Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

mBank - scenesteram wystartował

W ostatnim czasie mieliśmy kilka mniejszych, lub większych zmian "image" wśród firm ściśle związanych z internetem. Nie chcę wywoływać dyskusji, jak to się skończyło dla niektórych graczy: Grono.net, czy NK (zwany kiedyś Naszą-Klasą). Mówiąc ogólnie: nie zawsze to wychodzi na dobre, ja natomiast na tym czasem korzystam: przykładowa zmiana "dizajnu" Allegro oszczędza mi dziennie sporo czasu, gdyż rzadko tam teraz zaglądam - magia kopania po tym portalu aukcyjnym nagle prysła, dla mie interfejs jest całkowicie nie do przyjęcia...

Niektórzy mogą jednak zapytać: "jak to się dzieje, że dobrze prosperujący przedziębiorca, który przez lata dopieścił usługę nagle robi taką głupotę, która może bardzo źle wpłynąć na biznes?". Odpowiedź jest dość prosta: stoją za tym... managerowie. Na etapie projektowym zawsze przychodzi moment, że wypompowany kod strony ze wstawkami w asemblerze i własnym silnikiem BD jest tak dobry, że trzydziestoosobowy składający się z PMów, handlowców i dwóch dobrych programistów nie ma co robić. Teraz są dwie opcje: przejść się do zarządu i powiedzieć, że trzeba przesunąć (w najlepszym wypadku) ludzi do innych zadań, lub zwolnić i tym samym samemu stracić pracę. Druga możliwość, to odstrzelić jakąś mądrą prezentację, która koniecznie musi zawierać dużo liczb i wykres sugerujące zwiększenie przychodów o 380% po wprowadzeniu zmian, które są obecnie na czasie. Jest to genialne, ponieważ zapewni chleb kilkudziesięciu ludziom przez najbliże kilka lat: cykl życia projektu to dokumentacja, kodowanie, testowanie, wdrożenie, maintanace wyjdzie pięć lat, lub dłużej... Żyć nie umierać!

mBank

Pamiętam, że gdy na początku XXI wieku grupa BRE Bank uruchomiła mBank, była to ogromna innowacja w zatęchłej bankowości, szczególnie części internetowej - darmowe karty, przelewy, konta walutowe i świetna akcja promocyjna: kilka dni chodził za mną kolega, abym wpisał go jako polecającego, :gdyż za X osób zagonionych był cyfrowy aparat a w ~2001-2002 roku był to drogi gadżet. W popularności pomogło też np. Allegro (darmowe przelewy między kupującym a sprzedającym), oraz innowacje w stylu mTrasferu itd.

Mała dygresja: mimo tego, że korzystam z usług tego banku od lat, nigdy nie uważałem go za jakoś szczególnie konkurencyjnego: dość szybko obniżono oprocentowanie popularnego eKONTA do 2% (mogę się mylić), co skończyło się prawie zamieszkami, a forum do dzisiaj cierpi na chronicze awarie w postaci znikania niewygodnych wątków. Dodatkiem może być fakt, że ostatnio wprowadzono opłaty dla klientów, którzy nie używają za bardzo konta - stanowcznie NIE grupy BRE Bank dla posożytów... Życie.

Hipister mode on

Zapowiadany od miesięcy "rebranding" i nowe "funkcjonalności" (jak ja nie lubę tych słów..) zostało zaimplementowane w dniu wczorajszym. Z czystej ciekawości postanowiłem obadać, na co firma wydała 12mln złotych. Cytując Cezarego Stypułkowskiego, prezesa zarządu BRE banku za Wirtualnymi Mediami:

Podstawowa wersja nowego logotypu zastąpi dotychczasowe logo mBanku. Przygotowano także logotyp affluent - będzie on wykorzystywany na razie w przypadku zamożnych klientów mBanku, a docelowo ma zastąpić aktualny logotyp MultiBanku. mBank będzie korzystać także ze specjalnego logo dla przedsiębiorców oraz z logo dla private bankingu. Piąty logotyp - korporacyjny - zastąpi w listopadzie br. markę BRE Banku.

Nowa strona troszkę mnie przestraszyła: przedziwny układ graficzny, mało wygodna obsługa i pierdyliard kolorów; przewijanie strony w Firefox 22.0 generuje przedziwne efekty wizualne: statyczne tło to efekt zamierzony?

Rozumiem, że jestem starej daty i nie idę z duchem czasu, oraz że najbardziej funkcjonalny jest dla mnie usenet przez slrn, czy wygląd w stylu gumtree.pl, oraz boards.ie. No ale na miłość boską, robić z banku serwis społecznościowy?

Logowanie

Marudzę, trzeba się zalogować:
O co do jasnej cholery chodzi z tymi hipisterami? Staram się być tolerancyjny, ale czy ktoś na siłę stara się wcisnąć na moją dupę spodnie-rurki, na głowę kapelusik słomokowy a do ręki damską torebkę? Litości... powtarzam: przecież to bank. Zastanawia mnie jeszcze, ile kosztowało nowe logo i czy ILGA maczała w tym palce...

Testowo zalogowałem się na "stary mBank" w celu dokonania kilku przelewów - na szczęście wszystko działało. Wróćmy jednak do poprzedniej strony i "uzyskajmy dostęp", bo bez odpowiedniego wniosku nie da rady:

Zgodziłem się na "biały SPAM", w dalszej części jesteśmy zachęcani do zapoznania się z nowościami, oraz do zachwalania usług na FB: możemy nawet wygrać samochód i ta-ble-ty:

Zalogujmy się do nowego panelu:

ZONK, mam "złe hasło"... że co proszę?

Gdy pisałem ten tekst, pojawił się w tym samym czasie 'Wykop' z takim screenem dyskusji na FB:

Czytam drugi raz, przecieram oczy ze zdziwienia:

Jest to spowodowane względami bezpieczeństwa.
No fakt... w haśle używam znaku małpy (@), który wg. mBanku nie jest popularny i zupełnie nie wpływa jego brak na niską entropię hasła. Wiem, że jeden ze znanych banków wymusza hasło o długości dokładnie ośmiu cyfr. Pamiętam, że kiedyś w podobnej sprawie pisałem do home.pl (hasło do konta pocztowego), z czasem zostało to poprawione. No ale bank? Czy to oby nie problem projektu i fatalnej implementacji? Może jakaś ciapa programistyczna boi się o różnego typu "SQL injection" na poziomie:
') or 1=1 ('
Kosmos. Dla mnie wygodniejsze jest hasło typu D0p@2013, niż ZyrafyWchodzaDoSzafy2013.

Zmieniłem hasło w starym systemie, próba zalogowania:

Że co znowu? Przed chwilą konto było gotowe, teraz już nie jest? Jakieś magiczne bazy z hasłami muszą się zsynchronizować?

