Dodawanie skrótów w GNOME / Unity / Ubuntu Dash do ręcznie zainstalowanych aplikacji

Witam.

Na wstępie chciałbym wyjaśnić o co tak właściwie chodzi w skrótach, które będziemy dzisiaj dodawać.

Instalując pakiety .deb lub .rpm pod Linuxem, dostajemy zwykle w prezencie ikonkę, która ląduje w naszym menu z aplikacjami. W przypadku środowiska GNOME lub Unity jest to tak zwany Dash. Wygląda on trochę jak siatka aplikacji znana z systemu Android. Z poziomu tego menu możemy uruchamiać wybrane aplikacje – co tu dużo tłumaczyć. Kiedy jednak pod Linuxem instalujemy programy w sposób ręczny tzn. pobieramy archiwum, rozpakowujemy, uruchamiamy, to nie dostajemy takiego skrótu w prezencie. Aby dodać skrót, możemy użyć edytorów menu, które wbudowane są w niektóre środowiska, takie jak Cinnamon czy KDE. Możemy również utworzyć tekstowy plik .desktop (jest to plik tekstowy, który zawiera wszystkie informacje dotyczące uruchamianej aplikacji) z odpowiednią składnią i zapisać go w odpowiednim katalogu systemowym. Ponieważ środowisko GNOME domyślnie nie posiada takiego edytora menu zmuszeni jesteśmy wybrać sposób drugi.

Z pomocą przychodzi GNOME Shortcut Manager

Z tą "pomocą" może lekko przesadziłem, gdyż tworzenie takich skrótów nie jest skomplikowanym zajęciem, może tylko nieco czasochłonnym, jeśli nie znamy całej składni plików .desktop. Chciałbym natomiast ułatwić sprawę osobom, które w środowisku Linuxa dopiero raczkują. W skrócie, przygotowałem dla Was okrojony edytor menu, który ułatwi dodawanie skrótów do Dasha.

Skąd pobrać? Jak zainstalować?

Edytor możecie pobrać z mojego GitHub'a. Wystarczy wejść w link i pobrać archiwum oznaczone etykietą "Latest release" (w celu ułatwienia pracy, polecam pobrać archiwum na Pulpit). Pobrane archiwum należy rozpakować i uruchomić plik GNOME Shortcut Manager z uprawnieniami administratora. Aby to zrobić należy otworzyć terminal i wpisać komendę:

cd ~/Pulpit/GNOME\ Shortcut\ Manager

Jeśli pobrałeś / wypakowałeś program do innej lokalizacji, zmień ścieżkę na tą, której użyłeś. Następnie wystarczy już tylko wpisać:

sudo ./GNOME-Shortcut-Manager

Twoim oczom powinno ukazać się okienko podobne do tego na obrazku poniżej.

Jeśli dostałeś komunikat o braku dostępu do root oznacza to, że nie uruchomiłeś programu za pomocą komendy sudo.

 Tworzenie / edycja skrótu

1. Otwórz istniejący plik za pomocą przycisku "Open" (drugi od lewej) lub po prostu zacznij wpisywać dane do pustych pól.

2. Niezależnie od tego czy tworzysz nowy plik czy edytujesz istniejący skrót, możesz wypełnić takie pola:

  • Display name – Jest to nazwa, która będzie wyświetlana w menu.
  • Shortcut type – Dla aplikacji należy użyć "Application", pozostałe opcje służą do czegoś innego, nie będziemy się tym dzisiaj zajmować.
  • Executable file/path – Tutaj należy wpisać lokalizację wraz z nazwą aplikacji, którą skrót będzie uruchamiał. Jeśli nie pamiętasz dokładnej tekstowej ścieżki możesz kliknąć "...", co uruchomi wyszukiwarkę plików.
  • Icon file/path – Jeśli nie chcesz, aby skrót w menu wyświetlał się z domyślną ikoną wpisz tu lokalizację pliku graficznego, pliki ikon są zwykle dołączone do programu. Ponownie możesz użyć wyszukiwarki plików (przycisk "...").
  • Start in terminal? – Jeśli aplikacja musi być uruchomiona przez terminal, zaznacz to pole. Większość aplikacji nie musi być uruchamia z terminala.
  • Notify on startup? – Jeśli zaznaczysz to pole, będziesz dostawał powiadomienia, że aplikacja została uruchomiona (dla uruchomienia w tle).
  • Hide shortcut in dash? – Jeśli chcesz, aby jakiś skrót nie wyświetlał się w menu, ale nie chcesz go usuwać, zaznacz to pole.
  • Pola "Categories" oraz "Mimetypes" są w obecnym momencie nieistotne. Planuję dodanie rozbudowanego edytora tych pól w najbliższym czasie.

Na przykładzie aplikacji Android Studio, wypełnione pola mogą wyglądać następująco:

3. Kliknij przycisk "Save" lub "Save as" kolejno: 3 i 4 od lewej, aby zapisać skrót. Przy zapisywaniu edytor sam ustawi domyślny katalog oraz rozszerzenie, więc wystarczy że wpiszesz jego nazwę i naciśniesz "Save".

4. Od teraz Twoja aplikacja będzie wyświetlana w menu.

Co z usuwaniem skrótów?

Na to musicie dać mi jeszcze trochę czasu. Planuję dodanie tej, oraz kilku innych, opcji w najbliższym czasie. Zaraz po aktualizacji programu zaktualizuję również ten post.

Zapraszam również do zaobserwowania mojego GitHub'a oraz pozostawienia uwag pod tym postem lub w Issue Trakcerze na GitHub'ie. Jest to mój pierwszy opublikowany projekt "from Scratch", więc proszę o wyrozumiałość.

Mam nadzieję, że moja aplikacja okaże się przydatna :)

Powyższy post nie jest reklamą, jest rozwojem Wolnego Oprogramowania :)  

Pozdrawiam! :)