Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Elementary? A może: ExclusiveOS ?

Trochę narzekania.
Moja przygoda z Ubuntu skończyła się dość szybko. Po przerobieniu kilkunastu poradników, wywiesiłem białą flagę i poddałem się. Jednocześnie godząc się z myślą że mój modem nie raczy współpracować z systemem od Canonical. Romans z Mintem trwał, jak na moją tolerancje wątrobową systemów opartych o jądro Linux, dość długo a zakończył się pewnego pięknego popołudnia gdy zszedł po kilku głębszych ingerencjach w plikach systemowych. A szkoda.

Hejterzy czasem się przydają

Do ElementaryOS podszedłem bez jakichkolwiek uprzedzeń. Na jego trop wpadłem całkiem przypadkowo na którymś z portali komputerowych. Głównym powodem dla którego postanowiłem go wypróbować był komentarz:

„Złodzieje zrzynają interfejs z MacOS! Niech wymyślą coś własnego! - Anonimowy Hejter”

Osobiście uważam interfejs OS X za jedno z najlepiej zaprojektowanych środowisk komputerowych. Zachęcony faktem istnienia darmowego systemu, „mocno zainspirowanego” produktem Apple, wyruszyłem w internet poszukując niezapomnianej przygody.

Zabawę czas zacząć

Jak się okazało obraz ISO systemu „waży” niespełna 650 mb. Proces instalacji pozwolę sobie nie opisywać gdyż niespecjalnie różni się on od tego z Ubuntu. Co zastajemy po instalacji? Czysty system bez żadnych „niezbędnych” programów typu GIMP czy LibreOffice. Według mnie ich brak jest na jak najbardziej na plus, od początku decydujemy co chcemy zainstalować. Automatycznie unikamy sytuacji gdzie po instalacji systemu trzeba kilka aplikacji dać do odstrzału. System jest prosty w obsłudze i szybki w działaniu. Dobry początek. ;) Warto dodać że do dyspozycji oddane jest centrum oprogramowania przez co Elementary jest bliżej do systemu wyklinaj niż „wklep w konsole”. Co zdecydowanie podnosi jego rangę.

KDE? GNOME? Dziękuje, postoje!

Patrząc na interfejs ElementaryOS, pierwsze co można spostrzec to minimalizm który na swój sposób jest sam w sobie elegancki. Każdy jego element ma swoje miejsce i całość jest stosownie poukładana. Z podobnym minimalizmem spotkałem się w przy okazji testowania OpenSUSE z GNOME 3 lecz tamten „nie smakował” tak jak ten z Elementary. Co prawda znowu mamy okna bez przycisku minimalizacji, brak reakcji na klikniecie prawym przyciskiem myszy na pulpit oraz założenie że pulpit ma służyć do wyświetlania ładnej tapety a nie do trzymania ikon - do tego ostatniego służy Pantheon Dock. Rozwiązanie podobne do tego znanego z systemu operacyjnego Apple. Na wszystkie wstępne bolączki systemu rozwiązanie znajduje się stosunkowo szybko, minuta albo dwie wystarczą. ;) Generalnie szybko idzie się odnaleźć w systemie.

Nie można również zapomnieć o tym że otrzymujemy do dyspozycji Pantheon Docka, element mocno przypominający Dock'a znanego z OS X. Czy to w przypadku systemu Apple czy ElementaryOS, korzystanie z tego elementu interfejsu jest bardzo wygodne oraz „sympatyczne”. Animacje skaczących ikonek przy uruchomieniu aplikacji czy chmurkowata animacja usunięcia ikonki – patrzy się na to z czystą przyjemnością. ;D

Kolejnym elementem wartym uwagi jest Pantheon Files. Przypadł mi on szczególnie do gustu za sprawą możliwości tworzenia kart w oknie, tak jak w przeglądarce internetowej. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić miejsce na pulpicie. Między kartami można się bardzo wygodnie i łatwo przełączać dzięki czemu szybko można dość do wniosku że w systemie będziemy używać tylko jednego okienka. ;)

Dash jak i całe Unity w Ubuntu jest moim zdaniem średnio wygodne. Tak samo jak rozwiązanie z GNOME 3.

W Elementary zastaniemy rozwiązanie podobne lecz moim zdaniem, zdecydowanie lepsze i bardziej przemyślane. Moim zdaniem, menu nie odstaje tak jak Dash w Ubuntu ani nie jest „drugim światem” jak w GNOME3 czy też ModernUI w nowym Windowsie. Menu świetnie wkomponowuje się w całą resztę.