Podsumowanie

Ktoś może powiedzieć, że jestem "typowym hejterem" i nie doceniam, co dla mnie zrobił dostawca usługi - to jednak moja sprawa i subiektywna ocena, że wstępnie jest po prostu cienko. Na tym wszystkim zyska pewnie grupa Allegro, internanauci zejdą z nich i ostro wsiądą na mBank.

Druga część wpisu, jak jakiś magiczny skrypt wpuści mnie do nowego systemu... 

internet inne

Komentarze

0 nowych
Quest-88   16 #1 05.06.2013 18:12

Spróbuj przez https://m.mbank.pl/. Jeszcze jest nadzieja.

bachus   23 #2 05.06.2013 18:15

@Quest-88: ooo, zadziałało... No ale chętnie bym ogarnął te nowe ficzery i graficzne bajery, a nie wersje na komórkę :D

Quest-88   16 #3 05.06.2013 18:25

bachuś

Myślę, że dałeś się podejść menadżerom mBanku.

http://muzungu.pl/2013/06/04/na-nowy-mbank-jeszcze-poczekasz/give-me-my-money/

Swoją drogą, to sam uciekłem z mBanku do Synca dla dodatkowych profitów. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to chaotyczny interfejs niczym z onetowego bloga zagubionej piętnastolatki, wielkie pomarańczowe przyciski, zamrażanie Firefoksa oraz wypluwanie okna "Czy chcesz zatrzymać skrypt: javascrip/costam.js", a ostatnio to nawet błąd przy wylogowywaniu. Strona jest naprawdę koszmarna. A co mnie dodatkowo wkurza, to kolejne "tony" JavaScriptu i innych śmieci typu puzzle podczas próby połączenia z chatem. Alior zbudował bank, który wygląda jak mix bloga w stylistyce Web 2.0, a także platformy do gier (kurnik.pl?). Widocznie takie są trendy skoro mBank idzie w to samo gó....

Z ascetycznych interfejsów pozostał jeszcze dbNET, ale tam ascetyzm ociera już o masochizm. :-)

Quest-88   16 #4 05.06.2013 18:30

A propos haseł. Wsparcie techniczne z poczty o2.pl poinformowało mnie, że maksymalna długość hasła to 15 znaków. Śmieszne. Generalnie im bardziej wszystko staje się mainstreamowe, tym bardziej staje się to niebezpieczne, albo dysfunkcyjne.

  #5 05.06.2013 18:37

@Quest-88:
Podpisuję się rękoma i nogami pod Twoją opinią odnośnie "usability" synca... To jest porażka. Dotychczasowy mBank cudny nie był, ale przynajmniej czytelny, co docenia się dopiero jak spróbujemy użyć nowości z bajerami.
Też przechodziłem z mBanku i jednak nie żałuję. W moim wypadku odpadły wszystkie opłaty, a w przeciągu niecałego roku zwróciło się całkiem sporo z transakcji internetowych.

Over   9 #6 05.06.2013 19:20

Bardziej ta stronka przypomina Modern UI niż strone banku....

bachus   23 #7 05.06.2013 19:26

@Over: taka moda ostatnio: patrz na zmiany w http://www.antyweb.pl, czy http://portal.microsoftonline.com
@lukasamd: obadam inne banki, wstępie nie chce i się z tym walczyć (jestem poza PL).

Autor edytował komentarz.
wajdzik   6 #8 05.06.2013 19:27

> przewijanie strony w Firefox 22.0 generuje przedziwne efekty wizualne: statyczne tło to efekt zamierzony?

Nie przewijaj scrollem na myszce (działa to "skokowo") tylko paskiem przewijania i zobaczysz, że efekt jest całkiem fajny- chodzi o "płynne" przejście pomiędzy jedną grafiką tła, a drugą.
Co prawda informatyk trochę nie przemyślał sprawy i zapomniał że jak korzysta się ze scrolla na gryzoniu to wygląda to fatalnie.

bachus   23 #9 05.06.2013 19:32

@wajdzik: tym to mnie rozwaliłeś... może żeby uzyskać pełne spektrum efektu i założeń grafika i ergonoma, powinienem ściągnąć ze strychu mojego GoldStara CRT 14-cali, albo zapuścić to w szesnastu kolorach? Ciężko mi się pisze, bo szękę zbieram z klawiatury.
Jaaa cie, ale fajne... pan-płetwonurek staje się panią na motorze... W czasach, jak wchodziłem na stojąco pod szafę miałem "długopis z nagą panią", co miał podobny efekt.
EDIT
Jak dobrze pokombinować, to można uzyskać pana w akwalungu na motorze po terapii chormonalnej, albo po użyciu sterydów bez kontroli lekarskiej (ginekomastia):
http://s23.postimg.org/wrt0es9i3/mbank.jpg
Jest moc!

Autor edytował komentarz.
  #10 05.06.2013 19:40

co to znaczy "scenesteram"?

  #11 05.06.2013 19:41

Teraz wszystko co ma kwadraty lub prostokąty, a do tego ma jednolite kolory przypomina modern ui, choć moda na minimalizm w webdesignie zaczęła się już dawno ;P.

Co do strony mbanku, to myślę, że przesadzili tylko ze zdjęciami w tle, które IMHO są niepotrzebne. Mogliby je zmienić na jakieś ładne pastelowe kolory. Do reszty nie mam zastrzeżeń, według mnie serwis jest bardzo intuicyjny.

Co do przyczyn zmian, to ja myślę, że to nie przez to, że pracownicy nie mieli co robić, a bardziej przez niepisaną zasadę, która mówi, że strona internetowa powinna zmieniać swój design choć odrobinę co 2-3 lata, inaczej użytkownicy po prostu się nudzą. To, że ludzie narzekają na te zmiany, jest już tylko winą naszej natury, łatwiej jest coś "zhejtować" niż po prostu spojrzeć na te dobre strony, których niewątpliwie trochę przybyło w nowej odsłonie ;).

Vanshei   16 #12 05.06.2013 19:44

o fak allegro w porównaniu z mBankiem to jest jednak pikuś.
Nowy poziom partactwa został osiągnięty.

bachus   23 #13 05.06.2013 19:50

@Vanshei: pamiętam, jak na studiach miałem zajęcia z budowania systemów z dr inż. Kazimierzem Chorosiem - człowiek wyjątkowo wymagający, ale mądra głowa - szczególnie zwracał uwagę na 'usability' obecnie budowanych systemów i porównywał obecnie budowane potworki do starych, wygodnych DOSowych programów, pisanych przez jedną osobę - gdzie księgowa mogła wrzucić nowy rekord do bazy w 15sekund, zamiast 3 minuty z 14-stoma kliknięcami myszką i zatwierdzaniem "ar-ju-siur-det-ar-ju-siur?"

