Chmura-srura, czyli totalna inwigilacja

Cloud computing, SaaS i pochodne - główny temat w działach IT w ostatnim czasie... Już nawet własny serwer nie może być zwykłym "klastem Hyper-V / VMware", ale "Private Cloud". Wszystko jest pchane na zewnątrz firm a ja biorę w tym czynny udział - Office365, jakieś Dropokpsy, Gdrive i tym podobne.

Poważna luka w Internet Explorer 8

Internet Explorer w wersji ósmej jest praktycznie tak samo popularny, jak wersja dziewiąta - nie należy tego oczywiście mylić z ogólną popularnością używanych browserów:

W ubiegły piątek Microsoft poinformował w biuletynie bezpieczeństwa 2847140 o luce typu "zero-day". Ooznacza to, że problem jest bardzo poważny - atakujący ma możliwość przejęcia kontroli nad zdalną maszyną a producent oprogramowania wie o istniejącym sploicie.

MapMyWalk, czyli spaceruj z Androidem

Nie ma co się oszukiwać - gdzieś w którymś momencie ewolucji i rozwoju człowieka poszło coś nie tak. Człowiek nie nie jest raczej przystosowany do pozostawania przed długi okres czasu w jednej pozycji a szczególnie obciążania kręgosłupa siedząc w teoretycznie wygodnym fotelu. Zdajemy pewnie sobie sprawę z faktu, rozwój techniki a szczególnie komputerów powoduje, iż zapominając się potrafimy godzinami trwać w przedziwnych pozach, jednocześnie wciskając się w siebie zbędne kalorie.

Stabilny Debian 7 "Wheezy" wylądował

Systemy z rodziny *nix zdradziłem na rzecz okienek kilka lat temu - najzwyczajniej w świecie łindołsy i pochodne dostarczają mi jeszcze masełka i mielonki do tego ciężko zapracowanego kawałka chleba. Faktem jest, że nie jestem już tak oblatany w kernelach i przydatkach jego, jak to miało miejsce pięć - dziesięć lat temu, ale całkiem z obiegu nie wypadłem - kilka razy w tygodniu mam styczność z AIXami, czy Debianem. Ten ostatni jest moim ulubionym systemem z rodziny Linuksów.

Pierwszą styczność z Linuksem miałem za pośrednictwem

RAIDers of the lost drive

Większość czytelników blogów Dobrych Programów wie, co oznacza akronim RAID, albo przynajmniej ma skojarzenia, że to coś związanego z dyskami twardymi. Nie będę się rozwodzić za bardzo nad rodzajami macierzy RAID (Wikipedia podaje bardzo dobre przykłady, więc nie ma co ich tutaj przeklejać). Dla przypomnienia cytując przypomne dwa najważniejsze aspekty:

RAID (ang.

Edukacja, egzaminy, certyfikacja - taka sytuacja

"Ucz się dziecko, ucz...bez edukacji w życiu nic w życiu nie osiągniesz" - pewnie każdy z nas na którymś etapie życia usłyszał te słowa od rodziców, babci, czy kogoś bliskiego. W większości osoby te mają na myśli "papierkową" edukację, czyli dyplom uczelni wyższej. Najgorsze jest jednak, jak hodowany w ten sposób w złotej klatce delikwent po otwarciu furtki na świat musi zderzyć się z rzeczywistością i że umiejętność liczenia całek, oraz rozwinięta wyobraźna ("załóżmy, że krowa jest idealnym walcem

Microsoft naprawia to, co zepsuł

Tydzień temu we wtorek Microsoft wydał zestaw poprawek dla Windows 7 i Windows Server 2008 KB2823324. W przypadku niektórych konfiguracji sprzętowych i programowych łatki niestety przysporzyły problemy, objawiające się w najgorszej sytuacji brakiem możliwości uruchomienia systemu operacyjnego. Portale internetowe obiegły mrożące krew w żyłach informacje, że Microsoft zepsuje Twój komputer, lodówkę i zje kota:

W dniu wczorajszym