Na koniec

Oczywiście można napisać że ElementaryOS nie wnosi nic nowego czego by nie było w innych systemach z rodziny Linuks. Jednak warto zaznaczyć że to w szczegółach jest pies pogrzebany. Dzięki odpowiednim zabiegom i szlifom pewnych elementów Luna jest systemem posiadającym "charakter". Widać że ktoś rzetelnie przemyślał to jak ma ten system prezentować. Obecnie dostępna jest tylko wersja beta co oznacza tylko jedno: warto czekać na finalne wydanie. Niestety twórcy podłapali słynny tekst Mr. Carmacka "Done When It's Done" więc o konkretnej dacie wydania finalnego, jak na razie, można zapomnieć. ;) 

linux

Komentarze

0 nowych
  #1 23.02.2013 17:58

Do autora, skąd Ty wziąłeś ten system nigdzie nie mogę ogarnąć obrazu ...

Imago   6 #2 23.02.2013 18:03

Cieszy rosnące zainteresowanie tym systemem wśród polskiej społeczności :)

Przy okazji zapraszam na łamy nieoficjalnego polskiego wortalu elementaryOS: http://elementarni.pl/ :)

  #3 23.02.2013 18:21

Z Ubuntu korzystam już ponad 3 lata i nie miałem większych problemów niespowodowanych moim zamiłowianiem do "grzebactwa". Unity początkowo wydawało się topornym, niestabilnym wymysłem facetów z Cannonical, ale wg mnie teraz zdaje egzamin. Nie mam problemów ze stabilnością, dock umieszczony po prawej stronie wydaje się być bardziej ergonomicznym na panoramicznych monitorach niż umieszczony poziomo, a całość systemu dobrze współgra. Testowałem elementaryOS kilkakrotnie, lecz wg mnie w tej chwili nie nadaje się on jeszcze do codziennego użytku, choć zapowiada się całkiem ciekawie. Osobiście polecam Ubuntu z Unity, z niecierpiliwością oczekuję popularyzację najnowszych wymysłów Cannonical - telefonów i tabletów z ich dziełem. Są szanse, że nie tylko Apple będzie zapewniało swoim użytkownikom jednolite środowisko pracy na różnych sprzętach swojej marki.

matiit   7 #4 23.02.2013 18:25

+to nie jest dock z OS X

Druedain   14 #5 23.02.2013 18:40

Trudno komentować wpis, w którym brak nazywania po imieniu co jest dobre w Elementary, a co złe w konkurencyjnych rozwiązaniach… Podoba Ci się system? Fajnie. Ale fajnie by było też, gdybyś trochę konkretów dodał. Żeby nie było, np. taki fragment:

„W Elementary zastaniemy rozwiązanie podobne lecz moim zdaniem, zdecydowanie lepsze i bardziej przemyślane. Moim zdaniem, menu nie odstaje tak jak Dash w Ubuntu ani nie jest „drugim światem” jak w GNOME3 czy też ModernUI w nowym Windowsie. Menu świetnie wkomponowuje się w całą resztę”

w żaden sposób nie tłumaczy czego Ci brak w rozwiązaniach konkurencyjnych, czym się pozytywnie wyróżnia rozwiązanie z Elementary.

biomen   8 #6 23.02.2013 18:59

@Imago
„Cieszy rosnące zainteresowanie tym systemem wśród polskiej społeczności :)

Przy okazji zapraszam na łamy nieoficjalnego polskiego wortalu elementaryOS: http://elementarni.pl/ :) ”

Dzięki za namiary. Na pewno obadam. ;)

@matiit
+to nie jest dock z OS X

Jeżeli podasz mi prawidłową nazwę tego Docka z Elementary (który Dockiem nie jest ;)) Chętnie poprawię wpis.