Over   9 #14 05.06.2013 19:52

@bachus
Ale za to strona Alior synca https://online.sync.pl/ib/login.html jest jak najbardziej poprawna politycznie jest ok jest czytelna wszystko wiadomo co i jak.
tak samo jak http://www.bzwbk.pl/ i oby tak zostało jak jest obecnie ;)

bachus   23 #15 05.06.2013 19:54

@Over: oj, mało poprawna... nie ma pana w rurkach, albo chociaż pani z kubeczkiem kawy ze St4rbucks

denesmet   4 #16 05.06.2013 19:54

Oprocentowanie eKonta od wielu już lat to 0%.

bachus   23 #17 05.06.2013 19:58

@denesmet: oszczędnościowe chyba miało nawet 4.6% w dobrych czasach, później powoli obniżano (to też jeden z elementów manipulacji klientami: przykładowo lepiej podnieść opłaty za usługę 4 razy po 9.9zł w ciągu 2 latch, niż jeden raz o 30zł).

wajdzik   6 #18 05.06.2013 20:17

@bachus: Nie wiem czemu miałbyś iść po starego CRT, albo zmieniać na 16 kolorów, chociaż pewnie nawiązujesz do tego, że pisałem o korzystaniu z paska przewijania. No cóż dla osób korzystających z PCtów zostaje tylko pasek przewijania (lub naciśnięcie środkowego przycisku myszy), ale na laptopach, tabletach i telefonach ten efekt będzie można zobaczyć bez żadnej kombinacji.

Czy taki afekt powinien się podobać? Nie mnie to oceniać.
Czy mi się podoba? Szału nie ma, ale uważam za interesujące.
Czy wolałem starą stronę? Łatwiej było wszystko znaleźć - więc Tak.

Wciąż czekam na dostęp do konta na nowych zasadach, bo tak naprawdę zmiana strony głównej banku to tylko kosmetyka która nie wpływa na korzystanie ze strony. Ważniejsze jest to z czego korzysta się na codzień czyli system transakcyjny który może być interesujący.

bachus   23 #19 05.06.2013 20:23

@wajdzik: no ja też czekam - niektórzy przebąkują, że jest dobrze: chętnie bym to zobaczył.

adrian1877   3 #20 05.06.2013 20:24

Super wpis. Zgadzam się z autorem. Na siłę wciskają ich zdaniem lepsze i funkcjonalniejsze strony. Nie inaczej jest w przypadku Alior Syncu. Jedna wielka reklama się robi z tego banku na ich stronie.

kkarpieszuk   6 #21 05.06.2013 20:27

czemu goldenline jest podlinowany pod grono?

kaluzaaa   5 #22 05.06.2013 20:30

co do @ w haśle to w jednej z aplikacji z serii LoB miałem problem bo ktoś sobie napisał budowę coonectionstringa prosot z pól i się ładnie rozjeżdżało. Chyba był to oracle. Składania była taka jak pamiętam USER/PASSWORD@HOST.

bachus   23 #23 05.06.2013 20:31

@kkarpieszuk: mea culpa; co innego myślałem, co innego place wpisały w bloga. Poprawione, dzięki za spostrzegawczość!

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #24 05.06.2013 20:34

Tyle bzdur w jednym wpisie - szok.

Vanshei   16 #25 05.06.2013 20:36

też uciekam do Synka bo w BGż kolejny raz podnoszą opłaty za karty konto i wsio inne a jak zakładałem w 2009 to było tylko 2 zyle za karte i nic więcej :/
I tak długo dawałem się doić al weź zmieniaj konto co podwyżkę opłat..
A i BGż też ma w miarę normalną stronę przynajmniej tą do logowania na konto ebgz :)

bachus   23 #26 05.06.2013 20:44

@blind-oln: zapraszam więc do dyskusji :-)

squeet   13 #27 05.06.2013 20:54

oh lord... względy bezpieczeństwa... nie, jeszcze nie doszło do mnie to i cała reszta...

macierzx   2 #28 05.06.2013 21:06

Z mBanku przysłali mi e-mail o treści:

"Witaj,
gratulujemy! Dołączyłeś do grona osób, które wkrótce zobaczą mBank w nowej odsłonie.
Zyskasz tym samym możliwość korzystania z wyjątkowych funkcjonalności.

Już niedługo przekażemy Ci informację o możliwości zalogowania się do nowego serwisu transakcyjnego. Wydaję mi się na e-maila albo zadzwonią i wtedy będę się mógł zalogować?

blind-oln   8 #29 05.06.2013 21:21

@bachus
Zaczynając od początku:

"a forum do dzisiaj cierpi na chronicze awarie w postaci znikania niewygodnych wątków."

Ekhm. Korzystam z konta w mBanku od lat. Aktywnie uczestniczę w życiu forum i jeszcze nie widziałem, gdy jakiś wątek zniknął z powodu krytyki mBanku. Ba, forum mBanku jest chyba największym skupiskiem negatywnych, często kłamliwych informacji na temat mBanku i nikt ich nie usuwa. Forum mBanku jest istnym ewenementem jeśli chodzi o polską bankowość. Jest to równocześnie największa zaleta serwisu informacyjnego mBanku. Przedstawianie go w złym świetle jest jakimś nieporozumieniem.

Dalej narzekasz na wygląd serwisu transakcyjnego. Że niby obrazek pana w kapeluszu Ci przeszkadza. No naprawdę? To jest zarzut w stronę serwisu informacyjnego? Że masz uprzedzenia do "hipsterów"?

Zgodzę się, że obecny serwis informacyjny jest zupełnie nieczytelny i przebajerowany. Intuicyjność strony głównej to totalna porażka. Tylko strony głównej. Forum zostało przebudowane i jest o wiele czytelniejsze. Nawigowanie po ofercie także nie sprawia problemu. Mam nawet wrażenie, że jest trochę lepiej niż było wcześniej.

Dalej zarzucasz bankowi, dwie rzeczy: brak znaków specjalnych w haśle i brak dostępu do nowego serwisu transakcyjnego. Z pierwszym się zgodzę. Sam miałem hasło ze znakami specjalnymi, bo chciałem by było maksymalnie bezpieczne. Bardzo nie podoba mi się to, że musiałem zmienić hasło i to na mniej bezpieczne. Tutaj totalna porażka ze strony mBanku. Z drugim zarzutem zgodzić się jednak nie mogę. Jakbyś trochę wcześniej (miesiąc?) zainteresował się nową ofertą mBanku, to już teraz miałbyś dostęp do nowego serwisu transakcyjnego, tak jak m.in. ja. Od dawien dawna wiadomo, że dostęp do serwisu transakcyjnego najpierw dostaną osoby, które wcześniej wyraziły taką chęć. Jak rozumiem, ma to pozwolić na ostateczne doszlifowanie serwisu zanim zostaną do niego przerzucone miliony klientów. Nie mnie informacja o zapisach była doskonale znana i nie nie wiem jak można tutaj mieć zarzuty wobec banku. Że co? Że trzyma się ustaleń?

