Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gdzie jest ten Windows XP?

Do zakończenia wsparcia Windows XP pozostał niespełna rok. Microsoft postanowił ostatecznie uśmiercić swój przeszło 12-letni system. Jak to możliwe że system którego dni są już policzone, według ankiet i sondaży, znajduje się na 20% komputerów?

Windows XP "rządzi"

Jednym z głównych powodów, moim zdaniem, dla którego dalej Windows XP zajmuje tak duży kawałek rynku są wymagania sprzętowe. Wbrew pozorom bardzo łatwo można się spotkać z komputerem który ma pod maską Pentium 4 z 2,4 Ghz na rdzeniu, 512Mb pamięci ram i z grafiką GeForcemFX 5200. Komputery o podobnej bądź trochę lepszej specyfikacji możemy znaleźć w szkołach, kafejkach internetowych bądź ośrodkach kultury czy to wiejskich czy miejskich. Harpaganami wydajności nie są też komputery pracujące w urzędach czy przychodniach. W szkołach po przeprowadzeniu inwentaryzacji szkoda wyrzucać sprawny sprzęt, bo a to można dać go do zwykłych sal do obsługi rzutnika bądź tablicy interaktywnej, a to można zorganizować dodatkową sale komputerową którą będzie się można pochwalić na ulotce promocyjnej szkoły. ;) W kafejkach czy ośrodkach kultury do przeglądania internetu też nie jest wymagany, przecież tysiąc i jeden bajerów z Windows 8. W urzędach czy przychodniach sprzęt który dawał radę 5 lat temu, dziś dalej sprawuje się dobrze. W końcu do obsługi pakietu biurowego czy też programu zarządzającego wizytami u lekarzy, kosmicznej wydajności nie trzeba. Takie właśnie „sytuacje” sprawiają że Windows XP dalej żyje i ma się dobrze. ;) Co więcej, oglądając telewizję publiczną w tle za miłą panią prowadzącą rozmowę w studiu można było dostrzec monitor na którym rzucał się w oczy ten oto obrazek:

Sytuacja ta świadczy tylko i wyłącznie o sile jaką ten system, w dalszym ciągu, posiada.

Zwycięskiego składu się nie zmienia

Idąc logiką osoby oszczędnej można stwierdzić że: skoro mój „komunijny” komputer dalej może pozwolić mi na przeglądanie internetu czy tez słuchanie muzyki/oglądanie filmów – to po co go zmieniać? Skoro Windows XP zaspokaja wszystkie moje potrzeby, to po co go zmieniać? Ba jeszcze w gierki przeglądarkowe sobie mogę pograć. W kwestii gier przeglądarkowych polecam od siebie: latające chomiki. ;) Wracając jednak do tematu: Moim zdaniem w takim schemacie myślenia nie ma grama głupoty. Przyglądając się sprawie bliżej można dość do wniosku że w takim postępowaniu jest jakiś sens i logika. Windows XP okupuje starsze komputery i dopóki te będą funkcjonować, system NT. 5.1 będzie trzymać się dobrze. ;)

Mamy olbrzymi potencjał... agresywnej ekspansji!

Rozwój popularności kolejnych systemów operacyjnych, opiera się przeważnie na rozprowadzaniu ich wraz z nowymi maszynami. Patrząc na sytuację rynkowa możemy dojść do wniosku że stare maszyny dalej są znaczącą siłą. Fakt wymierającą powoli ale to jest przeszło 20% Windowsów. Uważam też stworzenie systemu z małymi wymaganiami sprzętowymi byłby nie tylko uderzeniem w zdobycie tych 20% ale przyniosłoby wiele korzyści w przyszłości. Niech panowie z Redmond pomyślą o ewentualnym zarabianiu na oprogramowaniu a nie na sztucznym czasem nakręcaniu sprzedaży nowych komputerów. Dziwie się czemu nikt nie zagospodaruje takiego kawałka rynku. Myślę że wiele osób chciałoby tchnąć nowe życie w swoje stare przedpotopowe maszyny. ;)

