Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

e-pity 2016, czyli szybko i sprawnie rozliczamy PIT-37 na smartfonie. Tak, na smarfonie

Składanie deklaracji podatkowych dla wielu przez lata było problematyczne, a złożoność systemu podatkowego skutecznie odstraszała podatników przed samodzielnością. Stawkę w postaci problemów z urzędem skarbowym można uznać za całkiem wysoką, bo przecież ignorantia iuris nocet, ale także non excusat. Dziś jednak PIT-a można wypełnić poprawnie w kilka minut, nawet na ławce w parku. Jest to możliwe dzięki pierwszej polskiej aplikacji mobilnej służącej składaniu zeznań podatkowych, e-pity 2016.

PIT-y na smartfonie. Because it’s 2017

Sytuacja diametralnie zmieniła się w ciągu ostatnich lat, kiedy to Polacy masowo zaczęli posiłkować się oprogramowaniem do rozliczania PIT-ów. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, w których cyfryzacja jeszcze pod koniec zeszłego wieku zdawałaby się egzotyczna, wygodnie można wykorzystywać zautomatyzowane mechanizmy oferowane przez bezpłatne programy. Wśród nich jedną z najpopularniejszych propozycji stanowi aplikacja e-pity 2016, którą znaleźć można w naszej bazie.

Logiczną (choć dla wielu zapewne zaskakującą) konsekwencją takiego stanu rzeczy jest adaptacja rzeczonego oprogramowania do dzisiejszej sytuacji. Klasyczny pecet w wielu zastosowaniach zastępowany jest wszak więcej niż zadowalającymi rezultatami przez urządzenia mobilne, przede wszystkim smartfony. Jak wiadomo, rewolucji nie trzeba glorii, nie trzeba szumnych metafor, dzięki czemu z dnia na dzień płynna rzeczywistość pozwala na równie płynne przejście z komputera na smartfony także przy rozliczaniu PIT-ów.

Wszystko to za sprawą pierwszej aplikacji mobilnej do wypełniania PIT-ów: rzeczone e-pity są już bowiem dostępne na Androidzie i iOS-ie. Podobnie jak w przypadku wersji pecetowej, poprawne wypełnienie PIT-37 nie wymaga większego przygotowania. Otrzymujemy przejrzysty interfejs zgodny z obowiązującym kanonem Material Design, utrzymany w przyjemnej zielonej kolorystyce, które ukoi skołatane konfrontacją z podatkowym kombinatem nerwy.

Interfejs programu i sam proces wypełniania deklaracji jest zaprojektowany tak, że nie ma żadnych obaw o pomyłkę, która wpędzi nas w konflikt z fiskusem. Po empirycznych testach e-pitów 2016 dojść można do wniosku, że znacznie bardziej problematyczne może być wypełniane PIT-ów ręcznie. Ba, dla wielu aplikacja mobilna będzie nawet wygodniejsza, niż program na pececie.

Sytuacja wyjściowa – otrzymuję od pracodawcy PIT-11, który służyć będzie wypełnieniu PIT-37. Jest to chyba najpopularniejszy w Polsce scenariusz, który od początku do końca zrealizować można dzięki aplikacji mobilnej. Po jej uruchomieniu zyskujemy dostęp do kreatora, który za rączkę przeprowadzi przez cały proces nawet osobę, która wypełnia deklarację po raz pierwszy. W pierwszej kolejności określić trzeba sposób opodatkowania (indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, etc.) oraz cel złożenia deklaracji: złożenie deklaracji lub korekta zeznania.

PIT w kilka minut: PFR, czyli wstępnie wypełniona deklaracja

Po zaznaczeniu odpowiednich pozycji (zakładam, że na tym etapie pomoc jest zbędna), wystarczy wybrać przycisk Dalej, by podać dane podatnika. Możliwe jest wczytanie tutaj danych ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR, od Pre-Filled tax Return, wówczas proszeni jesteśmy o dane autoryzacyjne podatnika), ale także ręczne wypełnienie PIT-11, PIT-40A/11A lub dodanie innego źródła przychodu.