Teraz słów kilka o serwisie transakcyjnym z którego nie miałeś okazji jeszcze korzystać. Niektórzy porównują go do serwisu Alior Synca. Moim zdaniem jest to największa bzdura jaką można powiedzieć. Może pod względem zastosowanych technologi (ajax, html5) serwisy są podobne. Jednak pod względem komfortu obsługi i oferowanych możliwości jest to niebo a ziemia. Oczywiście na plus dla mBanku. Jakbym miał opisać serwis transakcyjny jednym słowem to bym napisał: świetny. Początkowo miałem wiele obaw, bo bardzo lubiłem stary serwis transakcyjny mBanku i powątpiewałem, czy można zrobić coś lepszego. Ba, posiadając doświadczenia z beznadziejnym tworem od Synca, miałem nadzieję, że mBank za bardzo swojego serwisu nie spieprzy. Teraz, po dwóch dniach używania nowego serwisu, nie wyobrażam sobie powrotu do starego. Chyba wszystko zostało poprawione, od robienia przelewów, przez przeglądanie historii, po składanie wniosków. Tak naprawdę to w komentarzu jest za mało miejsca by wypisać wszystkie zalety nowego serwisu transakcyjnego. Wszystkie rozwiązania jak menadżer finansów czy książka odbiorców są bardzo proste i wygodne w użytkowaniu. Nigdy nie przepadałem za menadżerami finansowymi, ale ten w wykonaniu mBanku jest świetny.

Jakbym miał na coś narzekać w nowym mBanku to zdecydowanie będzie to oferta i wygląd kart. Oferta dla zwykłych zjadaczy chleba jest po prostu średnia. Jest taka sama jak przed wprowadzeniem nowego mBanku. Mi odpowiada, ale nie każdy ma takie wymagania jak ja. Oprocentowanie depozytów to porażka. Do oferty mBanku dołączyły konta dla bardziej zamożnych klientów, które są oczywistym wstępem do integracji mBanku i Multibanku.

Na razie to tyle. Można by długo pisać, ale i tak mało kto będzie to czytać. :)

przemor25   14 #31 05.06.2013 21:43

Jako że nowa strona wystartowała to już mogę sobie pozwolić na krytykę. Jakiś rok temu zaproszono mnie do udziału w testach nowej odsłony mBanku. I widzę, że jajogłowe dekle odpowiedzialne za usability nowego mBanku nie wzięli sobie do serca moich sugestii. Właściwie to można uznać, że w zupie mają wszelką krytykę, nawet tą konstruktywną, i zrobili wszystko, żeby stary klient mBanku zacznie się zastanawiać nad konkurencją. I te wszystkie badania opinii publicznej, oczywiście tajne, to pic na wodę i fotomontaż, bo tak czy siak nowa, debilna odsłona mBanku stałaby się faktem. I okazuje się, że nasi wielcy specjaliści od usability interface to też tępe dekle (to nie do Ciebie, Kate :P ) nie rozumiejące, że interfejs dla gimbazy to zła droga.

Samurai   17 #32 05.06.2013 21:43

Największym absurdem i głupotą w nowej odsłonie mBanku jest możliwość połączenia konta bankowego z Facebookiem. Co za debil takie coś wymyślił?! Kto przy zdrowych zmysłach skusi się na taką synchronizację kont?

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #33 05.06.2013 21:54

@Samurai
Wiesz w ogóle na czym ta synchronizacja z Facebookiem w nowym mBanku polega?

Mifczu   12 #34 05.06.2013 21:55

Dostałem dostęp do nowej wersji mBanku i uważam, że to krok w świetną stronę. Takie wielkie zmiany zawsze ciągną za sobą wielki chaos i problemy przy wdrażaniu. Pomimo kilku gaf jak ta z hasłem to uważam, że podeszli do sprawy dość profesjonalnie. Zrobili sporą kampanię reklamową jeszcze przed by przygotować ludzi. Zrobili filmiki instruktażowe a w samym systemie jest dużo opisów i pomocy. Aby zrobić podstawowe rzeczy nie ma najmniejszego problemy bo jest naprawdę intuicyjnie.

Sama strona mBanku u mnie już budzi mieszane uczucia. Bo o ile poprzednia nie zachwycała nawigacyjnie to obecna wersja nie rozwiązuje tego problemu. Najdziwniejsze są linki w stopce które się przełączają więc jak ci mogło to co chciałeś kliknąć to musisz poczekać chwilę aż przestawi się ponownie na tą opcję co chciałeś.

Mimo wszystko daleki jestem od krytyki bo widziałem dużo gorsze wdrożenia. Tu zrobiono naprawdę wiele by użytkownik nie poczuł się zagubiony.

bachus   23 #35 05.06.2013 22:04

@blind-oln: postaram się wyszukać, z czym był problem z forum mbanku i o jakie wątki mi chodzi, wrócę do tematu.Co do wyglądu: dokładnie tak jak napisałem, to moja subiektywna ocena. Wstępnie serwis mnie wyglądem odrzuca. Jednemu się bedzie podobać, drugiemu (czyli mnie) - nie bardzo; najzwyczajniej nie bawi mnie nowa forma serwisu i reklam, no ale znając życie - ktoś to przeanalizował a moja osoba jest w mniejszości, nie jestem grupą docelową.
Co do dostępu do serwisu:
* złożyłem wniosek o korzystanie z nowego systemu,
* po kilku godzinach status wniosnku: "Proces zakończony pozytywnie." / "Stopień rozpatrzenia wniosku 100%", "Opis statusu: Proces został zakończony."
* próbuję się logować: wszystko niby okay, tylko hasło zbyt skomplikowane dla nowego systemu: zmieniam hasło,
* po zmianie hasła nie mogę się już logować do nowego systemu.
Czy to jest poważne?
Co do samego panelu użytkownika nie mogę się wypowiedzieć, nie mam do tego dostępu...
p.s. pisz, pisz - ja czytam, jeśli ktoś mądrze gada i ma ciekawe argumenty! :-)

Autor edytował komentarz.
Samurai   17 #36 05.06.2013 22:06

@blind-oln
Wiem na czym to polega (czytałem info na stronie) i dalej uważam, że możliwość synchronizacji konta bankowego ze stroną, która z danym bankiem nie ma nic wspólnego jest głupotą. Nawet jeśli ma to służyć ułatwieniu dokonywania przelewów.

bachus   23 #37 05.06.2013 22:10

@Samurai: szukają ułatwienia dla ludzi, ale dziwne połączenie... Kiedyś wymyślono DNS (żeby nie trzeba było pamiętać adresu IP), później wymyślono, że wystarczy znać adres email skojarzony z paypalem, teraz konto FB...

blind-oln   8 #38 05.06.2013 22:30

@bachus
O dziwo to jest poważne. Złożyłeś wniosek o dostęp do nowego serwisu i wniosek został rozpatrzony pozytywnie. mBank podjął decyzje, że dostaniesz dostęp do nowego serwisu przed klientami, którzy takiego wniosku nie wystosowały. Nikt jednak nie pisał, że natychmiastowo. :)

Z tego co piszą mRadni to do piątku mają dostać dostęp wszyscy, którzy złożyli wnioski przed startem mBanku. Ogólnie niby chodzi o wydajność całego serwisu, bo o ile serwery są w stanie obsługiwać na co dzień kilka milionów klientów, to nie wytrzymałyby naporu wszystkich na raz. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdy każdy chce się zalogować, by zobaczyć jak wygląda nowy serwis, a serwery nie wytrzymują i jest jedna wielka klapa. Łatwiej wystartować nowy bank jak Alior Sync, który początkowo nie ma takiej masy klientów, niż przeprowadzić natychmiastową migrację milionów klientów. Rozwiązanie ogólnie wydaje się całkiem sensowne.