@Druedain
„ fajnie by było też, gdybyś trochę konkretów dodał. Żeby nie było, np. taki fragment:

„W Elementary zastaniemy rozwiązanie podobne lecz moim zdaniem, zdecydowanie lepsze i bardziej przemyślane. Moim zdaniem, menu nie odstaje tak jak Dash w Ubuntu ani nie jest „drugim światem” jak w GNOME3 czy też ModernUI w nowym Windowsie. Menu świetnie wkomponowuje się w całą resztę”

w żaden sposób nie tłumaczy czego Ci brak w rozwiązaniach konkurencyjnych, czym się pozytywnie wyróżnia rozwiązanie z Elementary. „

Czym wyróżnia się pozytywnie rozwiązanie z Elementary? Jest napisane: Menu świetnie się wkomponowuje. Widać spójność tego elementu zresztą systemu. Jedno(menu) do drugiego(reszta systemu) wizualnie pasuje. Kropka.

Co przeszkadza u konkurencji: MOIM ZDANIEM Dash w Ubuntu "odstaje" a Menu GNOME3 jest „drugim światem” - czymś jakby odrębnym. Dwa elementy systemu nie są połączone ze sobą w ciekawy sposób i nie tworzą przy tym spójnej całości. Serio nie wiem jak Ci to wytłumaczyć. :P

Poza tym porównanie jednego rozwiązania do drugiego: Kto jakie rozwiązanie preferuje, to już tylko i wyłącznie kwestia gustu a o tym się nie dyskutuje. ;)

Imago   6 #7 23.02.2013 19:02

"Jeżeli podasz mi prawidłową nazwę tego Docka z Elementary (który Dockiem nie jest ;)) Chętnie poprawię wpis."

Pantheon Dock - mały fork Planka (Plank + kilka usprawnień dodanych przez dev team elementaryOS), który z kolei jest następcą Docky'ego :P

skandyn   10 #8 23.02.2013 19:05

Mnie najbardziej zniechęca do tego systemu to, że najnowsza wersja jest tak długo robiona. Jakieś pół roku temu miała się ponoć już ukazać, a tu cichosza. Po prostu ktoś chce mieć już dobre i stabilne distro, a nie czekać nie wiadomo ile lat. Oczywiście jest tam jakaś wcześniejsza wersja, ale chyba to nic ciekawego. Poza tym nie wspomniano tu o interfejsie Cinnamon, który moim zdaniem biję na głowę Elementary.

Pozdrawiam.

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #9 23.02.2013 19:07

„Czym wyróżnia się pozytywnie rozwiązanie z Elementary? Jest napisane: Menu świetnie się wkomponowuje. Widać spójność tego elementu zresztą systemu. Jedno(menu) do drugiego(reszta systemu) wizualnie pasuje. Kropka.”

„Kto jakie rozwiązanie preferuje, to już tylko i wyłącznie kwestia gustu a o tym się nie dyskutuje”

Sam sobie zaprzeczasz, wystarczyłoby zostawić to ostatnie zdanie i nie było by wątpliwości, bo równie dobrze można by napisać „Według mnie Ubuntu jest lepsze, bo dziś jest sobota” ;) .

@skandyn
Chyba tym się cechuje plan wydawniczy produktów zespołów stawiających na stabilności, że nie wypuszcza się rozwiązania, kiedy wybija godzina zero, tylko kiedy faktycznie produkt jest gotowy :P . Nie napisano o wielu rzeczach, które przez wielu ludzi są uznawane za lepsze (i nie zawsze jest to tylko kwestia gustu). Nie bardzo w sumie rozumiem jaki był cel powstania tego wpisu (nie oznacza to, że wątpię w jego istnienie – póki co nie powodów do wątpliwości).

Autor edytował komentarz.
Imago   6 #10 23.02.2013 19:13

@skandyn

"Mnie najbardziej zniechęca do tego systemu to, że najnowsza wersja jest tak długo robiona. "

Twórcy chcą możliwie jak najlepiej dopracować środowisko i aplikacje.

"ktoś chce mieć już dobre i stabilne distro"

i właśnie dlatego trzeba czekać :P

"Poza tym nie wspomniano tu o interfejsie Cinnamon, który moim zdaniem biję na głowę Elementary. "

Kwestia gustu. Dla mnie z kolei Cinnamon w jakiejkolwiek skórce jest po prostu brzydki. Opcji konfiguracyjnych jest owszem więcej - ale nie zapominajmy, że póki co Pantheon się rozwija do pierwszej stabilnej wersji. Cinnamon jest już "na rynku" jakiś czas ;)

Druedain   14 #11 23.02.2013 19:16

@Imago
Od czasu ostatnich Twoich wpisów doczekał się Elementary ujednolicenia wyglądu aplikacji spoza projektu, np. rzeczy pisanych w Qt?

