Gdyby TRON i Icy Tower mieli dziecko — Hypernaut

Czasem trafiają się produkcje, która umacniają mnie w przekonaniu, że na smartfony nie potrzeba nie wiadomo jak rozbudowanych gier. Czasem najprostsze pomysły w ciekawej oprawie są najlepszym rozwiązaniem.

Hypernaut

Omawiany tytuł jest właśnie takim tworem, bo jak gra która jest praktycznie o niczym, w której jedynym celem jest biec przed siebie i nie wpaść na przeszkodę, trafiła na mojego bloga? Otóż gra już na starcie zrobiła na mnie dobre wrażenie i do tej pory je utrzymała. W jaki sposób?

Sprawa pierwsza

TRON’owa oprawa graficzna, która od razu trafiła w moje gusta. Poruszamy się po prostym świecie zbudowanym z polygonów, do tego całe otoczenie występuje w pojedynczym kolorze, którego barwa co jakiś czas się zmienia.

Drugą sprawą jest muzyka

Nie wiem jak was ale mnie drażni strasznie jakieś irytujące zawodzenie w grach. Wiem że można to wyłączyć, wiem że w tle można puścić coś swojego (z czego często korzystam) ale i tak, kiepska/irytująca oprawa dźwiękowa potrafi popsuć pierwsze wrażenie. A tutaj elektroniczne utwory jak najbardziej dopasowują się do oprawy graficznej.

Trzecia - bo najważniejsze jest BAM!

Najważniejsza rzecz to jednak grywalność – tutaj mamy świetny przykład syndromu „jeszcze raz…"
Za pierwszym razem zginąłem niedługo po rozpoczęciu gry, za drugim, trzecim i dziesiątym tak samo.
Wszystko co tylko dotkniemy podczas naszego pędu od razu skutkuje „game over’em”, i kiedy już miałem dać sobie spokój z tym tytułem, BAM! Jakaś nowa muzyka zaczęła grać, jakieś komety ogniste z nieba na mnie spadają i wszystko znowu przyśpiesza. No i po chwili oczywiście zginąłem, ale ta chwila sprawiła że poczułem się jak podczas pierwszych rozgrywek z starego dobrego Icy Towera, gdzie po odkryciu że kolejne piętra mają inną szatę graficzną, chciało się doskoczyć jak najwyżej.

Tutaj zaobserwowałem taką samą sytuację, gdyż chciałem zobaczyć co będzie dalej. Biegałem sobie tak na uczelni jeden wykład, drugi wykład aż w końcu unikając skał, tetrisowych klocków i płonących pixeli dotarłem do momentu gdzie to z kolei kolory zaczęły odwracać się miejscami, co skutkowało tym że teraz niebo było ciemne a ziemia jasna, przeszkody z białych stały się czarne a wszystko takie trochę psychodeliczne. To jeszcze bardziej spotęgowało chęć poznania co jest dalej.

Never ending story

I na tym polega właśnie czar tej gry, biegniemy, giniemy i biegniemy jeszcze raz by zobaczyć co będzie dalej (a w tle zaczyna przygrywać znana melodia ). Do wyboru mamy dwa poziomy trudności, sterować możemy dotykiem lub obracając ekran. Grę pobrałem już kilka miesięcy temu i złapałem się na tym że gdy kasowałem większość zalegających mi rzeczy z fona to tej nie ruszyłem „bo jeszcze do niej wrócę”.

Jason Walters - artysta/programista

Całą grę możemy pobrać za darmo na platformę Windows Phone i iOS. Warto dodać że sam autor gry słucha opinii graczy, co jak dla mnie jest dużym plusem. Najpierw było sterowanie jedynie dotykiem, potem ludzie pisali w opiniach że przydałoby się inne i po chwili dodano drugą opcję.

A gdy już przy nim jesteśmy, to Jason Walters jest programistą z Nowego Jorku a jego prace (dość interesujące zresztą) jak i bloga możecie zobaczyć na http://glitchbeam.com/

Osobiście postać tego twórcy przykuła moją uwagę ze względu na Kinect Waves - interaktywną animację z wykorzystaniem Kinect'a. A to dlatego iż jeden z wykładów o sztuce nowoczesnej na mojej uczelni poruszał właśnie temat Kinect'a jako współczesnego narzędzia do tworzenia sztuki, ale to tak, poza tematem.

Postscriptum

Hypernaut powstało na bazie gry Glass Runner (również Walters’a) będącej w sumie tym samym tworem ale przeznaczonym na Google Glass, gdzie sterowanie odbywa się za pomocą ruchów głowy.