 

windows hobby

Komentarze

0 nowych
KyRol   19 #1 13.05.2013 20:48

"Niech panowie z Redmond pomyślą o ewentualnym zarabianiu na oprogramowaniu a nie na sztucznym czasem nakręcaniu sprzedaży nowych komputerów"

Wygląda na to, że autor wpisu ewidentnie nie chce w przyszłości komputera z preinstalowaną windą. To, o czym piszesz uderza w interes OEMów. m$ przy produkcji Visty powiedział OEMom, że wszyscy zarobią na nowych komponentach i większej ilości pamięci RAM. Może i kariera Visty trwała krótko, ale siódemka wcale nie obniżyła wymagań... Teraz w dobie post-pc tym z Redmond tym bardziej się nie opłaca podnosić ręki na OEMy.

Do niektórych archaicznych komputerów można bez przeszkód ładować GNU/Linux. Trzeba wiedzieć, co się robi i jak tenże system działa. Dalsza obsługa i utrzymanie systemu nie jest szczególnie problematyczne. No chyba nie powiesz, że do w/w zastosowań taki system się nie nadaje? A jak ktoś się ewidentnie upiera na windę i połączenie do sieci, to kto wie czy bezpieczniejszym nie byłby 98 albo 2000...

Autor edytował komentarz.
4lpha   10 #2 13.05.2013 21:10

Odpowiedź jest jedna:
Xubuntu

@Kyrol
98 byłby bezpieczniejszy, bo już nikt tego nie atakuje.
Sprawdzałem! Można korzystać bez AV.

Autor edytował komentarz.
  #3 13.05.2013 21:18

Szkoda,że nie będę mógł korzystać z Windowsa XP. Legalnego systemu nie mam żeby wykupić Windows8 Pro

KyRol   19 #4 13.05.2013 21:28

@4alpha:

Tylko jest pewien szkopuł - żaden sensowny web-browser na tym 98 nie zadziała. Nie sprawdzisz rozkładu jazdy, nie zalogujesz się do banku. Ale gierki flashowe? kto wie, może tak.

Autor edytował komentarz.
  #5 13.05.2013 21:44

A od czego jest Opera i KernelEx?

biomen   8 #6 13.05.2013 22:29

@KyRol

" No chyba nie powiesz, że do w/w zastosowań taki system się nie nadaje? "

Czysto teoretycznie się z Tobą zgodzę bo myślę że taki system się nada, aczkolwiek w praktyce takiego rozwiązania JESZCZE nie testowałem więc trudno jest mi się wypowiedzieć w tej kwestii od strony praktycznej. :P

  #7 13.05.2013 22:39

100% ATMów jakie obsługuje pracuje pod XP'kiem,,, i z tego co wiem nie ma żadnych ruchów aby to zmienić,,,

bachus   23 #8 13.05.2013 23:16

Windows 7 na dobrą sprawę... ma podobne wymagania, jak Windows XP - mówię tu oczywiście o sprzęcie z 512MB i więcej RAM. Standardem jest raczej 1GB RAM (praktycznie każdy komputer z XP dobił do chociaż 768MB) , w firmach standardem jest 1.5-2GB
Upgrade do Vista nie miał najczęściej sensu, do Win7 zbyt drogo za licencję. Główny powód trzymania XP to kompatybliność ze starym opgrogramowaniem, w Win7 radzi sobie z tym XP mode (mam firmę, która ma główny program na 68 desktopach, gdzie każdy ma XP mode - chciałem im wrzucić TS, jednak wololeli drugie rozwiązanie...). Problem kolejny, Win8 nie ma XP mode. XP w przyszłym roku może rzeczywiście być problemem i nie chodzi nawet o aktualizacje, bo w niektórych firmach z odciętym internetem to nie jest aż taki priorytet; na siłę nawet Windows 2012 Essentials przyjmuje do domeny XP Prof (bez 'kontektora', tylko standardowe podłączenie do domeny), ale praktycznie Microsoft WPROST mówi, że w przyszłym roku utnie dla XP Office365.

xomo_pl   24 #9 13.05.2013 23:22

XP jest popularny choćby przez to, że dużo go w instytucjach publicznych jak szkoły czy różne urzędy, które "dostały" komputery z funduszy UE- tam bazą nawet jak była vista z rok na rynku nadał był Xp+ MSO2007.