Oczywiście najszybszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie PFR: urząd skarbowy sam wypełnia PIT, konieczność wprowadzania danych ogranicza się do minimum, dzięki czemu zgrabnie zawęża się margines błędu, a oszczędza czas. Konieczne jest tu wprowadzenie jedynie imienia, nazwiska, PESEL-u lub NIP-u, a następnie kwoty przychodu (program wyświetla numery pól, z których wartości należy zsumować). Voila, po uzupełnieniu otrzymujemy wypełniony PIT-37.

Alternatywnie: ręczne uzupełnienie danych na podstawie PIT-11

Aplikacja umożliwia także ręczne wypełnienie PIT-37 na podstawie PIT-11. W tym przypadku w pierwszej kolejności wyświetlony zostanie formularz Dane podatnika. Wypełniamy tam wszystkie pola swoimi danymi. Przydatną funkcją jest tutaj autouzupełnianie informacji między innymi o gminie czy poczcie na podstawie wprowadzonego kodu pocztowego. Kilka minut zaoszczędzone.

Po naciśnięciu przycisku Dalej, prezentuje się w całej okazałości to, co w aplikacji jest zdecydowanie najlepsze: każda informacja, którą musimy wprowadzić, opisana jest odnośnikiem do konkretnego pola w PIT-11. Na przykład przy pozycji „Koszty uzyskania przychodu” znajdziemy informacje „pole 28”. Wystarczy zatem wziąć PIT-11 i najzwyczajniej w świecie przepisać wartości podane w polach z danym numerem do pól w aplikacji.

Źródła przychodów zostały pogrupowane: po rozwinięciu każdej grupy, zobaczymy znów informacje o tym, z którego pola trzeba przepisać dane. Jeśli czegoś nie ma na PIT-11, to nie powinno być także wprowadzone do aplikacji. Jeśli wysokość składek na ubezpieczenia wynosi na PIT-11 0,00 zł, to program wyświetli prośbę o potwierdzenie, którą należy zaakceptować. To wszystko.

Kolejny ekran pozwala na wybranie ulg i odliczeń. W tej kwestii podatnicy z reguły odnajdują się świetnie. W kolejnym ekranie mamy możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Autorzy aplikacji umieścili tam swoje propozycje, jednak można tę opcję zmienić. Dostępny jest zarówno katalog, jak i możliwość samodzielnego wpisania numeru KRS. Istnieje także możliwość sprecyzowania celu szczegółowego (np. na konkretnego pieska w schronisku, które zechce wesprzeć podatnik) lub zaznaczenie, że podatnik nie chce przekazywać danych osobowych do OPP, czyli chce pozostać anonimowy.

W ten sposób przechodzimy do okna Podsumowania. Uwaga! Zauważyć tu można, że program sam oblicza kwotę, jaką otrzymamy do zwrotu lub zapłaty. Pożyteczna informacja, na którą niektórzy czekają z niecierpliwością tygodniami. W tym momencie konieczne jest sprawdzenie wyświetlonych kwot, a następnie przejście do wysyłki e-Deklaracji lub pobranie PDF-u.

Co dalej?

Wykorzystanie systemu e-Deklaracje.gov.pl sprowadza się do uwierzytelnienia poprzez podanie kwoty przychodu z poprzedniego roku. Deklaracja zostaje następnie wysłana do urzędu, a użytkownik zobaczy potwierdzenie o sukcesie procedury. Potwierdzenie (UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, nie w kij dmuchał) o przyjęciu deklaracji zostanie automatycznie pobrane do aplikacji, użytkownik otrzyma je także mailem.

Składanie deklaracji podatkowych to rzecz przyziemna, na ogół finezji pozbawiona, lecz z całą pewnością nie należy do zadań, które pozostawione odpowiednio długo same sobie rozwiążą się automatycznie. Próby szukania narzędzia wygodniejszego niż mobilne e-pity zdają się w tej chwili skazane na porażkę. Tak, można dziś rozliczyć się za pomocą aplikacji mobilnej. Tak, przebiega to sprawnie, bezproblemowo i zaskakująco szybko. Poświadczam, że już po kilku minutach można się oddać zajęciom zgoła przyjemniejszym.