Osobiście ciekaw jestem jak wygląda realizacja przelewu na Facebook czy numer telefonu. Z poziomu serwisu transakcyjnego wygląda to na bardzo proste. W serwisie transakcyjnym jest taka jakby książka kontaktów. Oprócz numeru konta można dodać numer telefonu czy konto na Facebooku. Kontakty można dodawać do ulubionych i wtedy w zakładce "przelewy" obok imienia i nazwiska mamy przyciski z nazwą konta, przycisk Facebook i przycisk z numerem telefonu. Wykonanie przelewu na Facebooka czy telefon jest więc równie proste, a nawet prostsze niż na konto.

W samym serwisie transakcyjnym jest też coś takiego mGra czyli gra/tutorial nowego serwisu, który pozwala łatwo ogarnąć co gdzie i jak. Także ustawienia konta są bardzo intuicyjne. Najlepszą rzeczą w nowym serwisie jest jednak historia transakcji. W jednej historii wyświetlane mogą być transakcje ze wszystkich kont i kart kredytowych. Transakcje można kategoryzować (można dodawać własne kategorie) i oznaczać jako nieistotne. Takie transakcje nie są potem uwzględniane w analizie i mogą nie być wyświetlane w historii. Taka kategoryzacja może następować automatycznie na podstawie zdefiniowanych reguł (robi się to bardzo prosto). Można też zmieniać (również automatycznie) opisy transakcji. Np. "TESCO OLSZTYN KASA 147" może być automatycznie zmieniane na "Zakupy w Tesco". Do każdej transakcji można dodać tagi i komentarze. Kategorie, tagi i opisy służą m.in. do filtrowania historii i analizy wydatków. Ogólnie coś naprawdę świetnego. Dla samej tej historii warto się przesiąść na nowy serwis transakcyjny, a takich ułatwień jest więcej. :)

@Samurai
Aha, czyli nie bo nie. :)

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #39 05.06.2013 22:37

Jak dla mnie za pstrokato a nowy interfejs jest bardziej zawiły niż stary. Wcześniej wszytko było dostępne z jednego ekranu a teraz jest ich kilka. Spodziewałem się uproszczenia interfejsu a nie jego skomplikowania.

Samurai   17 #40 05.06.2013 22:38

@bachus
Rozumiem, że ma to ułatwić robienie przelewów itd., ale dalej nie podoba mi się takie rozwiązanie. Bank powinien być bankiem i nie powinien synchronizować się z jakimś tam portalem społecznościowym. Jest to moja subiektywna opinia, tak jak twój wpis :)

Co do samych zmian w mBanku to jestem nastawiony pozytywnie (oprócz tej jednej) i czekam na rozpatrzenie wniosku o dostęp do nowej wersji portalu.

Autor edytował komentarz.
bachus   23 #41 05.06.2013 22:39

@Samurai: cięzko mi się wypowiedzieć, gdyż:
a) nie mam dostępu do nowego systemu,
b) nie istnieję (według niektórych firm i rekrtuterów), bo nie mam konta na FB.

blind-oln   8 #42 05.06.2013 22:44

mBank nie synchronizuje się z Facebookiem, tylko umożliwia dodanie kontaktu z Facebooka do listy odbiorców, bądź dodanie konta na Facebooku do już istniejącego odbiorcy. Nie robi się to jednak automatycznie, a bank do Facebooka danych nie wysyła. Nie wiem więc gdzie tu tak strasznie brzmiąca synchronizacja konta bankowego z Facebookiem. Zwykły FUD.

bachus   23 #43 05.06.2013 22:48

@blind-oln:
Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

Samurai   17 #44 05.06.2013 23:00

@bachus
Czekam na część drugą :)

@blind-oln
Podejrzewam, że z czasem mBank wszystkich użytkowników "poprosi" o migrację na nowy system, a wtedy może (nie musi) zacznie się wysyłanie lipnych informacji na temat wykonywania przelewów np. że za prąd w Tauronie można płacić teraz przez FB. Dalej powiesz, że to FUD?

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #45 05.06.2013 23:05

@Samurai
Twoje podejrzenia to jedno, a rzeczywistość to drugie. Póki rzeczywistość nie będzie pokrywać się z Twoimi podejrzeniami, to pisanie o swoich podejrzeniach jak o aktualnej rzeczywistości będę nazywać sianiem FUDu.

Póki co połączenie swojego konta bankowego w jakikolwiek sposób z Facebookiem jest całkowicie dobrowolne i może zostać w każdej chwili wyłączone. Nic nie wskazuje na to, by taka sytuacja miała ulec zmianie w najbliższej przyszłości.

  #46 05.06.2013 23:12

@Samurai integracja z Facebookiem niedługo posłuży pewnie do tego co w Aliorze: http://www.dobreprogramy.pl/Alior-Bank-sprawdzi-kto-jest-pracowity,Aktualnosc,39... - jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze :)

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #47 05.06.2013 23:14

A koty knują by przejąć władzę nad światem. ~~

Samurai   17 #48 05.06.2013 23:33

@gowain
I właśnie to mnie przeraża :/ Dla mnie bank ma być bankiem, instytucją, w której przetrzymuje moje pieniądze. A nie instytucją, która chce mnie inwigilować ;/

@blind-oln
"Co mi daje synchronizacja z FaceBookiem?
->otrzymywanie atrakcyjnych ofert zakupowych na Facebooka"

Informacja ze strony mBanku. Na co mi takie oferty i czego mają się tyczyć? Jeśli ofert mBanku to mój mail (jak i numer telefonu) mają w systemie i wiedzą jak się ze mną skontaktować.

Autor edytował komentarz.
bachus   23 #49 05.06.2013 23:33

@blind-oln: knują, knują!

Samurai   17 #50 05.06.2013 23:34

@bachus
I tu się mylisz ;p One nie knują, one już to wiedzą :P

  #51 05.06.2013 23:42

To Pinki i jego kumpel Mózg, Mózg, Mózg, Mózg :)

bachus   23 #52 05.06.2013 23:46

@Samurai: koty to stworzenia szatana

blind-oln   8 #53 05.06.2013 23:49

@Samurai
Ta cała synchronizacja z Facebookiem jest w mBanku podzielona na trzy moduły, które można w dowolnej chwili włączyć lub wyłączyć. Jednym z tych modułów są mOKAZJE, które są aplikacją na Facebooka, a które pozwalają właśnie na otrzymywanie ofert zakupowych. Nie trzeba jednak tego modułu włączać by korzystać z przelewów na Facebooka i na odwrót. mOKAZJE są też dostępne w serwisie transakcyjnym nawet bez łączenia swojego konta z Facebookiem, ale z tego co zauważyłem, to jest tam ich mniej.

bachus   23 #54 05.06.2013 23:52

@blind-oln: ja jestem trochę zdziwiony, że mBank zainwestował w Pana Pająka (Spidera i jego bloga szczerze nie trawię).