Xp jest popularny bo... był najdłużej sprzedawanym OS przez MS, który nie miał następcy przez ponad 6 lat....

  #10 13.05.2013 23:37

Otóż to - dołączam się do tezy @zomo_prl - WinXP był najdłużej sprzedawany - to raz, a po drugie trafił na boom sprzedaży PC - prawie każdy w tamtym czasie kupował PC.

I do "bachusowego" spostrzeżenia też się przyłączam, Win7, Win8 mają bardzo niskie wymagania i wiele testów dowiodło, że radzą sobie bardzo dobrze na starszym sprzęcie. Pozostaje tylko sprawa, czy to nie sztuka dla sztuki. Sprzęty z XP niedługo będą się sypały i naturalnie zostanie wyparty przez inne wersje okienek.

bart86   10 #11 14.05.2013 00:07

autor wpisu ma swoje myślenie szkoda że nie ma to nic wspólnego z logiką i nowymi rozwiązaniami które wymagają zasobów, tak nowe technologie i rozwiązania wewnątrz systemu też wymagają lepszego sprzętu i nie mówię tu tylko o UI

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #12 14.05.2013 00:21

Nie pamiętam już kiedy dokładnie kupowałem mój komputer, ale chyba jakoś pod koniec 2003 roku. Maszyna miała na pokładzie 512 MB RAMu, procesor AMD Athlon XP 2500+ i kartę graficzną GeForce FX 5200. W międzyczasie w komputerze został wymieniony RAM na 1GB PDP Patriot i karta graficzna na GeForce 7600 GT, by można było pograć swobodnie w Counter-Strike: Source. Stary RAM i karta graficzna były sprawne, więc zostały odsprzedane dalej. Komputer obecnie pracuje bez zarzutu pod kontrolą systemu Windows XP. Korzysta z niego moja mama do przeglądania internetu (w tym YouTube) oraz rozmawiania przez Skype i Gadu-Gadu. Sprzęt w takich zastosowaniach sprawdza się doskonale. Niczego mu nie brakuje, chociaż Firefox z wersji na wersję uruchamia się coraz dłużej. Co jakiś czas przeprowadzana jest konserwacja i odkurzanie komputera. Dopóki całość działa bez zarzutu nikt nie widzi powodu by wymieniać komputer. Jedyny problem to powoli kończące się wsparcie dla Windowsa XP. Gdy to się stanie, na komputerze najprawdopodobniej zostanie zainstalowana dystrybucja GNU/Linux. Na pewno nikt w domu nie myśli by wyrzucać sprawny komputer spełniający swoje zadanie i kupować nowy tylko dlatego, że wsparcie dla Windowsa się kończy. Nawet jeśli padnie płyta główna czy procesor, to najprawdopodobniej zostanie wyciągnięta z piwnicy zapasowa, która niewiele różni się parametrami, a pochodzi z komputera rozebranego na części.

Autor edytował komentarz.
  #13 14.05.2013 00:29

@KyRol
Może normalnie nie działa ale z małą pomocą tego już tak:
http://kernelex.sourceforge.net/

Zresztą nie pierwszy raz już na DP ktoś o tym wspomina. Przy okazji – po screenach ze strony projektu widać, że główny programista tego jest Polakiem. ;)

chrome_9   5 #14 14.05.2013 08:52

W urzędach komputery oprogramowanie trzeba będzie zmienić. Powodem jest nie tylko śmierć XP ale przede wszystkim śmierć Office 2003. Sporo osób zapomina że pakiet ten kończy cykl życia w dniu końca wsparcia XP.

