowiedzieć głośno i wyraźnie dotyczyła włączania się, nie zawsze zadziałała, ale wszystkie inne... nie mam żadnych zastrzeżeń. Jeśli chodzi o gesty to w moim pokoju działało to słabo ale ktoś wspominał że u niego działało ok więc być może kwestia pokoju czy coś w ten deseń.

arlid   16 #13 04.10.2013 19:38

Możliwe, ciekawe jak to działa . Ostatnio widziałem fajny zestaw głośnomówiący to uczył się naszego języka i nawet jak grało radio, czy mieliśmy otwarte okno potrafił po jakimś czasie rozpoznawać nasze komendy bez przeszkód.