Partnerem materiału są e-pity 

internet porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
nonpix   10 #1 03.04.2017 15:42

Dno i wodorosty. Próbowałem wczoraj wypełnić PIT tym programem i nigdy więcej. Wróciłem do starego sprawdzonego programu.

  #2 03.04.2017 15:44

Mój ulubiony redaktor Mundek <3

  #3 03.04.2017 15:47

e-pity 2016, czyli szybko i sprawnie rozliczamy PIT-37 na smartfonie. Tak, na smarfonie
Cytuje "Tak, na smarfonie" jeszcze może 5 razy napiszecie to samo kurde picie wódki jest szkodliwe przez Administratorstw bo RAZ napisane a Dochodzi kurde

  #4 03.04.2017 17:19

Dobra, a jakiś ślad po wypełnionym PIT pozostaje? Jest generowany jakiś pdf czy coś co można sobie gdzieś trzymać i wydrukować? Podatki to poważna sprawa.

  #5 03.04.2017 17:24

Dla "równowagi" zlikwidowano kasy w Urzędach Skarbowych.
Teraz jak masz "niedopłatę" , to musisz z kilkoma złotymi latać
po mieście do Urzędów Pocztowych , wypełniać przekaz ze
wszystkimi Twoimi danymi , któer "idą w świat". Jak nie zapłacisz,
to potem możesz dostać takie "odsetki" , że Ci "oczy zbieleją"
Wszystko "w trosce o obywatela".

  #6 03.04.2017 17:48

Jestem pod wrażeniem, ukłony dla twórców. Program wymiata ;)

karol221-10   13 #7 03.04.2017 17:50

Ja nie zdradzam e-Deklaracji. Służą mi już od kilku lat i nigdy nie sprawiały problemów. Nie miałem potrzeby szukać żadnych zamienników.

  #8 03.04.2017 18:30

PIT na smartfonie? Ja pier... Swiat lemingow.

yuwo   10 #9 03.04.2017 18:33

@karol221-10: "Ja nie zdradzam e-Deklaracji. Służą mi już od kilku lat i nigdy nie sprawiały problemów. Nie miałem potrzeby szukać żadnych zamienników."

Dobrze działają pod Windą. Pod Linuksem kaszana. Ciężko zainstalować... Dobrze, że wprowadzili możliwość rozliczania pitów przez US.

GBM   22 #10 03.04.2017 19:38

Taaa.... bardzo "bezpieczna" metoda rozliczania podatków... Bardzo krótkowzroczne podejście i mało odpowiedzialne. Tym samym dla przestępców nic tylko za jakiś czas kupować telefony na aukcjach i szukać nowego typu danych do odzyskania i wykorzystania...

serwis e-file   2 #11 03.04.2017 20:36

@nonpix:
Szanowny Panie
Jeśli napotkał Pan na jakiś problem podczas wypełniania deklaracji w naszej aplikacji e-pity 2016 na smartfony prosimy o zgłoszenie go do naszego serwisu mailem na serwis@e-pity.pl lub tel. Postaramy się ten problem jak najszybciej rozwiązać.
Z wyrazami szacunku
Zespół e-pity.pl

PAMPKIN   12 #12 03.04.2017 21:34

Szczerze mówią napis "Partnerem materiału są e-pity" wolałbym widzieć na początku artykułu. Nie żeby mi to przeszkadzało, skoro jest poradnikowo rzetelne, ale jak mówi klasyk "niesmak pozostaje" ;-)

Autor edytował komentarz w dniu: 04.04.2017 10:33
  #13 04.04.2017 03:26

Od kilku lat rozliczam się w e-pitach i zawsze wszystko OK, ja ten program polecam

Aragorn77   9 #14 04.04.2017 05:42

A ja sobie bardzo chwalę e-PITy, już czwarty rok z rzędu (bodajże). Wersję na komórkę przetestuję za rok, tak trzymać :-)

serwis e-file   2 #15 04.04.2017 09:22

@Zeghar (niezalogowany):
Oczywiście, na smartfonie po wypełnieniu deklaracji PIT lub wysłaniu jej elektronicznie do US, można pobrać ją w pliku pdf. Można ją również wysłać do siebie na maila. Wysyłane są wówczas mailem dwa pliki w formacie pdf i xml - który można w każdej chwili wczytać do programu e-pity 2016 na komputerze.

