Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

MapMyWalk, czyli spaceruj z Androidem

Nie ma co się oszukiwać - gdzieś w którymś momencie ewolucji i rozwoju człowieka poszło coś nie tak. Człowiek nie nie jest raczej przystosowany do pozostawania przed długi okres czasu w jednej pozycji a szczególnie obciążania kręgosłupa siedząc w teoretycznie wygodnym fotelu. Zdajemy pewnie sobie sprawę z faktu, rozwój techniki a szczególnie komputerów powoduje, iż zapominając się potrafimy godzinami trwać w przedziwnych pozach, jednocześnie wciskając się w siebie zbędne kalorie. Nie chodzi tu bynajmniej o względy esteteczne, ponieważ ciężką pracą można po czasie zrzucić oponę i obniżyć stadium lustrzycy*, jednak z kręgosłupem może być trochę trudniej - jak to się mówi "mądry Polak po szkodzie". Warto więc ruszyć się od klawiatury a dodatkowo wspomagać nas może oprogramowanie pisane dla smartfonów i na komputery osobiste.

MapMyWalk

Oprogramowania do wspomagania aktywności fizycznych trochę się ostatnio wysypało - 'dzienniczki' treningów siłowych, notatniki żywieniowe i loggery dla biegających. Z racji tego, że jestem użytkownikiem Androida, korzystam z Appek pisanych pod platformę spod znaku zielonego robota, tymi się jedynie mogę zająć - chętnie poczytam o ciekawych rozwiązaniach dla Jabłuszka. Na pierwszy ogień idzie dzisiaj MapMyWalk. Firma MapMyFitness wyraźnie specjalizuje się w aplikacjach działających praktycznie na tym samym silniku, jednak dostosowanych do odpowiedniego odbiorcy - to trochę jak na zasadzie napoju "Coca-Cola Light" i "Coca-Cola Zero" (gdyby ktoś nie wiedział, to dokładnie ten sam produkt, tylko jeden kierowany do kobiet, drugi do mężczyzn).
Z racji tego, że wśród wielu aktywności fizycznych mam szczerą alergię na bieganie, zajmę się chodzeniem... Przyjrzyjmy się więc aplikacji "MapMyWalk". Po zainstalowaniu na smartfonie, należy założyć nowe konto - z racji tego, że "nie istnieję" (nie mam konta na FB), nie korzystam z logowania tą drogą, chociaż według opisu jest taka możliwość. Intefejs programu prezentuje się bardzo przejrzyście: duże przyciski, wyraźne czcionki mogą być pomocne przy obsłudze telefonu podczas wysiłku fizycznego:
Dla testu założyłem kilka dni temu nowy profil - sprawdźmy więc, jakie dane zostały zebrane.
W zakładce "Profile" możemy podejrzeć ostatnie aktywności, oraz statystyki z przebytych tras:
"Routes" to szybki rzut oka na przebyte trasy, gdzie możemy szegółowo przeglądnąć informacje o danej aktywności:

Komu w drogę, temu GPS

Przed wyruszeniem w trasę, należy pamiętać o uruchomieniu GPS w telefonie. Plusem dla osób z deficytem pakietu danych powinnien być natomiast fakt, że nie ma konieczności stałego utrzymywania dostepu do internetu - przy pierwszym dostępie do GoogleMaps aplikacja uzupełni dane. W momencie, kiedy GPS "złapie fiksa", rozpocznie się zbieranie danych: główny panel składa się z konfigurowalnego intefejsu:
Jak widać, podczas ponad godzinnego spokojnego spaceru (średnia prędkość 4.6km/h) przeszedłem dystans ponad 5km. Dla testu chwilę się przebiegłem, co zostało odnotowane jako najwyższa prędkość chwilowa (23.7km/h). Magiczny algorytm stara się także liczyć ilość spalonych kalorii na podstawie wprowadzonego wcześniej wzrostu i wagi (zawsze powtarzam: "moje BMI jest dobre, tylko jestem trochę za niski...").
Opcja "Maps", dzięki Google API, wyświetla natomiast bardzo przyjemny dla oka podgląd "na żywo", oferując dodatkowo w stopce te same statystyki co na poprzednim ekranie:
Jak łatwo się domyślić, wymaga to dostępu do 3G, lub poproszenia wiewiórek w parku o hasło do ich AP.
MapMyWalk oferuje także dodatkowe opcje, z których za bardzo nie korzystam: liczenie dzienniego budżetu energetycznego, czy opcje społecznościowe (wspólne spacery z innymi użytkownikami tego programu, dzielenie się danymi na FB itd.). Jak wspomiałem wcześniej, nie korzystam z tego, jestem po prostu aspołeczny :>

Bardzo przydatną funkcją jest także dostęp do bardziej wizualnie przyjaznych dla oka i rozbudowanych statystych poprzez stronę mapmywalk.com:

Podsumowanie

Szczerze polacam program 'MapMyWalk' - wśród szeregu dostępnych aplikacji o podobnej zasadzie działania jest moim zdaniem perełką. Zainstaluj więc appkę i czas ruszyć cztery litery sprzed ekranu chociaż na godzinę dziennie.