To koniec życia formatu 'doc' i przejście na 'docx'. To spore wyzwanie dla firm oraz szansa zarobku dla sektora IT. Migracja archiwalnych dokumentów, aktualizacja systemów raportowych które działają w firmach od wielu lat. Sporo zyskownych przetargów.

Dokumenty trzeba trzymać kilka lat w archiwach, bazach. A kończy się wsparcie dla jednego z najpopularniejszych formatów lat 90-tych i początku naszego wieku.

Autor edytował komentarz.
drobok   14 #15 14.05.2013 09:27

Ale po co komu migrować doce, jak office 2007+ obsługują również je :P

Axles   18 #16 14.05.2013 09:57

Z tymi docx to przesada, zresztą wkurza mnie ten format, bo LibreOffice nie radzi sobie z nim rewelacyjnie, zwłaszcza tabele, ale w końcu to format zamknięty.
Piszecie, że XPkowi kończy się wsparcie i trzeba będzie szukać zamiennika, ale co to tak na prawdę dla zwykłego użytkownika domowego oznacza brak wsparcia?

chrome_9   5 #17 14.05.2013 10:25

Axles
"ale co to tak na prawdę dla zwykłego użytkownika domowego oznacza brak wsparcia"

Dla użytkowników domowych niewiele. Tylko brak poprawek na ewentualne luki. A potencjalnie może kilka luk pojawić się zaraz po 8 kwietnia. Jak ktoś zna jakąś lukę to zamiast ją ujawnić teraz z pewnością poczeka do 9 kwietnia. Będzie miał pewność że luka nigdy nie zostanie poprawiona i będzie perfekcyjnym 0-day który można sprzedać.

Ale wątpię by ktoś używający XP przejmował się takimi sprawami. Często ludzie przez wiele lat nie pobierają aktualizacji bo mają pirata i blokują Windows Update.

Autor edytował komentarz.
bart86   10 #18 14.05.2013 11:03

jeden z powodów zmiany xp na nowszy to bezpieczeństwo ten system teraz to jest sito na wirusy a po zakończeniu wsparcia to już całkiem będzie tylko magnes na wirusy

  #19 14.05.2013 11:10

@bart86 na wirusy są antywirusy, które są cały czas wspierane i na które cały czas będą aktualizowany bazy, więc nie sądzę, żeby zwykły użytkownik, a nawet małe firmy miały się czego obawiać. W jednej, znajomej firmie używają Windowsa 98, bo na żadnym, innym nie pójdzie klucz sprzętowy do plotera, a wywalić 6000zł na nowy program mija się z celem.

mulp   4 #20 14.05.2013 11:19

Tylko stary sprzet to nie tylko "problem z wydajnoscia" ale rowniez z zuzyciem energii nowy sprzet ktory bedzie x razy szybszy od starego potrafi rowniez x razy mniej zrec pradu.

Darthnorbe   13 #21 14.05.2013 11:26

@chrome_9
"
Ale wątpię by ktoś używający XP przejmował się takimi sprawami. Często ludzie przez wiele lat nie pobierają aktualizacji bo mają pirata i blokują Windows Update. "

Haha dobre myslisz że ludzie kupią orgilanego windowsa xp za ponad 300 zł ? Jak promocje 8ki były po 100 coś. Czy myślisz że ktoś kupiłby 10 letniego forda za więcej niż nówkę? MS niech się puknie w łep jak myśli że za system bez wsparcia będzie kasował jak za nowość.

Autor edytował komentarz.
Chillout   8 #22 14.05.2013 11:49

I tutaj zostaje pole do popisu dla lekkich środowisk linuksa.
Ale jest tylko jeden szkopuł, ludzie nie wiedzą co to jest linuks.