Z wyrazami szacunku
Zespół e-pity.pl

  #16 04.04.2017 12:29

Chyba bym dostał szału wypełniając w taki sposób PIT.

  #17 04.04.2017 14:48

Hej, Ja polecam bardzo prosty w obsłudze i dostępny online pit program pitax http://www.jarrek.pl/2015/01/pit-program-online-bez-instalacji.html
Oraz będę wdzięczny za przekazanie 1% podatku. Pozdrawiam :)

OdkrywcaProgramow   8 #18 04.04.2017 14:52

@PodatnikP (niezalogowany): Przepraszam, że odpisuję na komentarz sprzed 30 lat gdy nie było możliwości robienia darmowych przelewów internetowych. No ale teraz już są takie rozwiązania, więc tylko wspominam.


Mądrości sobie i Wam życzę...

OdkrywcaProgramow   8 #19 04.04.2017 14:55

PIT-37? Wypełniać w aplikacji? Przecież po zalogowaniu na stronie ministerstwa finansów już każdy ma wypełnionego PITa, którego należy tylko przejrzeć i zatwierdzić, krócej to trwa niż instalacja syfów na telefonie do jednorazowego użytku.


Mądrości sobie i Wam życzę...

serwis e-file   2 #20 04.04.2017 15:25

@OdkrywcaProgramow: Program e-pity również posiada opcję wczytywania wstępnie wypełnionego PIT-u z Portalu Podatkowego (PFR). Po wczytaniu danych, wystarczy dodać ewentualne ulgi i wysłać.
e-pity są również dostępne w wersji online, która nie wymaga instalacji: https://secure.e-pity.pl/online/pit2016/index.php?

Z wyrazami szacunku
Zespół e-pity.pl

Autor edytował komentarz w dniu: 05.04.2017 08:32
Matt Damnati   6 #21 04.04.2017 15:46

podatnik.info, tam od lat się rozliczam bez konieczności pobierania żadnych programów. W dodatku ma wgląd do zeszłorocznych rozliczeń

rafal_pl   9 #22 04.04.2017 15:54

A ja powiem że najlepiej pisze się na sprzętowej klawiaturze i przed oczami duży ekran za źle wypełniony pit można się tłumaczyć kilka godzin us i zapłacić karę.

  #23 05.04.2017 08:57

A czego spodziewaliście się po wpisie sponsorowanym? Dobrze że przynajmniej zaczęli je oznaczać, wiadomo z góry czego nie traktować poważnie.

mxk   3 #24 05.04.2017 22:11

Właśnie przetestowałem i jestem pod wrażeniem. Do tej pory używałem e-Deklaracji, ale tutaj było o wiele prościej i to na smartfonie. Nie było nawet problemu z darowizną jaką było oddanie krwi - zostałem poprowadzony krok po kroku. Nie udało mi się jednak wysłać zeznania, bo straciłem z dysku zeszłorocznego PITa z e-Deklaracji. Jak mogę teraz poznać kwotę przychodu z zeszłego roku?

serwis e-file   2 #25 06.04.2017 11:14

@mxk:
Dziękujemy za pozytywną ocenę naszej apki :) Jeśli chodzi o kwotę przychodu potrzebną do autoryzacji wysyłki PITu, można zgłosić się do swojego Urzędu i poprosić o wydanie kopii tamtej deklaracji lub o podanie tylko samej kwoty przychodu.

Z wyrazami szacunku
Zespół e-pity.pl