Samurai   17 #55 05.06.2013 23:57

@bachus
Dlatego wiedzą jak zdobyć świat :P

@blind-oln
Dalej uważam, że jest to głupia opcja i bank powinien zostać przy swojej branży a nie łączyć/synchronizować się z portalem społecznościowym (jakimkolwiek)!

blind-oln   8 #56 06.06.2013 00:04

@Samurai
Dalej uważam, że nie podałeś żadnego argumentu dlaczego bank nie powinien dawać klientom dobrowolnej możliwości takiego połączenia w zakresie wybranym przez klienta. Dlaczego bank nie powinien mi umożliwiać połączenia kontaktu z kontaktem na Facebooku? Co w tym takiego złego, że bank daje mi taką możliwość i pozostawia wolny wybór? Przecież Tobie nikt nie każe z tej opcji korzystać.

Autor edytował komentarz.
bachus   23 #57 06.06.2013 00:05

@blind-oln: bo jest w tym sporo manipulacji: przeglądałem jakieś konkursy i dają możliwość logowania tylko przez FB, aby udzielić odpowiedzi.

blind-oln   8 #58 06.06.2013 00:11

Jeśli chodzi o takie konkursy to okej, też jestem zdania, że wymuszanie logowania się przez Facebooka, szczególnie przez takie instytucje jak banki czy urzędy, jest co najmniej nie na miejscu. Tutaj jest jednak zupełnie inna sytuacja. Tutaj bank daje użytkownikowi wolną rękę, do niczego nie zmusza. Daje tylko dodatkową możliwość i związaną z nią dodatkową funkcjonalność.

Autor edytował komentarz.
  #59 06.06.2013 00:11

@blind-oln wyobraź sobie, że Twój znajomy ma też konto w mBanku - łączy konto mBanku z kontem w Facebooku. Zaznacza Ciebie jako kontakt, przyporządkowuje Ci numer konta. Tak o to bez Twojej wiedzy bank wie, jaki dokładnie masz profil na Facebooku, ba! Może mieć nawet dostęp do wielu Twoich informacji, chociaż nie wyraziłeś na to zgody - rozumiesz już zagrożenie, czy nadal będziesz się upierał, że go nie ma? Społeczność to bardzo wrażliwy temat.

Samurai   17 #60 06.06.2013 00:14

@blind-oln
W żadnym momencie nie pisałem, że mBank kogoś zmusza do takiej synchronizacji. Jak sam zauważyłeś jest to opcja dobrowolna. Jednak się powtórzę, bank nie powinien oferować opcji integracji/synchronizacji z żadnym portalem społecznościowym. Co będzie jak np. NK i Twiter, albo inny portal będzie chciał tego samego? Do tego uważam, że może dojść do dużej ilości nadużyć. Z twoich wypowiedzi wnioskuje, że masz konto na FB i wiesz, że jan.kowalski i jan.kowalski.1 to różni użytkownicy. I podejrzewam, że pojawi się mnóstwo fałszywych maili z informacją do dokonania zapłaty przez FB.

blind-oln   8 #61 06.06.2013 00:17

@gowain
Żeby bank "wiedział" coś na temat moich znajomych, nawet jeśli przydzielę do nich numer konta, to musiałby mieć pozwolenie owych znajomych na przetwarzanie ich danych osobowych. Bez tego bank nie może w żaden sposób wykorzystać danych zawartych w książce kontaktów. Nie widzę w tym większego zagrożenia niż synchronizowanie moich kontaktów z poczty Google z kontaktami w telefonie. Wszak tam też mam kontakt z imienia i nazwiska, z adresem e-mail i numerem telefonu, a wszystko przechowywane na serwerze Google.

@Samurai
Nie ma czegoś takiego jak mail z prośbą o dokonanie zapłaty przez Facebooka, bo to nie działa w tą stronę, tylko w drugą. Ja mogę co najwyżej wysłać swoje pieniądze komuś z Facebooka. Nie mogę mu wysłać prośby o zapłacenie mi jakiejś kwoty przez Facebooka. Jeśli się pomylę i wyślę do jan.kowalski1 (co jest niemożliwe, bo musiałbym mieć go w swoich znajomych), to jan.kowalski1 raczej się tylko ucieszy z darmowych pieniędzy. :)

Autor edytował komentarz.
  #62 06.06.2013 00:19

@blind-oln jeżeli Twój znajomy przypisał Twój kontakt do numeru konta to bank już przetwarza Twoje dane czy się na to zgadzasz czy nie. To jest właśnie to zagrożenie, ze strony portali społecznościowych.

blind-oln   8 #63 06.06.2013 00:22

@gowain
Bank nie może tych informacji w żaden sposób wykorzystać. Nawet do swoich celów. Nie przetwarza więc. Te dane są zapisane w jego bazie, ale nie są przetwarzane. Aby były, to znajomy musiałby udzielić zgody i sam je bankowi podać.

Autor edytował komentarz.
  #64 06.06.2013 00:26

@blind-oln mam wrażenie, że próbujesz przedstawić banki jako nieskazitelne, postępujące z najwyższą etyką... banki nieraz pokazały, że z etyką to mają mało wspólnego...

  #65 06.06.2013 00:27

Po za tym, czy przypadkiem przy zakładaniu konta w mbanku (gdziekolwiek) nie masz obowiązku zaznaczenia, że bank będzie wykorzystywał Twoje dane, tylko na własny użytek?...

Autor edytował komentarz.
Samurai   17 #66 06.06.2013 00:28

@blind-oln
Niestety bredzisz głupoty :/ Mam konto na FB, na dane nieprawdziwe i w kolumnie "Osoby, które możesz znać" pojawiają mi się osoby, których na oczy nie wdziałem i ich nie znam tylko dlatego, że mój znajomy, który akurat zna dane mojego konta jest moim znajomym i je zna. A ty w takim przypadku dostaniesz maila z banku albo innej instytucji z jakąś tam ofertą gdzie nawet maila nie dawałeś. Chwile się zastanowisz jak do Ciebie dotarli, a tu mała niespodzianka, że przez FB. I dlatego żaden bank nie powinien dawać takiej opcji :/

blind-oln   8 #67 06.06.2013 00:30

Nie próbuję przestawiać jako nieskazitelne. Banki jednak obowiązuje polskie prawo. Żaden bank nie narazi się na ogromne sankcje tylko dlatego, by wysłać reklamę do mojego znajomego bez jego wiedzy i zgody. Nie boisz się, że twój dostawca poczty e-mail raptem zacznie rozsyłać spam do ludzi z twojej listy kontaktów? Albo twój operator telefonii komórkowej zacznie wydzwaniać z reklamami do osób do których dzwoniłeś? To dlaczego bank miałby to robić względem osób, do których wykonuję przelew? Poza tym jak robisz przelew to zazwyczaj podajesz imię i nazwisko adresata, a czasami i adres. To już jest więcej informacji, niż dostaje z tego Facebooka.

