Boost your mobile phone signal, czyli 3G puszczone przez internet

Pokryj mnie

W reklamach wszystkie sieci telefonii komórkowej chwalą się "mapkami zasięgu" - w teorii kierując się tymi mapkami, będąc w Borach Tucholskich na środku jeziora Ostrowite powinniśmy mieć "pięć kresek". Praktyka jednak jest inna... Nawet w w dużych miastach otoczonych antenami GSM bywają "martwe punkty", gdzie w mieszkaniu najnowszy smartfon z tysiącem gier i innych aplikacji ostatnią rzeczą, jako może zrobić to być użyty jako... telefon.

Windows Server 2012 - firewall i obsługa z linii komend

Ostatnio miałem przyjemność dyskutować z kolegą, którego spotkała "przyjemność" instalacji środowiska bazodanowego w Windows Server 2012, który "jest złym systemem operacyjnym, bo tam tyle klikania". Ból jest tym większy, gdyż pierwszym rzucie miał do skonfigurowania około 300 instancji.

W przypadku jednego - dwóch serwerów, wszystko można "wyklikać":

  • pobranie odpowiednich komponentów oprogramowania,
  • instalacja oprogramowania,
  • konfiguracja,
  • konfiguracja firewalla, reguł itd.

Internet z gniazdka

"Dopiero sieć to komputer" - to hasło nabiera dopiero dzisiaj prawdziwego znaczenia. Pamiętam to jak dziś, jak z 12 lat temu przeciągałem kable przez dom, aby połączyć w sieć lokalną trzy domowe komputery a następnie wpiąć się do Neostrady z fantastyczną jak na te czasy usługą 512kb/s i limitem pobranych danych 5GB. Wszystko było podłączone do zdobytego w dobrej cenie (500zł) D-Linka DSL-504.

WSUS: serwer aktualizacji w Windows Server 2012

Wstęp

Aktualizacje to temat dość drażliwy. Dla niektórych jest to zło konieczne i indentyfikują to jako nieporadność autora oprogramowania, z drugiej jednak strony domagają się szybkiej odpowiedzi producenta na np. wykrycie krytycznej dziury w systemie operacyjnym.

W przypadku Windows przez lata zarzucano Microsoftowi dość dużą opieszałość w łatananiu swoich produktów. Dość sporą rewolucją było wprowadzenie w WindowsME automatycznej aktualizacji przez internet. Usługa o której mowa to

Piractwo to stan umysłu

Zacznijmy może delikatnie... Każdy z nas zna kogoś, kto słyszał o kimś, co podobno używał, lub nawet, o zgrozo, używa nielegalnego (!) oprogramowania. Według Wikipedii, można to nieprawe zachowanie zdefiniować następująco:

Piractwo medialne – potoczne określenie działalności polegającej na nielegalnym kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną (programami komputerowymi, muzyką, filmami itp.) bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat.

Ostatnio wspomniałem, że jestem nadwornym "

Nie, nie naprawię Twojej zmywarki

Do tego wpisu natchnął mnie okres świąteczny, czyli wszyscy znajomi kupują nowe zabawki "pod choinkę". Jest to też czas, gdzy mój telefon i komunikatory internetowe odzywają się systematycznie, gdyż znajomi dzwonią po porady.Ja, jako osoba z bardzo słabo wykształconym zmysłem asertywności rzadko kiedy odmawiam - lubię pomagać ludziom, często jednak w ten sposób ładuję się na minę i mam kłopoty. Spróbuję omówić kilka problemów jakie może napotkać osoba uważana za geeka wśród znajomych...

Licencjonowanie w Windows 2012 cz. 2

W dniu wczorajszym napisałem kilka słów dotyczących licencjonowania Windows 2012. W kilku wpisach postaram się jeszcze przybliżyć kilka aspektów CAL.

Zacznijmy od tego, że wyliczenia licencji najlepiej przekazać autoryzowanemu przedstawicielowi handlowemu Microsoft. Powodów jest kilka, o czym warto wspomnieć:

  • będzie to najprawdopodobniej osoba doświadczona i zna wszystkie najczęściej popełniane błędy przy wycenach,
  • w przypadku pomyłki...