Granie na Androidzie odc. 1 - Cytus - muzyczny majstersztyk

Blogowanie czas zacząć!

Witam w mojej serii wpisów poświęconych graniu na androidzie.

Wielkim graczem nie jestem, ale od czasu do czasu coś zawita na tablet lub telefon, dlatego też wpisy pojawiać się będą raczej nieregularnie.

Na pierwszy ogień idzie gra która zjadła mi najwięcej czasu i baterii, a jest nią:

Rytmiczna gra autorstwa Taiwańskiego studia Rayark Games jest „must have” każdego kto zagrywał się w DJmaxy czy Stepmanie.

Emoboty

Co nieco o fabule, którą o dziwo ta gra posiada, chociaż głównie dowiadujemy się jej z opisu gry na Google Play.

Odległa przyszłość, świat na którym jedynymi istotami są roboty – ostatnia z pamiątek po ludziach.
Mimo to sama ludzkość nie przestała istnieć, technologia pozwoliła na przenoszenie ludzkich wspomnień do ciał maszyn, jednak z czasem dawne wspomnienia zaczęły być wypierane przez nowe.
Aby zapobiec utracie wspomnień o ludziach roboty postanawiają przekształcić je na muzykę i składować w miejscu zwanym Cytus, gdzie wykorzystują ją do doświadczania ludzkich uczyć i emocji, dzięki czemu mogą marzyć iż w każdym z nich jest dusza.
Tak w skrócie można przedstawić klimat Cytusa, a teraz przejdźmy do samej rozgrywki.

Zasady są proste:

Wybieramy jeden z dostępnym albumów, potem utwór i rozpoczynamy zabawę, gdzie czarna linia wędruje od góry do dołu, a my mamy za zadanie wciskać widoczne na ekranie nuty (bańki/kulki?) gdy ta przez nie przechodzi.
Do tego czasem będzie trzeba przytrzymać nutę przez chwilę lub przeciągnąć palcem po ekranie. W zależności od precyzji naliczane są punkty a za grę bez missów nabijane są combosy. Gra do trudnych więc nie należy, specjalnie myśleć przy niej też nie trzeba, można by rzec że jest nawet dość monotonna. A mimo to przyciągnęła mnie na długie godziny, czemu? Otóż:

GAMEPLAY!

Chyba w żadnej z androidowych gierek nie miałem tyle zabawy.
Nawalnie w ekran tabletu, nabijanie kolejnych combosów i bicie własnych rekordów w rytm przyjemnych utworów i przy świetnej oprawie graficznej sprawia, że ciężko mi się było od gry oderwać.
Osoba stojąca z boku czy tylko czytająca o tym może tego nie pojąć bo dla nich to nadal jest proste walenie w punkty na ekranie, trzeba spróbować samemu.

A jeśli już przy muzyce jesteśmy, Cytus podzielony jest na albumy, z których każdy zawiera po 10 utworów + ukryte kawałki (o których napiszę nieco dalej). Muzyka to w dużej mierze elektronika połączona z instrumentalami, ale i znalazło cię miejsce dla nieco bardziej popowych jak i rockowych kawałków.
Wszystko dodatkowo okraszone pięknymi ilustracjami, doskonale oddającymi klimat Cytusa.

Mało?

To co powiecie na to, że prawie każdy album ma jakieś ukryte utwory? I nie, nie odblokowujemy ich nabijając ileś tam punktów, trzeba się trochę inaczej nagimnastykować. Przykładowo, utwór Ververg ozdobiony jest ilustracją z małym człowiekiem trzymającym pochodnię, która co chwile rozbłyska żółtym światłem. Wystarczy poczekać aż światło stanie się pomarańczowe, wcisnąć je i voila! Znaleźliśmy ukryty kawałek, widać to po tym że zamiast niebieskiej obwódki wokół napisu Start jest czerwona. A z kolei w kawałku Entrance trzeba… to już odkryjcie sami ;)

Muzyka warta miliona

Dodatkowo Rayark Games prowadzi coś takiego jak Cytus Milion Downloads Plan, gdzie za każde 100 tyś ściągnięć gry (liczone na Androida, iOS, i PS Vita) udostępniany jest za darmo nowy album, i tak aż do 10 albumów czyli miliona ściągnięć.

Oczywiście Ci którzy zakupili grę mają już wszystkie kawałki.

Zaś jeśli chodzi o PS Vita, konsola posiada nieco zmodyfikowaną wersję gry nazwaną Cytus Lambda

A jeśli o cenie mowa, to gra na androidzie jest darmowa, jedynie podczas uruchamiania utworu pojawia się 30 sekundowego oczekiwanie podczas którego odpala się reklama (o ile mamy odpalone wifi, inaczej po prostu czekamy 30 sec na rozpoczęcie zabawy) którą można pominąć kupując płatną wersję gry.

Jak już jesteśmy przy zakupach.

Na dzień dzisiejszy wydano cztery albumy muzyczne powiązane z grą Cytus.

Są to kolejno:

Cytus -Prologue- będącym soundtrackiem z gry, dostępnym min. przez iTunes czy Amazona, oraz znajdującym się w wersji na PS Vita.

Cytus -Alive- to z kolei zbiór wszystkich motywów przewodnich z albumów dostępnych w grze, czyli utworów które słyszymy podczas wyboru albumu, ale nie są one dostępne jako grywalne kawałki.

Cytus-Hindsight- oraz Cytus-Foresight- kolejny zbiór kawałków dostępnych w grze.

Płyty można też zamówić w wersji CD poprzez

Buy.gamer.com

Jeszcze?

Taipei 2012 – Cytus Live Concert.

2-godzinna impreza na której zagrały osoby odpowiedzialne za ścieżkę dźwiękową do gry.

Tapiei 2013 – Rayark Live Concert.

5 godzinna impreza gdzie zagrano utworu z trzech gier Rayark Games – Cytusa, Deemo oraz Mandora.

Takie smaczki sprawiają, że jeszcze bardziej jaram się tą grą i czekam czym ekipa z Rayark Games zaskoczy graczy w 2014 roku.

Jeśli szukacie jakiejś dobrej gry rytmicznej na androida to Cytus będzie strzałem w dziesiątkę.
Dlatego też właśnie w mojej ocenie dostaje 10/10

Gra dostępna poprzez Google Play LINK

Ps. Jako że jest to mój pierwszy wpis na tym blogu, wypadałoby się przywitać, a żeby nie robić osobnego wpisu z powitaniem (bo i po co?) to ten… Witam :)