Imago   6 #12 23.02.2013 19:19

@Druedain

Z aplikacjami Qt nie jest już tak źle, chociaż nadal widać, że są z innego "rezerwatu" :P W każdym razie wszystko idzie w dobrą stronę :)

biomen   8 #13 23.02.2013 19:26

@Imago
" Pantheon Dock - mały fork Planka (Plank + kilka usprawnień dodanych przez dev team elementaryOS), który z kolei jest następcą Docky'ego :P „

Poprawię przy wolnej chwili. Dzięki ;)

@Druedain
„Sam sobie zaprzeczasz, wystarczyłoby zostawić to ostatnie zdanie i nie było by wątpliwości, bo równie dobrze można by napisać „Według mnie Ubuntu jest lepsze, bo dziś jest sobota” ;) „

Jak już to wyrażam swoją subiektywną opinię (ba w pokojowy sposób który stara się nikogo nie obrażać :D ) z którą zgadzać się nie musisz ;) Wyrażanie opinii to nie dyskusja, tak? ;>

pawelllek   6 #14 23.02.2013 19:54

Doczepie się do wpisu:
"Kolejnym elementem wartym uwagi jest Pantheon Files. Przypadł mi on szczególnie do gustu za sprawą możliwości tworzenia kart w oknie, tak jak w przeglądarce internetowej. "

Rozumiem że porównujesz menadżera plików z jakimś z Windowsa? Bo przecież zarówno Nautilius z Gnome oraz Dolphin z KDE takie usprawnienia mają od dawna.

biomen   8 #15 23.02.2013 19:58

@pawelllek
"Rozumiem że porównujesz menadżera plików z jakimś z Windowsa? Bo przecież zarówno Nautilius z Gnome oraz Dolphin z KDE takie usprawnienia mają od dawna."

Pisząc np: szczególnie posmakowały mi jabłka. Czy w tym zdaniu widzisz porównanie smaku truskawek do jabłek? Widzisz, bo ja nie. ;)

Soren   8 #16 23.02.2013 20:22

Nie wiem jak wam ale mnie nie bawi moda na idiotoodporne systemy dla newbie okrojone z wszelkich średnio zaawansowanych wzwyż narzędzi.

Pyoter   2 #17 23.02.2013 20:37

@skandyn
To mnie właśnie przyciąga do eOS. Twórcy nie trzymają się kalendarza, tylko chcą wydać dobre i dopracowane distro. To nie Apple, czy MS z miliardowymi budżetami, ani Canonical z bogatym właścicielem, żeby narzucić sobie datę i się jej trzymać... a po premierze i tak wiem co jest wydawane.
Używam bety już dość długi i jest ciut bardziej ociężała niż dzienne buildy z września. Ale i tak jest znakomicie w porównaniu do Ubuntu na Compizie.
Podoba mi się prostota i szybkość, ale martwi mnie to, że developerzy czasem zbaczają z kursu pracując na dodatkowymi aplikacjami, a potem je porzucają. Tak było z Postlerem i Dexterem i kilkoma projektami porzuconymi już w "zarodku". Jednak cierpliwie czekam i używam pierwszej bety :)

kuba144   5 #18 23.02.2013 20:41

Z elementary korzystam już ok. pół roku i jestem bardzo zadowolony. Pamiętajcie, że jest to nadal BETA, o czym może świadczyć sypiący się menedżer plików. Ja natomiast dorzucam do kotła używając Compiza. Pantheon ma kilka braków z Compiza, których nie mogę przeżyć. Aplikacje GTK się świetnie integrują, co do QT to mam tylko Yakuake i też jest ok (patrząc na okno konfiguracji)

Podoba mi się wygląd elementary w przeciwieństwie do innych środowisk. O KDE już kiedyś pisałem w komentarzach i nie chce mi się wchodzić w dyskuję Z _lucasem i spółką. Korzystałem pół roku i ostatecznie nie mogłem znieść tego wszechobecnego nieładu i tej przezroczystości wepchniętej gdzie się da ;) Unity i Gnome 3 też do mnie nie przemawiały (z tego drugiego korzystałem zaledwie kilka dni). Potem przez dłuższy czas zatrzymałem się na Archu + XFCE z jakimś panelem typu Tint2 (nie mogę sobie przypomnieć), żeby stwierdzić, że ostatecznie wolę coś bardziej klikalnego.