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #68 06.06.2013 00:31

@Samurai
Piszesz bzdury. Tyle Ci powiem. Wymyślasz sytuacje, które nie mają miejsca. Bank poznaje moją listę znajomych, ale nie staje się automatycznie znajomym moich znajomych. Nie ma więc dostępu do informacji, których owi znajomi nie udostępnili publicznie w tym adresu e-mail, numeru telefon itp.

Autor edytował komentarz.
bachus   23 #69 06.06.2013 00:32

@Samurai: no mi głównie też chodzi o granie na naiwności ludzi... Ja rozumiem, jak ciągle w sieci są jakieś konkursy ("Dodaj nas do znajomych, a dostaniesz bilet na wycieczkę do Radomia"), ale bank to troszkę inna kategoria... Zobaczymy, jak to się rozwinie - wstępnie trudno się o tym wypowiadać, ja i tak mam problem z głowy (nie mam konta na FB).
Inna sprawa - więcej luzu, zobaczymy co z tego będzie - jeszcze nie tak dawno ludzie psioczyli na samochody ("kuń wystarczy"), czy sedes ("kto to widział sr4ć w domu"). Takie czasy, że musi być mutliFBokalnie.

Autor edytował komentarz.
  #70 06.06.2013 00:37

@blind-oln na poczcie email, na telefonie nie mam zdeponowanych pieniędzy. Bank zna moje oszczędności, bank wie gdzie robię przelewy, bank wie gdzie płacę kartą, dodajmy do tego profil społecznościowy i mamy ciekawy zbiór danych, który pozwala połączyć te wszystkie zależności i przewidzieć kolejne. Wyobraź sobie na przykład - czysto hipotetyczna, trochę absurdalna sytuacja, ale gdzieś tam w przyszłości możliwa. Na Twojej ścianie, na facebooku zaczynają się pojawiać informacje, że nie lubisz pracy, w której jesteś, że źle Ci idzie, że chyba się zwolnisz - w tym samym czasie idziesz do banku po kredyt... bank odmawia, gdyż z analizy zebranych danych wynika, że możesz niedługo nie pracować, a tym samym, możesz mieć problem ze spłacaniem rat - możliwe? A no możliwe.

Czy po kryzysie, który wywołały agencje ratingowe do spółki z bankami cokolwiek się bankom stało? Gdzie wtedy było prawo? Czy choćby nie tak dawne opcje kredytowe, na których popłynęła masa firm - gdzie było prawo? Za bardzo idealizujesz rzeczywistość.

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #71 06.06.2013 00:39

@gowain

"Po za tym, czy przypadkiem przy zakładaniu konta w mbanku (gdziekolwiek) nie masz obowiązku zaznaczenia, że bank będzie wykorzystywał Twoje dane, tylko na własny użytek?..."

Moich danych. Nie danych moich znajomych. Informacje zawarte w kontaktach są już danymi osobowymi konkretnych osób, które nie udzielały bankowi zgody na ich przetwarzanie. Bank może przetwarzać moje imię, nazwisko, adres, numer telefonu itd. Moje.

"Na Twojej ścianie, na facebooku zaczynają się pojawiać informacje, że nie lubisz pracy, w której jesteś, że źle Ci idzie, że chyba się zwolnisz - w tym samym czasie idziesz do banku po kredyt... bank odmawia, gdyż z analizy zebranych danych wynika, że możesz niedługo nie pracować, a tym samym, możesz mieć problem ze spłacaniem rat - możliwe? A no możliwe. "

Na mojej. Liczę się z takim czymś i sam podejmuję wybór. Nie wiem dlaczego się tak bardzo o mnie martwisz, że aż chcesz mi czegoś zabraniać.

Autor edytował komentarz.
  #72 06.06.2013 00:40

@blind-oln ale ja mam na myśli (chociaż fakt, nie wspomniałem o tym) sytuację gdzie jest dwóch użytkowników mBanku - jeden połączył konto z FB, drugi nie. Obaj zaznaczyli przy zakładaniu konta przetwarzanie danych. I co teraz?

blind-oln   8 #73 06.06.2013 00:42

I co teraz? Nic! Bo bank może przetwarzać moje dane, ale nie może przetwarzać danych z mojej książki adresowej. Nawet jeśli podam tam konto na Facebooku mojego znajomego, to bank nie może tego sobie połączyć z moim znajomym, który takich informacji bankowi nie udzielił.

Samurai   17 #74 06.06.2013 00:47

@blind-oln
To ty chyba jednak nie masz konta na FB :/ O moim koncie na FB wiedzą tylko osoby, którym powiedziałem o nim osobiście (a jest to niewielka grupka) a co wejdę na FB to w tabeli "Osoby, które możesz znać" mam inny zestaw ludzi, których niby mogę znać, a ich nie znam i na oczy nie wdziałem!! Więc gdzie tu "wymyślona sytuacja"? Do tego pomyśl nad sytuacją, o której pisze @gowain.

Dodatkowo ostatnio w mailach tych spamowych jest informacja, że mój mail był dostępny na otwartej liście maili, albo coś w ten deseń (nie wiem co to znaczy) i jeżeli nie chcę dostawać takich maili mam się wypisać z listy klikając na dany link, a maila nigdzie nie podałem. Co powstrzyma FB od wysyłania takich maili?

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #75 06.06.2013 00:51

Facebook podpowiada Ci osoby, które znają Twoi znajomi, albo które są zapisane w tej samej grupie co Ty np. w szkole itp. Nie rozumiem jednak co ma to podpowiadanie do faktycznej listy znajomych i pobierania jej przez bank. Nie rozumiem do czego zmierzasz.

Samurai   17 #76 06.06.2013 01:01

@blind-oln
Zmierzam do tego, że osoba, której w ogóle nie znam (bo jest znajomym znajomego) a jest w tej "tabeli" może dostać ofertę, której nie chce dostać!! Jej mail (po przez moje konto) dostanie się w magiczny sposób do "jakiejś" tam bazy danych, do której niby się zapisał/a i będzie dostawała spam. Do tego dojdzie jakaś niejawna wymiana informacji miedzy bankiem a portalem społecznościowym i koniec ;/ I jak udowodnisz, że to nie miało miejsca?

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #77 06.06.2013 01:08

@Samurai
Zauważ, że nawet Ty nie możesz zobaczyć adresu e-mail takiej osoby, dopóki nie dodasz jej do znajomych. Nawet jak dodasz taką osobę do znajomych i widzisz jej adres e-mail to bank go nie widzi. Bank widzi tylko Twoją listę znajomych, ale nie staje się automatycznie znajomym Twoich znajomych i nie ma dostępu do informacji, które oni udostępniają Tobie. No chyba, ze taka osoba udostępnia swój e-mail publicznie wszystkim, ale wtedy nie potrzeba do tego żadnych magicznych sztuczek.