Pozwolę sobie zacytować jednego pana z sondy z MaturaToBzdura.

- Reporter: Ile kosztuje linuks?
- Jakiś facet ok 30: Jak dobrze pamiętam, to jest bardzo drogi, kilka tysięcy.

I dlatego Windows Xp będzie jeszcze przez parę lat nieśmiertelny.

Autor edytował komentarz.
bart86   10 #23 14.05.2013 11:52

@gowain
skanujesz system codziennie?
na luki w systemie antywirus nie pomoże dopiero pełne skanowanie systemu przez program wykryje wirusy i je usunie, ciekawe co do czasu skanowania dysku taki wirus może zrobić złap na przykład taki który zaszyfruje dane i będzie żądał okupu albo takiego co wykrada hasła do banku życzę powodzenia
a niech ktoś ma jeszcze antywira typu avast to po pewnym krótkim czasie może mieć w systemie pełno wirusów których ten program nie wykryje
pamiętajmy że nie ma antywirusa, który ma 100% wykrywalności są takie co mają ponad 90% ale i są takie co maja 60% na luki w systemie i własny rozum żaden antywir nie pomoże

  #24 14.05.2013 12:12

@bart86 ale mówimy o zwykłych użytkownikach. Do tego każda próba uruchomienia przez wirusa pliku wykonywalnego skończy się alertem ze strony antywirusa. Jasne, że nic nie zastąpi rozumu, ale antywir może skutecznie pomóc.

@Darthnorbe ja się zastanawiam, gdzie Ty wyczytałeś w słowach chrome_9 zdanie o kupnie WinXP i kasowaniu za XP jak za nowość, bo ja jakoś nie widzę...

bart86   10 #25 14.05.2013 12:31

@gowain
tak ja mówię o zwykłych użytkownikach tak jak mój kumpel co ma xp i avasta i robi formata co 4-6 miesięcy bo ma wylęgarnie wirusów na kompie ;p
albo inny który mimo płatnej wersji AVG złapał wirusa który chciał okupu

"każda próba uruchomienia przez wirusa pliku wykonywalnego skończy się alertem ze strony antywirusa"
ta jasne w ten sposób to ludzie by wcale nie mieli wirusów nie potrzebne było by skanowanie i sygnaturki

Autor edytował komentarz.
Jusko   14 #26 14.05.2013 13:49

@Axles #16

Oznacza to taką sytuację, jaką w 2005/2006 miałem z Windows 98. Czyli:

- staniesz przed sytuacją, że luki bezpieczeństwa nie będą już łatane
- nie dostaniesz nowego flasha, javy, przeglądarki internetowej etc.
- będziesz musiał wyławiać archiwalne wersje programów przeznaczonych dla XP, bo o nowych zapomnij
- bezpieczeństwo systemu padnie na twarz, bo nie będziesz miał nowych aktualizacji programu antywirusowego
- nie będziesz mógł kupić nowego urządzenia typu skaner, drukarka, tablet (ten prawdziwy, czyli graficzny), karta graficzna itd - bo nie będzie już sterowników dla XP.

Ogólnie - jak bardzo chcesz zobaczyć dobitnie jak to wygląda, zainstaluj Windows 98 na maszynie wirtualnej i spróbuj doprowadzić do pełnej używalności, czego już się po prostu nie da.


Ogólnie nie rozumiem przyspawania do XP. System potrafi się zamulić, byle wirusisko potrafi go już rozłożyć, NTFS szybko się fragmentuje. Był dla niektórych fajnym systemem (choć nigdy go nie lubiłem i wolałem W98), ale to już 12 lat i trzeba dać mu umrzeć. Wyprowadzenie go na technologiczną prostą wymagałoby pewnie zbyt wielkiej reorganizacji systemu od strony kodu, a to się po prostu przecież nie opłaca, szczególnie, że MS poszedł dalej. Kto przeszedł wczesne Windows, bądź po prostu przeżył Windows 95/98/2000/Millenium ten wie, że po prostu tak bywa, był fajny system, ale jego czas minął.