Frankfurterium   10 #19 23.02.2013 20:50

@kuba144
"nie mogłem znieść tego wszechobecnego nieładu i tej przezroczystości wepchniętej gdzie się da ;)"

Wszyscy razem z tobą płaczemy z powodu tego, że przez pół roku nie chciałeś/nie potrafiłeś przestawić jednej opcji w jednym menu.

kuba144   5 #20 23.02.2013 21:05

Tego nie przestawisz jedną opcją i tak jak mówiłem nie chcę wchodzić w dyskusję ;) Po drugie byś się zdziwił ile motywów przejrzałem. Ostatecznie Hycons http://gomezhyuuga.deviantart.com/art/Hycons-snap-14-07-11-169638293 + N7 http://islingt0ner.deviantart.com/art/N-7-Theme-Pack-211477869 + jakiś odpowiedni motyw plazmy (tego już nie chce mi się szukać) było czymś co ratowało dla mnie te środowisko.

Chyba, że w KDE 4.7+ bo gdzieś tam skończyłem pojawiła się jakaś magiczna jedna opcja, o której nie wiem.

Imago   6 #21 23.02.2013 21:28

@kuba144 - czego konkretnie Ci brakowało z Compiza w Gali? Może coś zaradzimy :)

Druedain   14 #22 23.02.2013 21:33

@kuba144
Ja na pewno nie będę w dyskusję wchodzić, bo w tym momencie mam po prostu wrażenie jakbyśmy używali dwóch różnych projektów, które przypadkiem nazywają się KDE.

Frankfurterium   10 #23 23.02.2013 21:56

Możesz dowolnie zmodyfikować każdy aspekt domyślnych i ściągniętych stylów. W tym wypadku:
Ustawienia -> Wygląd przestrzeni roboczej -> Motyw pulpitu -> Szczegóły -> Przezroczyste tło -> wybrana opcja (np. tekstura wyświetlana w miejsce przeźroczystości).

Autor edytował komentarz.
kuba144   5 #24 23.02.2013 22:01

@Imago
Jeżeli masz jakieś większe wpływy u developerów to mógłbyś podrzucić ;)

Najważniejsze przez co się kiszę z krową zwaną Compiz:
- stała ilość pulpitów. Miło mieć 2x2 i zawsze rozkładać wszystko w taki sam sposób. Zawsze wiem, że odtwarzacz będzie w lewym dolnym, IDE w prawym górnym, przeglądarka w lewym górnym itd.
- Expo. https://dl.dropbox.com/u/18780140/Zrzut%20ekranu%20z%202013-02-23%2021%3A38%3A20... To się wiąże z poprzednim niestety. Ogólnie mam wrażenie, że to co jest obecnie to takie upośledzone Mission Control z OSXa i ostatecznie twórcy do takie rozwiązania dążą :/
- Scale okien z możliwością FILTROWANIA. Świetnie, że zaimplementowali same expo ale jak ma się otwarych dużo okien i chce się przywrócić Chrome to wystarczy zacząć pisać "chr" i z 20 okien zostanie jedno
- Chciałbym przez przeciąganie oknem do krawędzi przejść z nim na drugi pulpit, a nie ułożyć go na pół ekranu tak jak jest obecnie.

Mniej ważne ale nadal by bolało po przejściu obecnie:
- tego nie ma Compiz, a miał za to uwaga (!) KDE! Czyli połączenie expo ze scale. Po włączeniu expo można jeszcze uruchomić scale. Widziałem to też w OSXie (http://blog.superuser.com/files/2011/05/Screen-shot-2011-05-10-at-5.20.41-PM.png)
- Alt-Tab jest ciekawie rozwiązany ale chyba wolę miniaturki na środku ekranu, a nie same ikonki na dole.
- Wyłączenie animacji okna dla Yakuake, może to już da się zrobić? Strasznie irytujące jak to obecnie wygląda
- Skrót do przerzucenia okna na drugi monitor. W Compizie mam jako Super+Tab, tylko średnio sobie radzi z zmaksymalizowanymi oknami z monitora o większej rozdzielczości
- Przywołanie okna pod kursor. Przydane rozwiązanie chociaż mógłbym się ew. obejść. Klikam super+z i okno podjezdza mi pod kursor.
- Animacja lampy dżina przy chowaniu okna do docka <3

Fajnie by było w końcu przejść na Galę, bo widzę, że jest lżejsza, płynniejsza i bardziej "zintegrowana" z systemem no ale jak na razie niestety nie biorę tego pod uwagę.

