Licencjonowanie w Windows 2012

Sylwestrowy barszcz kończy się gotować, więc mam czas wklepać wpis na blog. W pierwszym tygodniu Nowego Roku czeka mnie przeglądnięcie "techniczne" wycen licencyjnych dla serwerów Windows. W przypadku produktów Microsoft nie jest to proces bardzo skomplikowany, jednak należy zwrócić uwagę na kilka aspektów a szczególnie na zmiany w linii serwerów Windows 2012. Postaram się w kilku słowach opisać, jakie są różnice w stosunku do Windows 2008, co budzi tyle kontrowersji, oraz z jakimi kosztami należy się liczyć.

Zacznijmy od

Windows 8 - kuchenne rewolucje (część 1)

Jeszcze kilka lat temu gdyby mi ktoś powiedział, że będę miał szybki dostęp do internetu za pomocą telefonu komórkowego, najprawdopodniej popułkałbym się w czoło. To samo bym powiedział o transmisji w jakości HD przed internet, czy ekranach dotykowych i wizjach SF rodem z "Raportu Mniejszości ". Postęp technologiczny wyprzedził jednak moje wyobrażenia - namiastki tabletów są montowane wszędzie, łączie z lodówkami.

Tryb awaryjny...

"Safe Mode" - dzisiaj miałem okazę testować w Windows 8 i się nieźle napociłem - opiszę to przy najbliżej okazji, mam ciekawe zrzuty ekranu. Robiąc to, przypomniało mi się, że z 10 lat temu natrafiłem odmentach usenetu na przezabawny tekst. Udało mi się go odszukać, może i Ciebie rozśmieszy - dużo się nie zmieniło. Autor - nieznany.---------------------------------------------------------------------------------------------------

Porucznik John Falkon ostatni raz pomachał ręką towarzyszom i wdrapał się dokabiny. Przepełniało go uczucie dumy.

Tam gdzie daemon mówi shutdown

Dzisiaj rano ostro "orałem" Lenovo T400 z zainstalowanym Windows 8. Po zrobieniu niezbędnej przed brzydkimi zabawami kopii migawkowej systemu, przystąpiłem do tego, co tygryski lubią najbardziej - psucia. Przy okazji przesadnej ingerencji w kluczowe komponenty systemu, osiągnąłem to, czego można było się prędzej, czy później spodziewać - zapoznałem się z najnowszą edycją BSOD.

To je "Broadwell", tego nie podrasujesz

Ploteczki

Bez większego echa w kilku serwisach zwróciłem uwagę na "przeciek" (kontrolowany?) dotyczący planów firmy Intel, a dokładnie najnowszej linii procesorów. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że kupując nowoczesny, lśniący CPU - w tym samym czasie w produkcji jest kolejna generacja a inżynierowie kończą testować jeszcze nowsze technologicznie układy.

Według plotek

"XP Mode" w Windows 8, czyli wstęp do wirtualizacji

Kilkanaście lat lat temu ktoś zauważył dość oczywistą rzecz: na całym świecie firmy mają po kilka (-set) serwerów dedykowanych do określonych celów (baza danych, serwer pocztowy, serwer plików itd.). Każdy z tych potworków:

  • kosztował bardzo dużo pieniędzy,
  • co pewien czas trzeba płacić za dodatkową gwarancję (Care Pack ),
  • pobiera 24h/dobę prąd,
  • zajmują miejsce,
  • trzeba go chłodzić (dodatkowe