PS: Ktoś wspominał KernelEX. Testowałem parokrotnie w bardzo mocnym stopniu. Coś tam pomaga, ale nie zatuszuje przepaści w kompatybilności z nowymi aplikacjami, jeśli ktoś na to liczy. O ile pozwoli uruchomić starsze wersje różnych aplikacji, tak przy Windows 98 jest już problem z Javą, Flashem i antywirusem - tego już KernelEX nie jest w stanie łyknąć póki co, choć to już bardziej kwestia starego systemu niż samej nakładki. Niemniej dzięki tej warstwie kompatybilności, możemy ze starej maszynki zrobić prosty terminal do przeglądania www, posłuchania muzyki, napisania czegoś i zainstalowania starszych wersji aplikacji które dla W98/2000 już nie były. Mam nadzieję, że autorowi nie znudzi się projekt - cudów się tu już nie zdziała niestety. Ogólnie KernelEX to fajna sprawa, bo to warstwa kompatybilności z Windows na Windows :-)

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #27 14.05.2013 15:54

Jak nie rozumiesz przyspawania do Windows XP to zainstaluj na 1GB RAMu i jednordzeniowym procesorze 1,8 GHz Windows 7. Uprzednio zakupione oczywiście za grube pieniądze.

gtriderxc   2 #28 14.05.2013 16:41

"Ostatnim updatem Window$a będzie Linux"

Sajbi   4 #29 14.05.2013 17:36

/offtop/@ blind-oln ja miałem co prawda 2GB ale DDR1, Pentium4 mPGA (bezHT i z ograniczoną szyną), Radeon 9800XT + dysk ata 2x40GB później 1xsata1.0 80GB i powiem jedno przesiadka z windows 2000 (oryginalnie zainstalowany na moim hp d330) na windows 2008 workstation była jednym z najlepszych posunięć a W7, piec też dawał rade...

Jusko   14 #30 14.05.2013 17:37

#blind-oln #27

Tylko dwa razy w życiu miałem oryginalny Windows i był to 98 oraz XP :-) Niestety do dziś zastanawiam się po co, skoro Windows nie używam nawet (tylko czasem instaluję, jeśli już naprawdę koniecznie musiałbym i nie ma wyjścia, ale tu też celuję w wersje 90 dniowe Windows 7/8 ze strony MS) :-) A że modernizacja wiąże się z kosztami to wiem, bo sam na siebie przecież zarabiać muszę :-)

Za każdym razem powtarzam, że po ubiciu Windows XP, jedynym ratunkiem dla takich sprzętów będzie albo update RAM pod nowe Windows, albo Linux. Prawda dla użytkowników starych sprzętów jest taka, że wraz z końcem Windows XP kończy się pewna era dla starszych komputerów. Ja zreflektowałem się rok temu i wymieniłem dopiero wtedy starego laptopa Compaq Evo N610c na coś bardziej obecnej generacji, bo po ubiciu XP wielu userów pozostanie na lodzie. Ale namawiam tu na Linuksa, bo na sprzęcie który wymieniłeś, pójdzie każda dzisiejsza dystrybucja (tym bardziej, jeśli nie będziesz się szarpał na kobyłki typu Ubuntu z Unity).