  #25 23.02.2013 22:06

W tym momencie używam elementary na swoim desktopie, ale do bycia w pełni użytecznym środowiskiem w moich oczach jeszcze sporo mu brakuje.

Większość z dostarczanych przez twórców aplikacji musiałem wymienić na jakieś normalne odpowiedniki, bo preinstalowane były zbyt minimalistyczne. Zostawiłem tylko Geary, Maye i Marlina (który teraz się nazywa Pantheon Files, tak jak Plank nazywa się Pantheon Dock, małe wtf ;))

  #26 23.02.2013 22:13

Aha, jak już tu jestem to muszę o coś zapytać. Czy macie możliwość w najnowszej Lunie zapisać autoryzacje do Gnome-Keyring tak żeby nie trzeba było wpisywać hasła za każdym logowaniem?

Frankfurterium   10 #27 23.02.2013 22:43

"Wyłączenie animacji okna dla Yakuake, może to już da się zrobić? Strasznie irytujące jak to obecnie wygląda"

Konfiguracja -> Okno -> Rozmiar i animacja -> Czas trwania do oporu w lewo.

KotletBanan   5 #28 23.02.2013 22:57

Co ma przedstawiać ten screen z maksymalizacją z menu kontekstowego? xD

kuba144   5 #29 23.02.2013 23:04

@Frankfurterium
Chodzi mi właśnie w drugą stronę. Żeby zostawić animację wysuwania, a wyłączyć tą z Gali

biomen   8 #30 23.02.2013 23:28

@KotletBanan
"Co ma przedstawiać ten screen z maksymalizacją z menu kontekstowego? xD"

Generalnie to... Menu kontekstowe wraz z opcją minimalizacji której przycisku nie znajdziemy obok przycisku zamknij, na pasku tytułu. Akurat tak się nieszczęśliwie trafiło że zaznaczona na screenie została opcja maksymalizacji. Ktoś patrzy wgl. na takie szczegóły? O.o

Scorpions.B REDAKCJA  23 #31 24.02.2013 01:06

Z czystym Gnome 3 się zgodzę, ale co Wy macie do Unity? ;(

Autor edytował komentarz.
$orn   7 #32 24.02.2013 07:03

Używam bety EOS od dłuższego czasu. Faktycznie, szykuje się bardzo dobre distro.
Być, może pozwolę zainstalować sobie w domu.

Niestety. Zbyt długo czeka się na kolejne wersje systemu i przyznam, że mnie to mocno denerwuje.

Cały czas czekam na wydanie Stabilnego Debiana :)

n33trox   6 #33 24.02.2013 11:23

@Soren
A co w tym złego? Dzięki temu mogę używać Linuksa "po ludzku". Może nie chodzi to tak szybko, jak własnoręcznie skompilowane Gentoo, ale generalnie działa i nie trzeba przy tym specjalnie grzebać. Ja jestem za i kibicuję wszelkim systemom, które są przyjazne dla użytkownika.

Zawsze można doinstalować to, czego brakuje, poza tym zaawansowany użytkownik raczej sobie postawi Debiana, Slackware, Gentoo czy FreeBSD i sobie tam poradzi.

kozodoj   9 #34 24.02.2013 11:55

Pozostaje jeszcze uzyskać odpowiedź kto to jest "zaawansowany użytkownik"? Bo ja bym raczej zaawansowanie oceniał po wynikach pracy, a nie samym środowisku, w którym ta praca jest wykonywana... :)

Autor edytował komentarz.
Ave5   8 #35 24.02.2013 13:22

Czasem jest tak, że rzeczy przypadkowe powodują, że tok myślenia dryfuje mi w dziwne rejony. Tym razem zaciekawiło mnie niewielkie przejęzyczenie:

'Elementary jest bliżej do systemu wyklinaj niż „wklep w konsole”'

I doszedłem do pomysłu DresOS (system) / Głosu dzielni (program), gdzie wzorem Siri możnaby wrzeszczeć same przekleństwa, wyzwiska i nowomowę (+ew nazwy klubów piłkarskich z nimi) i mieć pod nie podpięte funkcje systemu. Np. 'Polonia konfidenci' otwierałoby domyślną przeglądarkę na stronie Legii :3

Autor edytował komentarz.
Sajbi   4 #36 24.02.2013 17:51

Prawie robi wielką różnicę, a skórka czy kilka patentów ala apple nigdy nie dorówna funkcjonalnością Apple ;] To tak jak z piwem z Tesco, wygląda i smakuje podobnie jak Karpackie a jednak dzieli je jakościowa przepaść....

