Moje top 5 „growych” komiksów

Macie czasem tak, że klimat jakiejś gry, jej świat i bohaterowie, wciągną was na tyle że nawet po zakończeniu nadal siedzicie w tych tematach? Rozpamiętujecie wydarzenia albo ogólnie nadal czujecie to „coś”, co trzymało was podczas kolejnych godzin z padem/myszką w ręku i nie chce puścić?

Czasem, kiedy temat nie jest zamknięty, szukamy informacji o kolejnej części, czasem patrzymy na steam’a czy inne w poszukiwaniu modów które poszerzają uniwersum gry. Ale są też właśnie komiksy! Te darmowe, te płatne, robione w ramach promocji gry, czy też by zarobić jeszcze na jej licencji.

Dzisiaj przedstawię wam - 5 komiksów „growych”, które to zapadły mi szczególnie w pamięć.

Ważne – w liście tej nie umieszczam żadnych fanowskich produkcji, tylko oficjalnie komiksy związane z grami czy też wykonane na potrzeby ich promocji. O fanowskich innym razem, bo to zupełnie inny świat ;)

Numer 1

PRINCE OF PERSIA – STORIES AND SECRETS

Krótki komiks internetowy. narysowany przez Penny Arcade. Będący swoistą promocją Księcia Persji z 2008 roku.
Tak, tego co dali mu Elike i zginąć nie umiał.
Przyznam szczerze – wielbię tę grę, za muzykę, za grafikę, za klimat, za to że wzięli tak genialny zespół jakim jest Sigur Rós, czy też świetną piosenkarkę Sia, do promowania tego tytułu.

Po przejściu gry nadal byłem do niej przywiązany, zwłaszcza iż kończyła się tak żee powinna powstać kontynuacja, jednak jak wiadomo – dostaliśmy tylko epilog który nic nie wyjaśniał i poboczną grę na Nintendo DS. Szukając jakichkolwiek informacji, natknąłem się na ten komiks, przeczytałem a potem przeszedłem jeszcze raz grę.
Od razu mówię – jest krótki, mało wnosi do fabuły, do czegokolwiek mało wnosi. Ale to nie jest lista najlepszych komiksów jakie wyszły, to taka moja lista guilty pleasure ;)
Komiks opowiada o Łowcy, jednym z głównych przeciwników z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w grze, poznamy kim był za życia oraz czemu stał się tym… czym się stał ;) A wszystko to w bardzo pięknej i egzotycznej oprawie wizualnej. To co mnie urzekło to styl – cały komiks jest przedstawiony w formie bajki, opowiadanej przez matkę swojej córce, którą jest nie kto inny jak właśnie mała Elika.

LINK

Numer 2

LAB RAT

Kolejny darmowy komiks, tym razem stworzony na potrzeby promocji gry Portal 2.
Powiedzmy sobie szczerze – czy Portala komukolwiek trzeba przedstawiać? (jeżeli trzeba to… Przyjacielu idź i graj! Podziękujesz później). Nie dość że komiks świetnie narysowany, to jeszcze w takim poschizowanym klimacie, idealnie właśnie pasującym do gry od Valve. Poznamy pewnego naukowca, który uchyli przed nami kilka scen związanych zarówno z GLaDOS i jej eksperymentem z kotem w pudełku, jak i dowiemy się też o śpiącej królewnie - Chell - która to jest główną bohaterką gry.

LINK

Numer 3

KLONOA: DREAM TRAVELER OF NOCTIS SOL

Klonoa! Pamiętacie go? Taki mały Sonico-podobny, z czapką z Pac-manem. Biegał za kryształami, walczył z bossami i krzyczał „wahoo!” jeszcze za czasów pierwszego PlayStation.

To nie jest poważny komiks, to nie jest dobry komiks, to jest po prostu skok w przeszłość. Do czasów kiedy żyło się Mario czy Megamanem. Każdy miał tego swojego ulubionego bohatera z gier, czy to żółtego Pac-Mana, czy też tego niebieskiego jeża co ciągle gubił pierścienie. U mnie jednym z najlepiej wspominanych jest właśnie Klonoa. Nie dość że przypomina mi czasy, kiedy udawało się chorobę by nie iść do szkoły i grać przed telewizorem, a potem jeszcze ku zdziwieniu rodziców wychodzić jak gdyby nigdy nic na piłkę z kolegami, to jeszcze jest pozytywną postacią, takim PlayStationowym Mario.