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #31 14.05.2013 18:22

To, że na tym komputerze będzie za rok stała jakaś dystrybucja spod znaku GNU/Linux, to już jest przesądzone. Wciąż jednak wiele osób ma takie stare komputery z zainstalowanym Windowsem XP, na którym nie pójdzie ani 7 ani tym bardziej 8-ka. Właściciele często nie mają świadomości, że istnieje nowsza wersja Windowsa, a co tym bardziej coś poza Windowsem. Nawet jakby chcieli zaktualizować Windowsa XP to się na takim sprzęcie nie da. Z drugiej strony takie osoby nawet nie zauważą, że wsparcie dla Windowsa XP zostało zakończone. Wiem, bo moja mama nawet nie wie, że używa czegoś takiego jak "Windows". Ona po prostu używa komputera i tyle. Jak jej zainstaluje Debiana z XFCE i pokażę gdzie jest ikonka Firefoksa to nie będzie jej robiło to żadnej różnicy. Założę się jednak, że jest wiele osób, którym nie ma kto zainstalować innego systemu i będą one używały XP, aż dopóki komputer się nie zepsuje ze starości.

  #32 14.05.2013 18:28

Kocham XP ,jest łatwy w obsłudze i w zw.z tym przyjazny dla osób starszych i nie wiem co zrobię,gdy on się skończy??? Nie umiem sie poruszać w Vista,czy Windows 7

Jusko   14 #33 14.05.2013 18:47

@blind-oln #31

Tak, to prawda. Znam użytkowników, którzy mają właśnie laptopy sprzed paru lat, na pokładzie tylko 1GB RAM. I to prawda, że niektórzy nie widzą nic w braku wsparcia (brak świadomości konsekwencji), bądź powstają pytania po co zmieniać coś w komputerze. No z nimi będzie troszeczkę problem, ale w pewnym momencie nie będą mieli wyboru i będą musieli coś z tym zrobić. Jeśli nikt im nie powie to może zorientują się sami, że zabraknie aktualizacji, a nowy Skype po ściągnięciu wywali, że obsługiwane są systemy od Visty do W8. Komputer oczywiście po 08.04.2014 nie wybuchnie, ale z czasem nie będzie można go już efektywnie wykorzystywać, a brak wsparcia oprogramowania antywirusowego dla XP jest naprawdę poważnym argumentem (choć znam również i takich, którzy mają triala AV przedawnionego od może 2 lat i ich to nie rusza, mimo że ich XP już świruje momentami i złapał Ukasha). No nie ma po prostu wyjścia taki użytkownik - musi pójść dalej w którąś stronę, od aktualizacji podzespołów po próby stawiania nowszego Win na obecnym sprzęcie, na Linuksie kończąc. Tym bardziej trzeba iść dalej, jeśli ktoś zamierza kupować dodatkowe peryferia. Mój brat uparcie tkwi przy XP i nie widzi powodów do zmian, ale to odbija się już teraz, gdyż zakupił pod Aero 2 modem mobilny i ma problem, bo nie pamiętam już dokładnie modelu, ale pod XP to sterowników już nie dostał - tylko od Visty w górę. I takie problemy będą się po zakończeniu wsparcia pojawiać na pęczki, przy czym jest tak już teraz. Samo to, że XP od dawna nie jest już sprzedawany w normalnym obrocie a od paru dobrych lat producenci laptopów nie robią już w znacznej większości sterowników do XP, daje do myślenia (ja dla swojego Lenovo też nie znalazłbym sterowników pod XP). Sumując - jak bardzo ktoś nie lubiłby XP, jego czas jest już policzony. Ja z kolei nie mogłem się rozstać z 98, ale po zakończeniu wsparcia 11.07.2006 nie dało się już używać systemu i wraz z nowym PC wtedy, jego czas się zwyczajnie skończył - rozumiem więc dylemat użytkowników.

@zdezorientowana #32

Nie masz innego wyjścia, jak tylko się nauczyć. Poza tym, można przełączyć interfejs na tryb klasyczny. Microsoft też nie pytał się przy wprowadzaniu Modern UI czy ktoś opanuje interfejs kafelkowy. Możesz używać XP po zakończeniu wsparcia dalej, nic nie stoi na przeszkodzie - ale o nowych antywirusach, programach, kodekach czy sterownikach, możesz już zapomnieć. Komputer w tym momencie stanie technologicznie kompletnie w miejscu. Niestety rozwój WWW, wraz z coraz nowszymi trikami przy budowaniu stron internetowych sprawi, że stara przeglądarka która zatrzyma się na poziomie kwietnia 2014 nie będzie w stanie wyświetlać poprawnie nowoczesnych witryn. To jest argument.

