Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O dyskietce słów kilka

Z Wikipedii:

dysk wymienny, przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności, umożliwiający zarówno odczyt jak i zapis danych.

Mały rozmiar i niska cena - od czasów ich wynalezienia w 1971 roku miliony użytkowników pecetów chcąc nie chcąc pokochało dyskietki. Nośnik danych, który potrafił zmieścić aż 800 stron maszynopisu zasypywał szuflady, regały i biurka ówczesnych informatyków. Nic dziwnego, w czasach gdy cały system operacyjny można było umieścić na kilku dyskietkach, a dyski twarde osiągały zawrotne pojemności kilkunastu (rzadko kilkuset) megabajtów, były one wręcz idealne. Dopiero, gdy pojawiły się płyty CD ich przydatność zaczęła być kwestionowana.

reklama

Pierwszą firmą, która chciała zakończyć ich żywot, był Apple. W 1998 roku usunął on stację dyskietek ze swoich komputerów, posługując się prostymi argumentami: mała pojemność, duża awaryjność, mało wygodne w przechowywaniu - po prostu nie znajdowano dla nich zastosowania w XXI wieku.

Microsoft wydał ostatni system operacyjny na dyskietkach w roku 1995 - był to Windows 95. Kompletny zestaw instalacyjny składał się z 15 dyskietek (poniżej wersja rosyjska): - oczywiście była także wersja na CD.

Gdy pojawił się kolejny system - Windows 98, użytkownicy przestali być już dręczeni dyskietkami instalacyjnymi - wystarczyła jedna płyta CD. Jednak do naprawy systemu nadal należało posiadać dyskietkę, do resetowania hasła potrzebna była dyskietka, do przeniesienia danych nadal pozostała dyskietka (czy istniały wtedy pendrive'y?). Nawet Windows XP w wyjątkowych przypadkach wymagał dyskietki - gdy potrzebował sterowników do dysków SATA czy do resetowania hasła.

Gdzie obecnie można zobaczyć dyskietki w użyciu?
- W firmach posiadających sprzęt z najwyższej półki (np. ZUS )
- W szkołach o profilu informatycznym (bo przecież DOS to podstawa programowa)
- W starszych pecetach
- Oraz w systemie Windows Vista i 7 i w najnowszym Office 2010 (screenshot poniżej).

Na koniec pytanie - czym można lepiej zobrazować współcześnie polecenie "Zapisz" niż ikoną dyskietki? Spotkałem się już z kilkoma osób, które nie miały zielonego pojęcia, co to za dziwna ikonka obok polecenia zapisu.

Dziękuję za uwagę. 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze