Papercraft — czyli robótki ręczne dla fanów

Każdy jest fanem czegoś.

Zaczynając od tej jakże filozoficznej wypowiedzi, chciałbym przedstawić dzisiaj niezwykły rodzaj hobby jakim są papercrafty, czy prościej - figurki z papieru.

Czy chcielibyście mieć na biurku wielkiego MadCata z Mechwarriora? Albo Vadera z Gwiezdnych Wojen? A może jeszcze nie wiecie że to chcecie? Jeśli odpowiedzieliście tak, to papercrafty są właśnie dla was.

Jedyne co potrzeba to: drukarka, papier do drukarki (ew. nieco grubszy lub jakiś do podklejenia), klej, nożyczki oraz co najważniejsze – pozytywne podejście do tej zabawy.
Fanów przygotowujących takie figurki są setki, czasem jako pojedyncze jednostki, czasem jak większe grupy. Tworzą model po czym udostępniają za darmo w necie, zaś my jedyne co musimy zrobić, to pobrać, wydrukować i zmontować.

Muszę przyznać że moje pierwsze próby nie były zbyt ambitne. Zanim postanowiłeś rzucać się na Gundamy czy Mechwarrior’a, pierwszymi próbami był np.Danboard z Amazona. Dobrym startem są np. modele Androida, Mario albo R2D2. Jedyne co mogę powiedzieć, to że Papercraft to takie LEGO, tylko że jeszcze lepsze ;)

Internet pełen jest tego typu modeli. Chociażby na deviantarcie czy takich stronach jak http://www.papercraftsquare.com/ czy http://www.papercraftmuseum.com/

Jeśli zamierzacie spróbować swoim sił w Papercraftach (do czego gorąco zachęcam), pamiętajcie aby uzbroić się w cierpliwość, czasem sklejanie drobniutkich elementów potrafi zabrać trochę dnia.

No i nie zniechęcajcie się, kiedy po kilku nieudanych próbach złożenia elementu (a takie będą, na pewno), będziecie musieli dodrukować sobie jakieś części. Takie rzeczy się zdarzają, na pocieszenia powiem, że uczucie po skończeniu swojej konstrukcji jest naprawdę warte tych starań. Trochę tak, jak wtedy gdy po wielu trudach, pisany przez was program w końcu działa bez żadnych błędów ;)

Kto wie, może z czasem zaczniecie tworzyć takie cuda jak to na zdjęciu poniżej.