Autor edytował komentarz.
kwpolska   7 #34 14.05.2013 20:58

> system NT. 5.1 będzie trzymać się dobrze

http://blogs.msdn.com/b/oldnewthing/archive/2013/05/07/10416464.aspx

Scheiwar   9 #35 14.05.2013 22:07

http://imageshack.us/f/849/66759859.jpg/ Można sobie ustawić stare czcionki, styl klasyczny, klasyczne menu start, powyłączać różne usługi i jest prawie jak za dawnych dobrych czasów (na przykładzie visty). No ale zasobożerność i tak zawsze będzie większa.

przemor25   14 #36 14.05.2013 22:15

Windows XP - stary dziadek. Ale przy nim większość naszego społeczeństwa niejako się wychowała. Jak to ktoś napisał wcześniej - XP miał wielkie szczęście w tym, że trafił na boom pc-towy. I również rynek growy przyczynił się do jego popularyzacji. I jeszcze nie można zapominać o trochę młodszej Viście, która przez swoje problemy na zainstalowanych laptopach, które nie były jeszcze w stanie udźwignąć systemu w taki sposób, że praca na nim uważana była za komfortową. Windows XP - stary dziadek, który powinien już powoli odsunąć się w cień. Ale wielki szacun dla niego za to, że tak wielu go pokochało i tak długo z nim żyło. Pamięć o XP pozostanie jeszcze długo, ale trzeba dać miejsce młodszym systemom, które mogą już więcej niż stary poczciwy Windows XP.

lukaszenka123   4 #37 20.05.2013 01:26

Powiem krótko to wszystko jest spowodowane tym że microsoft nie myśli o faktycznych potrzebach użytkowników. Powinno się wydawać nie systemy z ograniczeniami funkcjonalności tylko stworzone pod różny sprzęt dla różnych użytkowników.

emig   5 #38 20.05.2013 10:09

@bart86

A jakie to nowoczesne technologie, które są potrzebne "konsumentom treści" oferowane są przez Win 8 ?

A ilu pozostało użytkowników z netbookami na słabiutkich atomach i celeronach ? Z grafiką WXGA lub gorzej ? 1 GB Ramu ? Kupione raptem 2 lata temu ? Z instalowanym XP z błogosławieństwem MS bo nawet on sam stwierdził, że 7 nie da rady na tym ruszyć (nawet starter). Co im polecisz na wymianę "starego XP" ?
Kupić Tablet z RT ?

Jak możesz twierdzić, że "nowy" system MS jest choć odrobinę bezpieczniejszy od starego "XP" ?

Czy sugerujesz , że firma przez 10 lat łatając swój system (XP) tysiącami poprawek nie była w stanie zapewnić bezpieczeństwa na podstawowym poziomie ? (mając w takim razie w .... głębokim poważaniu swoich klientów !?). I niby ten nowy Win 7/8 już jest taki "super bezpieczny? I jak wydasz następne 100EUR to już TYM RAZEM na pewno będzie "bezpieczny"? (sarkazm)

  #39 05.09.2013 16:32

szkoda xp był fajny i to mój pierwszy system posiadam notebooka z xp bo na viste za słabe lub 7

  #40 27.04.2015 19:00

szkoda xp u mnie w domu wszystkie kompy i laptopy działają na xp i co będzie jak go całkowicie wycofają?

  #41 10.06.2016 00:29

czerwiec 2016 dalej uzywam xp,poki przestana byc wydawane programy na xp.niestesty 7 mi sie tnie przy procesorze 1,8 ghz i. 4 gb ram,podczas ogladania filmu.