Autor edytował komentarz.
  #37 24.02.2013 20:20

@Sajbi ty widzę jeszcze nieuświadomiony. Oczywiście że skórka i kilka programów Maca nie zastąpi, ale po pierwsze nikt nie zamierza emitować produktów Apple, Elementary jest próbą stworzenia pulpitu czerpiącego najlepsze cechy z OSXów.
Po drugie, programy w dowolnym Linuxie można zmienić w dowolnej warstwie systemu nie tracąc na spójności, zyskując funkcjonalność która śmiało może konkurować z komercyjnymi systemami. Dobrze skonfigurowany Linux jest jak garnitur szyty na miarę ;)

  #38 24.02.2013 22:23

wspomniałeś o wątrobie - szanuj ją i po prostu kup router w który wkładasz modem.
ceny już w okolicach 90 pln.
nie dość że oszczędzisz nerwy , wątrobę to działa Ci nie tylko na Twoim kompie, ale może i masz tableta, telefon, komputer siostry etc. Naprawdę szkoda wyważać otwarte drzwi...

$orn   7 #39 24.02.2013 23:53

Przyznam, że dużo bardziej zaciekawiło mnie JoliOs :)

hiropter   11 #40 25.02.2013 15:10

@Soren
Co ma przyjazne środowisko do stopnia wiedzy użytkownika go obsługującego? System na desktop powinien być szybki i jak najbardziej idioto odporny, a nie sypać się po byle aktualizacji...

wojtekadams   19 #41 25.02.2013 16:39

korzystam z eOS na swoim netbooku już jakiś czas (nawet pisałem o tym na blogu) i jestem bardzo z niego zadowolony - interfejs w sam raz nadaje się na małe ekrany.

icywind   8 #42 25.02.2013 19:02

Chociaż Elementary rzeczywiście z założenia ma przypominać OS X to gdyby słuchać hejterów wyszłoby, że nie wolno dać przycisku "zamknij" w lewym górnym rogu bo to zżynanie od apple natomiast w prawym górnym to zżynanie od MS ale niekonwencjonalne rozwiązania to zło, nie słuchanie userów i wymyślanie koła od nowa.
"Co zastajemy po instalacji? Czysty system bez żadnych „niezbędnych” programów typu GIMP czy LibreOffice. Według mnie ich brak jest na jak najbardziej na plus, od początku decydujemy co chcemy zainstalować. "
Więc zainstalowanie tego laikowi wiązałoby się z dodatkowym krokiem w postaci doinstalowania np. LibreOffice. Gimp jest często (przynajmniej przeze mnie) używanym programem i wolę, żeby był już po instalacji. Może jestem leniwy ale nie lubię pamiętać długiej listy rzeczy do doinstalowania (jak zawsze jest przy Windows), wolę już mieć kilka niepotrzebnych programów byle kilka z nich nie robiło tego samego.

Dock u dołu ekranu zupełnie mi się nie podoba, jeszcze bardziej ogranicza przestrzeń w pionie przy panoramicznych ekranach, wolę rozwiązanie z Gnome Shell albo nawet Unity. Ba, nawet pasek w Windows 7 u dołu mnie denerwuje :P


@Scorpions.B
"Z czystym Gnome 3 się zgodzę, ale co Wy macie do Unity? ;("
Czytałem twój wpis o zacinaniu się i ociężałości Gnome Shell i dalej uważam, że powinieneś go wypróbować na Fedorze albo Debianie bo miałem wrażenie, że mówimy o dwóch różnych środowiskach :P

Imago   6 #43 26.02.2013 14:26

@icywind

"Dock u dołu ekranu zupełnie mi się nie podoba, jeszcze bardziej ogranicza przestrzeń w pionie przy panoramicznych ekranach,"

Domyślnie po zmaksymalizowaniu okna dock się chowa pod dolną krawędź ekranu i wtedy mamy tylko Wingpanel u góry, który zabiera baaaaardzo niewiele miejsca :)

  #44 03.03.2013 15:12

650 mega bez GIMP i office? Co wlaściwie jest na tej płycie?