Autorem komiksu jest Hitoshi Ariga, wydawcą zaś ShiftyLook - który za darmo udostępniał go na swojej stronie do 2014 roku.
Obecnie można go przeczytać pod nowym adresem, gdzie autor strony próbuje zachować go dla przyszłych pokoleń:

LINK

Numer 4

DK - STREET FIGHTER

Ok, przechodzimy już do bardziej komercyjnych produkcji, które to niestety nie są też darmowe.

Komiks zostały wydany w Polsce, przez Axel Springer Polska w serii „Dobry Komiks”, skracanej jako „DK”. Seria liczyła 7 tomów i można było ją spokojnie dostać w punktach prasowych za około 5 zł. Niestety jako że było to w 2004 roku, teraz pozostaje raczej szukać ich n allegro.

Dobra, przejdźmy do samych komiksów. Seria została stworzona dla uczczenia piętnastolecia istnienia marki Street Fighter. Wiecie, tej jednej z najpopularniejszych bijatyk świata, mającej miliony fanów, kontynuacji, animacji, komiksów a nawet zabawek. Nie trudno się domyślić że i ja miałem na tym punkcie hype. Street Fighter był… ba! Nadal jest! Jedną z najlepszych serii bijatyk w jakie grałem, jest dynamiczny, wymagający jeżeli chodzi o masterowanie kombosów i idealny do grania z innymi! Jednak jest jeszcze jedna rzecz – postacie! Ryu, Cammy, Chun Li czy Ken i cała reszta ekipy sprawiają że nie ważne którego Street Fightera odpalę, od razu czuję się jak w domu. Lata mijają, człowiek się zmienia, dorasta a Ci dalej tu są, w hd, na innych konsolach, już mniej pixelowi, ale to nie ma znaczenia – najważniejsze że nadal nie dają zapomnieć o tych wszystkich godzinach. spędzonych z padem w ręku.

Nie powinno też dziwić że i komiks przypadł mi niesamowicie do gustu, jest świetnie narysowany, daje nam lepszy wgląd w charakter bohaterów i o dziwo, nawet dobrze to wszystko przetłumaczyli.

Numer 5

Mirror's Edge: Exordium

Najświeższy tytuł w tej liście.

Pamiętacie Mirror’s Edge? Gra narobiła niezłego szumu gdy wyszła, zachwycano się oczywiście rozgrywką, ale też i klimatem. O fabule było głośno przez to że odpowiadała za nią Rhianna Pratchett (córka Terry'ego), niestety jak wiemy, w późniejszych etapach tworzenia gry, historię masakrycznie okrojono, przez co sama autorka się wkurzała.
Teraz z kolei mamy kontynuację o podtytule Catalyst - na którą musimy poczekać do 26 maja. Jednak właśnie ten czas, może okazać się idealnym okresem do sięgnięcia po Exordium. Które jest komiksowym pomostem, łączącym pierwszą i drugą część.
Powiem szczerze że na początku nie byłem przekonany do tego komiksu, po prostu nie spodobała mi się ta komiksowa Faith, takie pierwsze negatywne wrażenie. Jednak im dalej czytałem, tym bardziej wchodziłem w ten klimat. Może to z powodu długiej przerwy jaką miałem między grą a komiksem, może czytałem za dużo mang i nie mogłem wrócić do takich produkcji. Jednak z początku nie było zachwytu. Ten przyszedł później. Przyznam szczerze że szczególnie w powodu oprawy wizualnej. Ten komiks mi się po prostu podoba, pasuje do stylistyki gry, mimo że taki trochę wyblakły. Sceny akcji – cóż, ciężko przedstawić bieganie tak by wyglądało emocjonująco na papierze (chociaż Street Fighterowi się to udało), tutaj dużo lepiej wypadają dialogi, fabuła, wizerunki postaci. Jest to jeden z tych komiksów, które czytasz sobie na spokojnie jak Ci się nudzi. Jeżeli ktoś jarał się pierwszą częścią Mirror’s Edge a teraz czeka na Catalyst – to sięgajcie po Exordium, Faith już na was tam czeka ;) Jeżeli jednak nie graliście albo nie byliście fanami gry, są lepsze tytuły od tego.

Niestety komiks jest dostępny po angielsku, w cyfrowej dystrybucji wydawnictwa Dark Horse, z drugiej strony za 2 dolce możemy mieć go już na swoim tablecie.

LINK

To wszystko na dzisiaj, mam nadzieję że czytało się przyjemnie, może nawet przekonałem kogoś do zapoznania się z którymś z tych komiksów.
A nawet jeśli nie… co mi tam! Miałem frajdę pisząc ten tekst, kolejne już niebawem :)