Nie chce mi się wierzyć, ze bank będzie rozsyłał spam do osób z mojej książki kontaktów. :)

EDIT:

Z innej beczki. Przetestowałem przelew na telefon komórkowy. Ogólnie działanie jest proste. Po wysłaniu pieniędzy na dany numer telefonu przychodzi SMS z linkiem, który jest aktywny przez 15 dni. Pod wejściu na stronę pod linkiem proszeni jesteśmy o numer konta i wciskamy przycisk odbierz i tyle. Nadawca pieniędzy otrzymuje wiadomość, który adresat odbierze pieniądze.

Autor edytował komentarz.
  #78 06.06.2013 01:33

Myślę nad zmianą na Alior Sync. Patrząc na ich ofertę i tabele porównawczą z mBankiem/ING cud, miód... jakie są haczyki?

  #79 06.06.2013 08:54

-
Też kiedyś interesowałem się ofertą mBanku, tak że nawet podałem im swoje dane osobowe, jednak ostatecznie do zfinalizowania umowy o prowadzenie konta nie doszło.
Po około 10 latach z banku przyszło podpieczentowane przez ważne persony ponaglenie o zapłatę za prowadzenie konta.
Po rozmowie z rzeczowym konsultantem ostatecznie stanęło na tym, że faktycznie konto jest nieużywane i nieaktywne. Jedyną rzeczą jaką w tym przypadku należało zrobić, to wg. konsultanta aktywować to konto, aby je następnie zamknąć.
Niestety nie zamierzałem aktywować konta, żeby mi potem nie mówili, że jednak użytkowałem w/w konto.
Skończyło się na interwencji prawnika, bo slyszałem przypadki, że ludzie, którzy sami załatwiali takie sprawy, bez pomocy prawnika byli dalej nękani kopertami z monitami.

stasinek   12 #80 06.06.2013 09:40

"Kosmos. Dla mnie wygodniejsze jest hasło typu D0p@2013, niż ZyrafyWchodzaDoSzafy2013."
Dla łamacza haseł również ;)

Zmienili dizajn i dokonali zmian celowo - to ma być "poważna" platforma sprzedażowa w naszym regionie, platforma dla firm a nie! miejsce do wystawiania dupnych przedmiocików! ludzi którym sie nudzi! Przestań tam wchodzić wogóle bo siejesz defetyzm, zobaczysz jak wkrótce allegro opanuje świat ;) Czy Ty wiesz że grupa allegro to nie tylko polska, to mega firma z obrotami w miliardach, a Ty malutka mróweczka, siedź cicho i nie dyskutuj, istnieje tablica.pl(grupa allegro) która ma kusić byciem darmowym i ma wypychać motłoch! a pozostawić na allegro dla "profesjonalistów". Zrozumiano :E

podobnie mBank

to już nie jest bank dla Ciebie!
przenieś konto bo utrudniasz prowadzenie biznesu. To bank w którym nawet małpa ma zrobić przelew, a dizajn ma uśmiechami przyciagać uśmiech klienta, Ludzi skłonnych do łykania promocji, konkursów, kredytów. Ty smutny piesek tam nie pasujesz to sie nie dziw że cie bank nie chce wpuścić! Kapisz? Byłeś kiedyś na poważnej imprezie? - pewnie nie bo cie na bramce nie puścili. ha ha ha ;) No to teraz wiesz że do banku też nie pasujesz.

A tak poważniej, żartuje sobie z ciebie,
Nie, nie jesteś hejterem, na allegro również nie wchodze tak jak dawniej
Mniej sprzedaje to i mniej kupuje i mam czas na ważniejsze sprawy. to zgadzam się z Twoim wpisem i poszukiwaniami przyczyn dla zmian.
Również nie rozumiem. Problem dotyczy wielu firm i dziedzin życia, akcje giełda, pompowanie balona, presja... Muse - Animals (Competition Winner Video) http://www.youtube.com/watch?v=tFG_5PBl2K8

Skoro bank sie zmienia to zrób to samo, zmień bank. Proste.(jeśli nie masz kredytu)
Poszukaj konkurencji, jak znajdziesz to daj znak bo od pól roku powinienem zmienić swój na coś innego i nie wiem...ciekawe czy jest w necie jakiś rzetelny test, recki porównawcze?
Dzieki za wpis.


blind-oln
"Nie chce mi się wierzyć" bo jesteś nygus

Autor edytował komentarz.
budda86   9 #81 06.06.2013 09:56

@stasinek
"Dla łamacza haseł również ;) "
Słyszałeś kiedyś, żeby ktoś łamał hasło do banku bruteforcem?

bachus   23 #82 06.06.2013 10:00

@stasinek: powinieneś pisać bloga, chętnie bym czytał Twoje teksty... język cięty w stylu Urbana, zrobisz karierę! :-)
@budda86: ja słyszałem emacsem przez sendmail.

Autor edytował komentarz.
Mifczu   12 #83 06.06.2013 11:26

@stasinek
"Dla łamacza haseł również ;) "

Nie do końca. W mBanku po 3 (albo 10 nie pamiętam dokładnie) blokowany jest dostęp przez Internet do konta. Więc długość hasła i jego skomplikowanie nie ma tak wielkiego znaczenia. Ważne by hasło nie było powiązane z nami w prosty sposób czyli imię, nazwisko, daty narodzin swoje, dzieci itp Bo to można po prostu zgadnąć w tym limicie prób przy odrobicie szczęścia.

Dodatkowo nawet gdyby ktoś zgadł nasze hasło wcześniej musi znać nr identyfikacyjny :) dodatkowo jak ma obie te rzeczy to niewiele zrobi bez kodów jednorazowych. Można w mBanku ustawić powiadomienia o logowaniach i nieudanych próbach co pozwoli nam odpowiednio zareagować.

Więc większe szanse, że damy się nabrać na fałszywy link w e-mailu albo zainstalujemy jakieś g*wno które po prostu podszyje się pod bank gdzie sam podasz wszystkie dane ładnie i potwierdzisz obcy przelew myśląc, że płacisz za prąd.

Autor edytował komentarz.
kwpolska   7 #84 06.06.2013 17:18

@bachus
> wstępie nie chce i się z tym walczyć (jestem poza PL).

to czemu nie założysz konta w banku w kraju gdzie jesteś?

bachus   23 #85 06.06.2013 17:49

@kwpolska: kto powiedział, że nie mam konta w innym banku? :-) Potrzebuję konto bankowe w Polsce.

Jim1961   7 #86 06.06.2013 18:10

@gowain,Samurai
odnośnie powyższej polemiki: czasem nie warto uświadamiać; gościu ma "ślepy" w nicku :D