*lustrzyca: cięzka choroba, która może dotknąć każdego mężczyznę... 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Quest-88   16 #1 07.05.2013 18:43

Czy domyślny Android tego nie oferuje?

Przy okazji warto wspomóc projekt OpenStretMap i nagraną ścieżkę nałożyć na swoją okolicę. Po co tak chodzić bez celu? :P

bachus   23 #2 07.05.2013 18:44

@Quest-88: nie rozumiem "czy domyślny Android tego nie oferuje"? Co do chodzenia - zawsze robię to w jakimś celu - jak chodzi się z kimś, to 2h mijają jak 15min :>

januszek   22 #3 07.05.2013 18:56

Przydałby się jeszcze jakiś symulator chodzenia albo robot, który mógłby chodzić za nas ;) Oczywiście po fakcie trzeba by jeszcze przeprowadzić transfer spalonych kalorii od robota do usera :P

Quest-88   16 #4 07.05.2013 18:57

Liczenie przebytych kilometrów, wyciąganie średniej prędkości, wizualizację na mapie? Chyba coś takiego widziałem, tylko nie kojarzę czy w programie trzecim czy w czymś domyślnym.

FaUst   13 #5 07.05.2013 19:24

Jest w Google Now, ale pojawia się w telefonach całkowicie losowo - jedni mają, inni nie.

bachus   23 #6 07.05.2013 19:25

@Quest-88: no jakby na to nie patrzeć, MapMyWalk jest "programem trzecim"... jest sporo takich programów, np. Runtastic, czy popularny RunKeeper.

@FaUst: masz na myśli "MapMyWalk"? Może rzeczywiście jakaś 'rejonizacja'?

@januszek: ciekawy może być efekt, gdyby przyczepić telefon do obroży labradora: http://s24.postimg.org/cj8ukid05/Labrador.jpg

Autor edytował komentarz.
FaUst   13 #7 07.05.2013 19:31

Mówię o tym o co Quest pytał - w Google Now jest taka opcja ale jest jak Yeti... nikt nie widział, każdy słyszał

bachus   23 #8 07.05.2013 19:37

@FaUst: aaa, o to chodzi! Postaram się za pół godziny obadać... a jednak nic z tego: Mój GalaxyS1 jej "nie łyka" (nie chce mi się instalować CM) a z tabletem 10 cali nie będę chodzić. bo trochę wiocha...

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #9 07.05.2013 19:42

@bachus: 10" to akurat dla labradora ;)

Norbitor   8 #10 07.05.2013 21:08

Ja korzystam ostatnio z polskiego wynalazku - Navime. Bardzo przyjemna aplikacja trackująca, która obsługuje sobie kilka rodzajów aktywności. Ma też magiczne algorytmy liczące spalone kalorie, średnie prędkości.. W samej appce na szczęście nie ma tylu opcji "społecznościowych", ale za to na stronie można udostępniać swoje trasy itp, itd.
Kiedyś się przyjrzę alternatywom, ale pierw muszę nacieszyć się tym znaleziskiem.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #11 07.05.2013 21:21

"moje BMI jest dobre, tylko jestem trochę za niski..." - mistrzostwo świata :)

budda86   9 #12 07.05.2013 21:40

A to działa, kiedy telefon z zablokowanym ekranem jest schowany w kieszeni? Nie gubi wtedy sygnału GPS? Bo nie bardzo wyobrażam sobie dwugodzinny spacer z telefonem w garści...

bachus   23 #13 07.05.2013 21:52

@budda86: bez problemu działa schowany w plecaku, w kieszeni, lub w damskiej torebce (nie mojej torebce, dla ścisłości...).

Vidivarius   15 #14 07.05.2013 22:42

@all
"*lustrzyca: cięzka choroba, która może dotknąć każdego mężczyznę... "
Gorszą odmianą lustrzycy jest pingwinica. Jak wiadomo pingwiny opierają swoje brzuchy o stopy/łapy ;)

WODZU   18 #15 07.05.2013 23:29

Fajny sofcik :) Ja natomiast jestem fanem i użytkownikiem Endomondo :)

Autor edytował komentarz.
adrian218   8 #16 08.05.2013 22:39

Ja również Polecam Endomondo ,najlepsza apkka do jazdy na rowerze moim zdaniem i jej cena w stosunku do możliwości nie jest wygórowana.

  #17 09.05.2013 21:57

Co do Coli - nie wiem jak to wygląda z oryginalną, ale Cola Original w wersji Zero i Light mają ciut insze smaki (wyczuwalne), Light jest moim zdaniem lepsza smakowo. Ale nie mam czasu latać po sklepach za droższymi alternatywami

  #18 13.05.2013 12:47

A mozna wrzucic "stare trasy"? Np. jak ktos sobie kolekcjonowal spacery w gpx, i innych formatach? Fajnie by bylo miec cos takiego automatycznie i ladnie zarchiwizowane :-)

bachus   23 #19 13.05.2013 13:16

@slotwek: nie sądzę, że jest taka opcja - ale na wypadek obadam ;-)